< sekcia Magazín

Elektronické knihy sa na Slovensku tešia čoraz väčšej popularite

Na snímke čítačka elektronických kníh v priestoroch kníhkupectva Artforum na Kozej ulici v Bratislave 20. septembra 2012. Foto: TASR/Martin Baumann

V porovnaní so zahraničím, kde sa trh s elektronickými knihami teší obrovskému boomu, je predaj elektronických kníh na Slovensku marginálny a rozbieha sa pomaly.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Čítanie kníh prostredníctvom elektronických čítačiek sa pre Slovákov stáva čoraz populárnejším a od tohtoročnej jesene aj dostupnejším. Na slovenský trh v septembri vstúpil nový hráč, ktorý chce prostredníctvom dotovaných elektronických čítačiek zvýšiť atraktivitu tohto fenoménu pre slovenského čitateľa. Súčasne prinesie nové tituly dostupné v slovenskom jazyku.

V porovnaní so zahraničím, kde sa trh s elektronickými knihami teší obrovskému boomu, je predaj elektronických kníh na Slovensku marginálny a rozbieha sa pomaly. "Zatiaľ čo v súčasnosti sa podiel elektronických titulov na celkovom knižnom trhu Slovenska nachádza na úrovni približne 0,15 %, podľa našich odhadov by sa mal podiel do roku 2016 zvýšiť až na 15 %," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ českej spoločnosti Palmknihy s.r.o. Jiří Vlček.

Aj spolumajiteľ kníhkupectva Martinus Michal Meško si myslí, že slovenský trh s elektronickými knihami je stále v plienkach. "Napriek tomu, že medziročne zaznamenávame nárast predaja na úrovni stoviek percent, je potrebné si uvedomiť, že vychádzame z nulových čísiel, keďže elektronické knihy ponúkame na Slovensku len od decembra 2010," uviedol pre TASR Meško. Dôvody možno podľa neho hľadať aj za nedostatočnou informovanosťou Slovákov o možnostiach a výhodách elektronických čítačiek. "Máme však aj čitateľov, ktorí už čítajú knihy výlučne elektronicky," dodal.

Podľa Jiřího Vlčeka nie je v dôsledku rastu popularity elektronických kníh existencia klasických papierových titulov ohrozená. "Naše skúsenosti v Českej republike jasne dokazujú, že elektronické knihy neuberajú na predaji papierových, väčšina čitateľov si svoj obľúbený titul kúpi ako v elektronickej, tak i v tlačenej forme," zdôvodnil Vlček. Podľa prieskumu americkej spoločnosti Amazon dokonca čitatelia, ktorí si zakúpia elektronickú čítačku, začnú čítať až štyrikrát viac ako predtým.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.