< sekcia Magazín

Bioodpad v byte dokážu spracovať dážďovky, kompost poslúži ako hnojivo

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Monika za kompostér zaplatila vyše 100 eur, hovorí však, že je možné si ho aj vyrobiť.

Bratislava 16. augusta (TASR) - Nie všetky obce majú povinnosť zabezpečiť svojim obyvateľom triedenie bioodpadu. Výnimku majú napríklad Bratislava a Košice, ktoré komunálny odpad energeticky zhodnocujú, alebo časti miest, v ktorých zvozu bioodpadu bránia technické problémy. Niektorí ľudia bioodpad z kuchyne preto riešia vo vlastnej réžii. Monika z Bratislavy má napríklad doma vermikompostér - nádobu s dážďovkami, ktoré takýto odpad rozkladajú.

"Bývam v byte, takže bežný kompost na dvore pre mňa nebola možnosť," povedala pre TASR. O pridelenie kompostéra môžu síce v Bratislave požiadať aj bytové domy, musia však vlastniť pozemok so zeleňou. Potrebná je tiež zhoda majiteľov bytov.

Monika za kompostér zaplatila vyše 100 eur, hovorí však, že je možné si ho aj vyrobiť. Kalifornské dážďovky, ktoré spracovávajú odpad rýchlejšie ako iné druhy dážďoviek, stoja približne 30 eur. Monika najväčšiu výhodu používania vermikompostéra vidí v tom, že dokáže spracovať všetok bioodpad, ktorý jej domácnosť vyprodukuje, ako aj časť papiera a kartónov. "To, že musíme chodiť vynášať komunálny odpad menej často, je tiež fajn zmena a keďže si pestujem bylinky, nemusím si zháňať hnojivo - dážďovky mi vyprodukujú kvalitný vermikompostový čaj," priblížila.

Vermikompostéry však majú aj svoje nevýhody. Viacero nových majiteľov sa napríklad nevie zbaviť mušiek. "Tiež treba myslieť na to, že vo vermikompostéri sú živé stvorenia a potrebujú vhodné podmienky na prežitie. Musím si teda dávať pozor, aby im nebolo v týchto horúčavách príliš teplo a aby mali dostatok jedla, keď som viac týždňov preč," hovorí.

Napriek tomu kúpu vermikompostéra neľutuje. "Reálne sa o dážďovky starám tak raz za dva týždne, keď skontrolujem, či je všetko v poriadku. Takže to nie je taká veľká námaha. Keď som nad kúpou vermikompostéra začala uvažovať, bála som sa, že bude smrdieť, ale s tým, našťastie, problém nie je," ubezpečila.

Ďalšou možnosťou pre spracovávanie bioodpadu v byte sú elektrické kompostéry, v ktorých môže byť odpad spracovaný do troch hodín. Ich nevýhodou je však cena, preto ich využívajú najmä gastroprevádzky.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.