< sekcia Magazín

Londýnsku oblohu sfarbil nažlto prach zo Sahary a dym z juhu

Ilustračné foto Foto: TASRAP

Kým v Londýne bol vietor na rozdiel od Írska iba mierny, mnohých obyvateľov britského hlavného mesta prekvapila žltá obloha.

Londýn 16. októbra (TASR) - Obloha nad britskou metropolou Londýn sa dnes sfarbila do neobvyklého žltého odtieňa v dôsledku búrky Ophelia, ktorá so sebou priviala prach zo Sahary a dym z lesných požiarov zúriacich na juhu Európy. Ich prítomnosť odfiltrovala slnečné svetlo, informuje agentúra Reuters.

Ophelia, ktorá medzičasom zoslabla z hurikánu na búrku, si vyžiadala dnes v Írsku tri obete na životoch. V krajine išlo o najhoršiu búrku za uplynulé polstoročie.

Kým v Londýne bol vietor iba mierny, mnohých obyvateľov britského hlavného mesta prekvapila žltá obloha. Mnohí z nich zverejnili fotografie tohto ojedinelého prírodného javu na sociálnych sieťach.
"Keď sa sem Ophelia presunula z Azorských ostrovov, zobrala so sebou i saharský prach zo severnej Afriky, ako aj dym z lesných požiarov v Španielsku a Portugalsku," uviedla hovorkyňa britskej meteorologickej služby.

"Toto žltkasté sfarbenie pochádza z prachu, ktorý sa nachádza vysoko v atmosfére, pričom modrý element slnečného svetla je v dôsledku prachu rozptýlený, avšak červený element cez túto clonu prechádza. Slnko sa preto javí červenšie a obloha nadobúda tento žltkastý odtieň," dodala.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.


\"Keď sa sem Ophelia presunula z Azorských ostrovov, zobrala so sebou i saharský prach zo severnej Afriky, ako aj dym z lesných požiarov v Španielsku a Portugalsku,\" uviedla hovorkyňa britskej meteorologickej služby.

\"Toto žltkasté sfarbenie pochádza z prachu, ktorý sa nachádza vysoko v atmosfére, pričom modrý element slnečného svetla je v dôsledku prachu rozptýlený, avšak červený element cez túto clonu prechádza. Slnko sa preto javí červenšie a obloha nadobúda tento žltkastý odtieň,\" dodala.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Kým v Londýne bol vietor na rozdiel od Írska iba mierny, mnohých obyvateľov britského hlavného mesta prekvapila žltá obloha. "}