< sekcia Magazín

Jedna z najvplyvnejších žien sveta by sa dnes dožila sto rokov

Na snímke Indira Ghándiová Foto: TASR/AP

Indira Prijadaršiní Gándhíová sa narodila 19. novembra 1917 v indickom Iláhábáde. Jej meno zvádza ľudí k Mahátmovi Gándhímu - ten však nebol jej príbuzným.

Naí Dillí 19. novembra (TASR) - Od narodenia bývalej indickej premiérky Indiry Gándhíovej uplynulo dnes 100 rokov.

Keď v roku 1999 spoločnosť BBC pripravila hlasovanie o najvýznamnejšiu ženu uplynulého tisícročia, ľudia ich svojou kontroverznou voľbou prekvapili. Indická premiérka Indira Gándhíová predbehla aj kráľovnú Alžbetu II. a Matku Terezu. V dejinách Indie zohrala Indira Gándhíová dôležitú úlohu.

Indira Prijadaršiní Gándhíová sa narodila 19. novembra 1917 v indickom Iláhábáde. Jej meno zvádza ľudí k Mahátmovi Gándhímu - ten však nebol jej príbuzným. Gándhíovej otcom bol Džavárharlál Néhrú, prvý indický predseda vlády a najbližší spolupútnik Mahátmu Gándhího v boji za nezávislosť Indie.

Slávne priezvisko získala vďaka manželstvu s politikom Ferozem Gándhím, ktorý však nebol príbuzný Mahátmu Gándhího. V Indii to bola ona, kto pokračoval po svojom otcovi a Mahátmovi Gándhím v néhrúovsko-gándhíovskej dynastii.

Vynikajúce vzdelanie získala na švajčiarskych školách a v Oxforde. Po smrti matky v roku 1936 žila v blízkosti otca a pohybovala sa v prostredí vrcholnej politiky. V roku 1960 sa stala predsedníčkou strany Indický národný kongres (INC); v roku 1966 ju zvolil za predsedníčku indickej vlády a v premiérskom kresle zostala až do roku 1977 počas dvoch volebných období. Po tretí raz sa stala premiérkou v roku 1980.

Vládla rovnako dlho ako jej otec - bezmála 20 rokov.

"Žena musí vždy pracovať dvakrát dôkladnejšie než muž, aby muži boli vôbec ochotní uznať, že niečo robí", netajila sa Gándhíová svojím názorom k mužom.

Politička dosiahla viaceré významné úspechy, dopustila sa však aj viacerých chýb. Históriu označila Gándhíová za najlepšiu učiteľku s obzvlášť nepozornými žiakmi. Rubom jej úspešnej zahraničnej politiky (upravila napríklad vzťahy Indie so susednými štátmi Sovietskym zväzom a Čínou) boli neriešené národnostné aj náboženské problémy v Indii, jednom z najľudnatejších štátov sveta.

Gándhíová bola nútená niekoľko rokov čeliť separatistickým snahám skupiny síkhov, jednej z náboženských skupín žijúcich na území Indie. Prosperujúci indický zväzový štát Pandžáb bol miestom vzbúr síkhskych separatistov už v roku 1980. Nespokojnosť s tvrdou rukou, ktorou v konfliktoch zasahovala, vyústila do jej tragického konca.

Život Indiry Gándhíovej 31. októbra 1984 predčasne ukončili atentátom jej síkhski telesní strážcovia v záhrade jej rezidencie v Naí Dillí. Po atentáte vypukli medzi hinduistami a síkhmi nepokoje, ktorých obeťami sa stalo viac ako 1100 ľudí.

Aj napriek určitým chybným krokom však patrí Indira Gándhíová k najväčším postavám 20. storočia.

Starší syn Rádžív, ktorý do politiky vstúpil v roku 1980, bol niekoľko hodín po jej smrti zvolený za premiéra. O sedem rokov neskôr, 21. mája 1991, sa stal rovnako ako jeho matka obeťou atentátu.

Meno bývalej premiérky Indiry Gándhíovej dostal na jej počesť aj najväčší indický kanálový systém na svete s dĺžkou 9180 kilometrov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.