Magazín

Herec Alan Alda, známy Hawkeye zo seriálu M.A.S.H., má 80 rokov

TASR, 28. januára 2016 6:08

Vďaka úlohe chirurga Benjamina Franklina Hawkeyeho Pierca v televíznom seriáli M.A.S.H. nastal zlom v jeho kariére a Alda sa vďaka Hawkeyemu stal jedným z najlepšie platených hollywoodskych hercov.

V roku 1936 sa narodil americký herec, scenárista a režisér ALAN ALDA, známy ako lekár-chirurg Hawkeye Pierce zo seriálu M.A.S.H. Foto: TASR/AP
New York/Bratislava 28. januára (TASR) - Americký herec, scenárista a režisér Alan Alda, známy ako lekár-chirurg Hawkeye Pierce zo seriálu M.A.S.H. sa 28. januára dožíva 80 rokov.

Alan Alda, vlastným menom Alphonso Joseph D'Abruzzo, sa narodil 28. januára 1936 v New Yorku v Spojených štátoch amerických (USA). Keď mal osem rokov, ochorel na detskú obrnu. Nepoddal sa však pesimistickým predpovediam lekárov a denne cvičil, plával a pokúšal sa chodiť: nakoniec nad chorobou zvíťazil. Keď mal 16 rokov, začal hrať v pensylvánskom divadle. Počas štúdia v Európe hral v talianskom Ríme a v holandskom Amsterdame.

Jeho prvé filmy prešli bez väčšieho záujmu divákov či kritiky. Z úspešnejších možno spomenúť tituly Catch-22 (Hlava 22, 1970), komédiu Same Time, Next Year (Na budúci rok v rovnakom čase, 1978) alebo melodrámu The Seduction of Joe Tynan (Pokušenie J. Tynana, 1979), nakrúteného podľa Aldovho vlastného scenára.

Vďaka filmovej úlohe chirurga Benjamina Franklina Hawkeyeho Pierca v televíznom seriáli M.A.S.H. (Mobile Army Surgical Hospital) nastal absolútny zlom v jeho hereckej kariére a Alda sa vďaka Hawkeyemu stal jedným z najlepšie platených hollywoodskych hercov. V poslednom roku nakrúcania mu honoráre vyniesli viac než šesť miliónov dolárov. Na prestížnu televíznu cenu Emmy ho za M.A.S.H. nominovali 25-krát a vyhral ju v troch kategóriách: hereckej, režisérskej i scenáristickej. Seriál M.A.S.H. mu pomohol získať aj šesť Zlatých glóbusov. Hawkey "sa zabával" v poľnej nemocnici celé tri roky (1972-1975) počas nakrúcania seriálu a následne bavil amerických divákov pri obrazovkách nepretržite celých 11 rokov. Rolu Hawkeyeho stvárnil vo filme s rovnakým názvom M.A.S.H. ešte pred nakrútením seriálu herec Donald Sutherland. Keď sa s ním neskôr Alda stretol na recepcii, údajne mu poďakoval za rolu Pierca, ktorá mu priniesla životný úspech.Alan Alda stvárnil hlavnú postavu v prvom muzikáli Woodyho Allena Everyone Says I Love You (Všetci hovoria: Milujem ťa, 1996).

V júli 1997 sa Alan Alda zúčastnil na filmovom festivale v českých Karlových Varoch a v tenisovom zápase s vtedajším českým premiérom Václavom Klausom prehral dvakrát 3:6 na sety. Alda sa na festivale vyjadril aj k tomu, prečo zo zásady nedáva autogramy. Nie je v tom nenávisť k deťom, ale len pocit, že keď sa podpíše jednému, sklame množstvo ďalších.

V októbri 2003 sa Alda počas nakrúcania dokumentárneho filmu o hvezdárni v Cerro Tololo v Čile podrobil akútnej operácii slepého čreva. Pred zákrokom údajne šokoval miestneho chirurga znalosťou postupu a vysvetlením, že takú operáciu neraz vykonal na filmovom plátne. Isté však je, že pred ňou napísal na rozlúčku niekoľko slov žene a deťom, pretože sa cítil v naozajstnom ohrození života.

Ako nadšený fanúšik vedy vystúpil Alan Alda v júni 2010 na galavečere, na ktorom prevzal ocenenie britský fyzik Stephen Hawking.

Plodmi šťastného dlhoročného manželstva Alana Aldu s klarinetistkou Arlenou Weissovou sú tri dcéry, ktoré rodičov obdarili už niekoľkými vnúčatami. Alda v charitatívnej oblasti podporuje zdravotníctvo.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:40

Tablet.TV: Poznáte interaktívne spôsoby výučby na základných školách?
Moja prvá škola. To je názov projektu, ktorý prináša učiteľom moderné učebné materiály. Vyučujú prostredníctvom nich deti na 1. stupni základných škôl.

sk
dnes 12:15

Štyri mesiace pred turné je bratislavský koncert Mira Žbirku vypredaný
Prípravu na jediné veľké koncerty v roku 2016 v rámci turné Road To Abbey Road berie Miro Žbirka veľmi vážne. S medzinárodnou kapelou intenzívne skúša striedavo v Londýne a Prahe.

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac