< sekcia Magazín

O cenu Esprit 2015 sa uchádza 17 jazzových albumov

Na snímke sklárska výtvarníčka Gordona Turuk so svojím dielom po tlačovej konferencii Jazzový album roka ESPRIT 2015 v Bratislave 15. marca 2016. Foto: TASR/Martin Baumann

Hlavnou myšlienkou projektu Esprit - udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album - je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho jazzového žánru.

Bratislava 15. marca (TASR) - Štvrtý rok organizuje portál Jazz.sk ocenenia Esprit za najlepšie slovenské jazzové albumy roka. O víťazoch rozhoduje odborná porota aj verejnosť online hlasovaním.

Do súťaže sú zaradené albumy slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2015. Nominovaných je 17 nahrávok: AMC Trio s albumom Very Keen Attack, Anton Jaro & Jazz na Ex–Spacetime, Groove Hub - Enter the Hub, Ingrid Bezak - Deep Inside, Jana Bezek Trio – Cracow, Juraj Schweigert & The Groove Time - Novelty Shop, Ľuboš Šrámek & His E. E. Artsemble feat. Peter Erskine - White Dream, Kaunis Five – Kulosaari, Luboš Brtáň Organ Section - Steps Into the Past, Lukáš Oravec Quartet feat. Vincent Herring – Piotrology, Martin Uherek - Walkin' My Own Way, Miloš Železňák Trio - V bezvetrí a v bezčasí, Ondrej Juraši – Post, Pavel Morochovič Trio – Awakening, Saxophone Syncopators - Good Morning Ragtime, Sisa Michalidesová & Benito Gonzalez - Dream Rhapsody a Sisterhood of Klangpedal - Sisterhood of Klangpedal.

Profily spolu s ukážkami nominovaných albumov sú od dnes zverejnené na webovej stránke jazz.sk. Za víťaza Ceny verejnosti Esprit je možné hlasovať do 15. apríla. Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu.

Odovzdávanie ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave a počas večera odohrajú živé koncerty traja z nominovaných, Lukáš Oravec Quartet, Sisa Michalidesová a Benito Gonyales, tretieho interpreta zatiaľ organizátori nezverejnili a má byť prekvapením. Živý prenos bude vysielaný v rádiu Devín, súčasťou programu bude aj krst aktuálneho CD Sisi Michalidesovej a oficiálna "after session" po skončení koncertov.Sošku ocenenia Esprit v tvare kontrabasu vytvorila sklárska výtvarníčka Gordana Turuk, pričom jej prvý exemplár vlastní legendárny jazzový pianista a skladateľ Herbie Hancock, ktorý si odniesol ako darček po svojom bratislavskom koncerte v roku 2010. Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day, ktoré združujú jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

„Myslím si, že táto cena je rešpektovaná, pretože zviditeľňujeme slovenský jazz, hudobníci tým majú väčšiu predajnosť albumov, na druhej strane máme odbornú porotu, ktorá je vyberaná, a sú to profesionáli, ktorí pôsobia na hudobnej scéne dlhodobo, takže máme názor odborníkov na albumy. Nakoniec je tu hlasovanie verejnosti, čiže vidíme aj, kto má aký vkus, čo preferuje, vidíme teda vkus verejnosti,“ povedal pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami hlavný organizátor ceny Esprit Boris Čellár.

Podľa jeho slov prezentujú nominované albumy široký hudobný záber, mladé kapely, ktoré prišli s debutmi, ponúkajú jazz fusion alebo jazzrock, je zastúpený tradične spievaný jazz, tradičný jazz 30. rokov či štýl s prvkami folklóru.

Hlavnou myšlienkou projektu Esprit - udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album - je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.