Magazín

Kniha Piata loď dostala filmovú podobu, do kín vstúpi v marci 2017

TASR, 15. decembra 2016 18:24

Piata loď je príbehom detského dobrodružstva, svet dospelých videný detským pohľadom, svet detí i s tým, čo dospelí nevidia.

Film Piata loď režíruje Iveta Grógová, ktorá pracovala aj na úspešnej sníme Až do mesta Aš. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 15. decembra (TASR) - V marci 2017 má naplánovaný vstup do kín nový slovenský film Piata loď od režisérky Ivety Grófovej. Rodinná dráma, ktorá vznikla na motívy úspešného rovnomenného románu Moniky Kompaníkovej, má v sebe päť výrazných debutov - prvé herecké skúsenosti pre detských predstaviteľov Vanessku a Matúška, taktiež pre predstaviteľku mamy Katarínu Kamencovú, je dlhometrážnym debutom kameramanky Denisy Buranovej a speváčka Katarzia robí po prvý raz titulnú pieseň k filmu. "Obsadenie hlavných postáv bolo pre mňa náročnou výzvou. Nehľadala som známe herecké tváre, kritériá boli úplne iné. Hľadala som predstaviteľov so silnou charizmou. Príťažlivé osobnosti, ktoré sa podobajú na hrdinov z knižnej predlohy," uviedla Grófová, ktorej predchádzajúci film Až do mesta Aš bol slovenským nominantom na Oscara 2012.

Kniha Moniky Kompaníkovej Piata loď, ktorá získala ocenenie v prestížnej literárnej súťaži Anasoft litera 2011, režisérku zaujala svojou atmosférou a príbeh, v ktorom za zvláštnych okolností 12-ročné dievča ukradne dve batoľatá, svojou silou. Po svojom prvom dlhometrážnom filme mala chuť nakrútiť vizuálne zaujímavú snímku, čo práve detský svet ponúka.

Piata loď je príbehom detského dobrodružstva, svet dospelých videný detským pohľadom, svet detí i s tým, čo dospelí nevidia. Scenáristi Iveta Grófová a Marek Leščák, dali filmu podtitul - Každé dieťa môže byť na chvíľu dospelé, a každé mesto môže mať na chvíľu more.

Hlavnú postavu filmu, malú Jarku si zahrala Vanesska z Bratislavy, dnes má jedenásť rokov a v čase, keď nakrúcala svoj debut, mala len desať. Ide o jej prvú hereckú skúsenosť. Režisérka hľadala predstaviteľku Jarky na celom Slovensku, hlavne po základných školách a rôznych krúžkoch pre deti. Hlavnú predstaviteľku vybrali na základe hereckých skúšok, na ktorých sa zúčastnila stovka nádejných adeptiek. "V živote som to ešte neskúšala a tak som ani nevedela, aké to bude, ale bola som šťastná. Filmovačka nie je taká ľahká, ako to vyzerá, je to veľká makačka. V tomto sa môj pohľad na filmy zmenil. Najťažšie sú opakovania scén dookola, až kým to nie je perfektné," povedala o svojich prvých skúsenostiach Vanesska, ktorá sa chce stať interiérovou architektkou. O téme filmu však veľa rozmýšľala. "Film bol aj o tom, že mama si ma nevšímala, musela som byť samostatný človek, jej to bolo v podstate jedno a to nebolo pre mňa veľmi dobre. Mala som tam malé bábätká, a pri nich som zistila, aké je to ťažké vychovávať malé dieťa, keď aj ja som vlastne malá."

Ďalšiu detskú rolu, kamaráta Kristiána stvárnil Matúško z Vranova nad Topľou. Hereckou debutantkou je aj Katarína Kamencová, speváčka z Košíc, semifinalistka Hlasu Česko Slovenska 2014. Rovnako kameramanka Denisa Buranová, absolventka VŠMU v Bratislave, ktorá spolu s režisérkou dala filmu jasný výtvarný výraz a charakter, pracovala pre dlhometrážny film po prvý raz. Nositeľkou piateho debutu je speváčka a hudobníčka Katarzia, autorka a interpretka titulnej piesne, na ktorej v súčasnosti ešte pracuje.

Slovensko-česko-maďarský film Piata loď sa momentálne dokončuje v produkcii spoločnosti Hulapa film. Do slovenských kín ho 16. marca 2017 prinesie distribučná spoločnosť CinemArt SK. Realizáciu snímky podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Creative Europe - Media a Bratislavský samosprávny kraj.

TASR informovala PR manažérka filmu Zuzana Golianová.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:23

Nadšenci vojenskej histórie sa zišli na 'na Sahare'
Návštevníkov podujatia Sahara 2017 zaujali najmä do detailov spracované ukážky bojov z obdobia 2. svetovej vojny „Bielorusko-Poľsko-Krvavé leto 1944“.

sk
dnes 12:00

Unikátny vlakový videoprojekt: Bratislava Ústredná nákladná stanica
TABLET.TV vám vďaka spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) opäť prináša ďalšiu časť unikátneho videoprojektu, aký na takejto úrovni na Slovensku ešte nikto nerealizoval.

sk
dnes 11:06

Voyager 2 oslavuje: Toto by možno už o nás mimozemšťania mohli vedieť
Sonda Voyager 2 putuje vo vesmíre už 40 rokov. Vedci z NASA pri jej štarte vyjadrili očakávania, že Voyagery by pri svojej púti mimo slnečnej sústavy mohli naraziť aj na známky mimozemského života. video

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac