< sekcia Magazín

K Zemi sa približuje asteroid, bude to najtesnejšie za 400 rokov

Ilustračné foto. Foto: Tablet.TV

V astronomickom vyjadrení pôjde o tesné priblíženie k Zemi.

Bratislava 16. apríla (TABLET.TV) - Asteroid s označením 2014 JO25 preletí okolo našej planéty vo vzdialenosti 1 800 000 kilometrov. V astronomickom vyjadrení pôjde o tesné priblíženie k Zemi.
Teleso s označením 2014 JO25 objavili astronómovia prostredníctvom programu Catalina Sky Survey v rámci arizonského observatória pred tromi rokmi v máji. Pomocou výpočtov určili jeho dráhu a veľkosť okolo 650 metrov. Asteroid sa približuje k Zemi v smere od Slnka a na nočnej oblohe bude viditeľný 19. apríla a ešte niekoľko dní potom.

Vedci z NASA budú prelet sledovať optickými teleskopmi a rádioteleskopmi v Kalifornii a Portoriku. Plánujú odskúšať nový spôsob zhotovenia radarových snímok s rozlíšením niekoľkých metrov, ktoré by mali zachytiť zaujímavé detaily a objasniť zloženie a štruktúru telesa.

Z doposiaľ známych asteroidov nastane podobne tesný prelet až v auguste 2027. K Zemi sa vtedy priblíži asi 800 metrov dlhý asteroid s označením 1999 AN10, pričom bude vzdialený približne 383.000 kilometrov od Zeme.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.