< sekcia Magazín

Festival Uprising predstavuje ďalšie zaujímavé mená

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Roots reggae legenda Horace Andy patrí od 70. rokov minulého storočia k najstálejším spevákom a skladateľom jamajskej, ale aj celosvetovej reggae, rock steady a dancehall scény.

Bratislava 21. marca (TASR) – Organizátori 12. ročníka festivalu Uprising zverejnili ďalších 12 interpretov, ktorí sa 23. a 24. augusta predstavia na bratislavských Zlatých pieskoch. Chase (Saul Milton) & Status (Will Kennard) a MC Rage (Patrick Williams) sú hviezdy svetového formátu. Tieto stálice londýnskeho drum'n' bassu sú 'doma' na undergroundovej scéne, aj na veľkých svetových festivalových pódiách. V závere minulého roka vydali album RTRN II JUNGLE, ktorý nahrávali na Jamajke spolu s tamojšími umelcami. V auguste ho prídu predstaviť aj na festival Uprising. TASR o tom informoval PR manažér Sveťo Moravčík.

Roots reggae legenda Horace Andy patrí od 70. rokov minulého storočia k najstálejším spevákom a skladateľom jamajskej, ale aj celosvetovej reggae, rock steady a dancehall scény. Hudobný svet ho pozná aj vďaka jeho špecifickému hlasu, ktorý sa od roku 1990 spája s kapelou Massive Attack.

Po minuloročnom klubovom vystúpení kapely Naturally 7 prichádza jedna z najznámejších a cappella skupín na svete aj na uprisingové pódium. Za americkou hudobnou senzáciou sa ukrýva sedem umelcov, ktorí spievajú, rapujú a vlastným telom, hlasom a ústami dokážu dokonale napodobniť zvuk najrôznejších hudobných nástrojov.

Z Anglicka na Uprising zavíta dcéra bubeníka punkovej kapely Sex Pistols, speváčka Hollie Cook. Fanúšikovia sa môžu tešiť na originálny ON-U Sound, ktorý privezie anglický hudobník a dub legenda Adrian Sherwood a so svojou šou dorazí aj brooklynské hip-hopové duo Smif-N-Wessun, ktoré bude sprevádzať živá kapela Champion Sound.

Druhú dvanástku zverejnených mien uzatvárajú jamajský hudobník a reggae veterán Linval Thompson, jeho krajan a kolega Trinity, obaja za sprievodu francúzskych Irie Ites Sound. Ďalej to budú japonský Part2style Sound a český spevák Messen Jah s kapelou Home Bwoy Rasta. Domácu scénu zastúpi Opak, člen dnes už legendárneho zoskupenia A.M.O., s ktorou poslednýkrát vystupoval práve na Uprisingu. Len pred pár dňami mu po desiatich rokoch vyšiel nový album s názvom Produkcie.