< sekcia Magazín

Favorit bol československý projekt, hovorí jeho konštruktér P.Hrdlička

Na snímke bývalý automobilový konštruktér automobilky Škoda Petr Hrdlička - otec legendárneho Favorita, počas rozhovoru s novinármi po udelení ocenenia pri príležitosti návštevy predsedu Národnej rady SR Andreja Danka v ČR v Leteckom múzeu Metoděje Vlacha v Mladej Boleslavi 25. septembra 2017. Foto: TASR/Michal Svítok

Receptom na úspech bolo podľa Hrdličku to, že auto bolo vyvíjané tak, aby svojmu majiteľovi naozaj vydržalo.

Mladá Boleslav 25. septembra (TASR) – Favorit nebol český, ale skutočne československý projekt. Peter Hrdlička, konštruktér legendárneho automobilu, ktorý bol na trh uvedený presne pred tridsiatimi rokmi, to zdôraznil na dnešnom slávnostnom ceremoniáli, na ktorom mu v rámci oficiálnej návštevy predsedu Národnej rady SR Andreja Danka v Českej republike odovzdali medailu a pamätný list.

"Naozaj si to už málokto uvedomuje, ale vývoj a výroba favoritu znamenali okrem mladoboleslavskej Škodovky i ďalšiu päťdesiatku subdodávateľských subjektov, ktoré boli v projekte zapojené," upozornil Hrdlička. Ako príklad spomenul Sandrik Dolné Hámre, Výskumný ústav plastov v Nitre, ZVL Dolný Kubín, VAP Prešov či BAZ Bratislava. Legenda, ktorá stvorila legendu, ako Hrdličku nazval predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Jan Hamáček, sa teší, že Škodu Favorit ocenili nielen doma, ale že ho za výnimočné auto označili aj v zahraničí.Receptom na úspech bolo podľa Hrdličku to, že auto bolo vyvíjané tak, aby svojmu majiteľovi naozaj vydržalo. "Ak v tom čase bola životnosť automobilu okolo 80.000 kilometrov, my sme to konštruovali na 250.000 kilometrov. Jednoducho sme chceli, aby stál za tie peniaze, za ktoré si ho ľudia kúpia," dodal už 83-ročný Hrdlička.

Okrem Hamáčka, ktorý upozornil, že nebyť favoritu, nevstúpil by Volkswagen do mladoboleslavskej Škody a nenastal by rozmach výroby, ocenil Hrdličkovu prácu i šéf slovenského parlamentu. "Vaše dielo znamenalo aj rozvoj automobilového priemyslu aj na Slovensku. Automobilky, ktoré u nás máme, sú aj vašou zásluhou," uviedol Danko.Stretnutie s Petrom Hrdličkom i odhalenie Lavičky Václava Havla v Mladej Boleslavi bolo súčasťou dnešného programu slovenskej delegácie pod vedením predsedu NR SR v Českej republike. Predpoludním sa uskutočnilo stretnutie s predsedom českej vlády Bohuslavom Sobotkom. V utorok čaká Danka oficiálne rokovanie s Hamáčkom i predsedom Senátu ČR Milanom Štěchom, takisto ho prijme pražský kardinál Dominik Duka. Danko sa stretne i s krajanmi, zúčastní sa na oficiálnej prezentácii knihy muzikologičky Agáty Schindler Maličká slzička – Nacizmus a jeho ničivé dôsledky v životoch stredoeurópskych hudobníkov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.