< sekcia Magazín

Bratislava otvorí brány najlepším neprofesionálnym umelcom Slovenska

Foto: René Miko

TvorBA 2018 je pilotný ročník Dní neprofesionálneho umenia.

Bratislava 10. októbra (OTS) - Jeho hlavným poslaním je vzájomná inšpirácia neprofesionálnych umelcov a prezentácia rôznorodého neprofesionálneho umenia širokej verejnosti, ktorá sa bude konať 11. – 14. októbra 2018, Bratislava-Staré Mesto.

Počas štyroch dní sa v Starom Meste predstavia najlepší neprofesionálni umelci z celého Slovenska. Víťazi celoštátnych súťaží vyhlasovaných Národným osvetovým centrom. Bohatá programová ponuka festivalu prinesie verejnosti koncerty, divadelné a folklórne predstavenia, projekcie súčasných aj archívnych filmov, výstavy fotografií a výtvarnej tvorby, recitačné vystúpenia, tvorivé dielne či workshopy, ale aj medzinárodný odborný seminár.
Foto: TVOR.BA

Festival zavíta do priestorov V-klubu, Národného osvetového centra, Univerzitnej knižnice v Bratislave, Divadla Malá scéna STU, Kina Lumière, Kafehaus Lumière a Kostola Zvestovania Pána.
Vyvrcholením festivalu TvorBA 2018 bude nedeľný galaprogram v priestoroch Divadla Malá scéna STU o 14.00h.
Festival TvorBA 2018 je unikátny projekt, ktorý verejnosti predstaví rôznorodosť neprofesionálneho umenia. Umenia v jeho najúprimnejšej podobe, kde radosť z tvorivosti a nadšenie nemá ani hranice, ani termíny.
Rozdiel medzi profesionálnym a neprofesionálnym umelcom nie je nikde jasne definovaný. Neprofesionálny umelec je ten, ktorý za to nedostáva peniaze? Alebo ten, ktorý nemá vyštudovanú umeleckú školu? Nestáva sa z neprofesionála profesionál dlhoročnými skúsenosťami a praxou? A nakoniec, veď každý profesionálny umelec raz začínal ako neprofesionál...,“ aj takto uzatvára myšlienku festivalu TvorBA 2018 jeho programová garantka Tatiana Šišková.

Hlavným organizátorom podujatia je Národné osvetové centrum, ktoré už 65 rokov výrazne podporuje rozvoj kultúry na Slovensku. Okrem iného sa venuje osvetovým a umeleckým aktivitám rôznych žánrov, publikačnej a vzdelávacej činnosti, ako aj starostlivosti o kultúrne dedičstvo Slovenska.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.