< sekcia Magazín

Zomrel spisovateľ Peter Mayle, ktorého preslávil Rok v Provence

Peter Mayle, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Literát zomrel vo štvrtok po krátkej chorobe v nemocnici na juhu Francúzska.

Londýn 19. januára (TASR) - Vo veku 78 rokov zomrel britský spisovateľ Peter Mayle, ktorého preslávili romantické romány i cestopisy o Provensálsku. Literát zomrel vo štvrtok po krátkej chorobe v nemocnici na juhu Francúzska, informovalo vydavateľstvo Alfred A. Knopp prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí.

Mayleove práce preložili do desiatok jazykov vrátane slovenčiny a českého jazyka. Medzi nimi je aj dielo s autobiografickými prvkami Rok v Provence, ktoré tvorí - spoločne s pokračovaniami Navždy Provence a Znova Provence - populárnu trilógiu.

Autor, ktorý kedysi pôsobil v reklamnej sfére, bodoval aj s románom - ľúbostným príbehom Hotel Pastis, ale i osvetovými publikáciami pre deti či prácami poskytujúcimi poradenstvo pri výchove.

Mayle opustil rodnú krajinu pred viac ako troma desaťročiami a odsťahoval sa do slnečného Provensálska. Podľa vlastných slov mu v ostrovnej monarchii prekážalo zlé počasie, anglickí futbaloví fanúšikovia a politici. Ani o britskej kuchyni a puboch nemal veľkú mienku, označoval ich za nudné aspekty britského života.

Svetoznámy filmový režisér a producent Ridley Scott, ktorý bol priateľom a susedom zosnulého, ho v rozhovore pre BBC označil za autora, ktorý brilantne a s humorom dokázal vystihnúť rozdiely medzi Britmi a Francúzmi. Práve tento filmár nakrútil aj na Slovensku známu filmovú adaptáciu iného Mayleovho románu Dobrý ročník (2006) s Russelom Croweom v hlavnej úlohe.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.