Magazín

Kolumbus sa vypravil na cestu do Indie pred 520 rokmi, objavil Ameriku

TASR, 3. augusta 2012 6:01

Námorníci sa po 34 dňoch na nekonečnom oceáne mohli 12. októbra 1492 tešiť z pevniny. Objavením Ameriky však jeho pôvodným obyvateľom nastali ťažké časy.

Krištof Kolumbus Foto: twistedsifter.com
Palos de la Frontera/Bratislava 3. augusta (TASR) - Flotila Krištofa Kolumba sa pred 520 rokmi 3. augusta 1492 vydala zo španielskeho prístavu Palos de la Frontera (Andalúzia) na západnú domnelú cestu do Indie.

O niekoľko týždňov však objavili Ameriku.

Lode Pinta, Santa Maria a Nina Foto: TASR
Kolumbova flotila pozostávala z troch lodí, ich mená boli Santa Maria, na ktorej sa plavil sám Kolumbus, Nina a Pinta, ktorým velili bratia Pinzonovci, ktorých rodina sa tiež, okrem španielskej kráľovny Izabely, podieľala na finančnej podpore objavnej cesty.


Predpoklad, že Zem je guľatá, bol správny

V tom čase sa čulo obchodovalo s Indiou a plány na nájdenie výhodnejšej cesty do exotickej krajiny neboli neznáme. Kolumbus obhajoval na portugalskom, neskôr na španielskom kráľovskom dvore plavbu na západ. Iniciovala ho k tomu mapa zostavená astronómom z Florencie Toscanellim a predpoklad, že Zem je guľatá.

Kráľovná jeho služby prijala

Toscanelli svoju mapu predložil na portugalskom dvore už v roku 1474. S podobným návrhom nepochodil o desať rokov ani Kolumbus, preto Portugalsko opustil a ponúkol svoje služby Španielsku. Krajina bola síce vyšťavená vojnou s Maurami, kráľovná však napokon s výpravou súhlasila. Prázdnej kráľovskej pokladnici vypomohla obchodnícka rodina Pinzonovcov.

Námorníci sa po 34 dňoch na nekonečnom oceáne mohli 12. októbra 1492 tešiť z pevniny. Objavením Ameriky však jeho pôvodným obyvateľom nastali ťažké časy.


Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:33

OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
Únava, malátnosť, strata pozornosti, aj to sú dôsledky dehydratácie. Za volantom vozidla môžu mať tragické následky.

sk
dnes 6:00

Ľadoborec Arktika dosiahol pred 40 rokmi severný pól ako prvá loď
Severný pól je najsevernejšie miesto na zemeguli. Tvorí ho iba ľad, priamo pod ním sa nenachádza žiadna pevnina. Možno ho preto dosiahnuť aj loďou - ľadoborcom, ktorá dokáže rozbiť ľadový pancier.

sk
včera 21:14

Londýnsku ikonu Big Ben aj hodiny na nej čaká obnova
Štvorročná obnova si vyžiada náklady vo výške 29 miliónov libier. Mechanizmus hodín sa kompletne rozmontuje a všetky štyri ciferníky vyčistia.

sk

Najčítanejšie Magazín


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac