Magazín

Pôvabná Nastassja Kinski má narodeniny

TASR, 24. januára 2016 8:00

V júni 2005 známa herečka navštívila Slovensko, kedy si na festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach prevzala cenu Hercova misia.

Na snímke Nastassja Kinski Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Berlín/Bratislava 24. januára (TASR) – Známa nemecká herečka Nastassja Kinski sa dnes dožíva 55 rokov.

Vďaka krásnej tvári a dievčenskej nevinnosti bola v mladosti často obsadzovaná do rolí zmyselných ženských hrdiniek. Výrazné herecké výkony predviedla vo filmoch Mačací ľudia (1982), Neverne tvoja (1984), Paríž, Texas (1984) alebo Tess (1979), pričom za poslednú menovanú snímku získala v roku 1981 Zlatý glóbus.

Vlastným menom Nastassja Aglaia Nakszynski sa narodila 24. januára 1961 v nemeckom Berlíne ako dcéra úspešných hercov Klausa Kinského a Ruth Brigitte Tockiovej. Vyrastala vo vtedajšom Západnom Berlíne, talianskom Ríme, venezuelskom Caracase a najmä v nemeckom Mníchove, kde v roku 1977 zmaturovala. Kontakt so svojím slávnym otcom stratila ešte ako dieťa po rozvode rodičov a údajne po hereckej kariére zvlášť netúžila. Ako trinásťročnú ju však pre film objavil uznávaný nemecký filmový režisér Wim Wenders a obsadil ju do filmu Falsche Bewegung (Falošný pohyb, 1975). Za výkon v tejto psychologickej dráme získala nádejná herečka nemeckú filmovú cenu a to rozhodlo.

V roku 1976 sa Nastassja Kinski zoznámila so slávnym filmárom Romanom Polanským, ktorý ju naviedol študovať herectvo v prestížnom newyorskom Actors Studiu Lee Strasberga. Svetoznámou filmovou hviezdou sa stala po účinkovaní v Polanského filmovej adaptácii románu Thomasa Hardyho s názvom Tess (1979). Za hlavnú úlohu krásnej, no životom ťažko skúšanej vidieckej dievčiny získala Kinski Zlatý glóbus (1981).

Pre pôvabný vzhľad mladú herečku často obsadzovali do postáv hrdiniek založených na erotickej príťažlivosti, ako vo filmoch Cose come sei (Taká, aká si, 1978), Cat People (Mačací ľudia, 1982), Harem (Hárem, 1985) alebo Maladie d'amour (Bolesť lásky, 1987). Herecký talent predviedla v experimentálnom muzikáli Francisa Forda Coppolu Ohne from the heart (Jedna zo srdca, 1982) i v roli klaviristky Kláry Wieckovej v životopisnej hudobnej snímke Frühlingssinfonie (Jarná symfónia, 1983) o Robertovi Schumannovi. Za zmienku z filmografie Nastassje Kinski stojí aj slávna dráma Paris, Texas (Paríž, Texas, 1984), fantasy film In weiter Ferne, so nah! (Tak ďaleko, tak blízko!, 1993), romantická snímka One Night Stand (Láska na jednu noc, 1997) alebo dráma An American Rhapsody (Americká rapsódia, 2001). V roku 2000 získala na Wine Country Film Festivale v Kalifornii v USA cenu za najlepší ženský herecký výkon vo filme The Magic of Marciano (Magický Marciáno, 2000).

V júni 2005 známa herečka navštívila Slovensko, kedy si na festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach prevzala cenu Hercova misia. Tabuľka s menom Nastassje Kinski, ktorú si podľa tradície vlastnoručne pripevnila, sa stala tridsiatou plaketou na Moste slávy s menom známej osobnosti z oblasti filmu.

Na archívnej snímke z roku 2005 Nastassja Kinski v Trenčianskych Tepliciach Foto: TASR/Radovan StoklasaZdroj: http://www.csfd.cz/


Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 20:03

Je to možné? Takmer polovica diviakov zo Šumavy je rádioaktívna
Podľa českej Štátnej veterinárnej správy, odchytené diviaky lesné požierajú podzemné huby druhu srnka obyčajná (Elaphomyces granulatus), ktoré fixujú rádioaktivitu z pôdy.

sk
včera 17:43

Zomrela najstaršia gorila v USA a zároveň prvá,ktorá sa narodila v zoo
Vedenie zoologickej záhrady v meste Columbus dnes uviedlo, že Colo skonala počas spánku, a to len necelý mesiac po tom, ako oslávila svoje 60. narodeniny.

sk
včera 14:41

Oči treba kontrolovať už deťom, dá sa tak predísť ťažkým chybám zraku
Štát nemá v súčasnosti preventívny program, ktorý by dbal na prehliadky u očného lekára. U zubára to existuje. ÚNSS preto v materských školách robí skríningy zraku.

sk

Najčítanejšie Magazín


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac