< sekcia Magazín

Európsky hospodársky priestor podporil rekonštrukciu 21 pamiatok

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Zachar

Podotkla, že na Slovensku sa rekonštruovali z grantov EHP historické objekty, ktoré by inak chátrali a navždy sa stratili.

Žilina 21. apríla (TASR) - Dvadsaťjeden krátkych propagačných filmov o historických pamiatkach, rekonštruovaných z Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) na Slovensku a seriál fotografií týchto historických objektov dnes predstavili na tlačovej konferencii Projektu Kultúrne dedičstvo v Rosenfeldovom paláci v Žiline.

"Pred jeden a pol rokom sme zistili, že z grantov EHP sa rekonštruuje 21 historických pamiatok na Slovensku. Povedali sme si, že je veľmi dôležité, aby o tom ľudia vedeli. V projekte Kultúrne dedičstvo sme nakrútili 21 krátkych filmov o týchto historických pamiatkach. Naším cieľom bolo zaznamenať stav po rekonštrukcii. Ale pravda je taká, že rekonštrukčné práce ešte doznievali," povedala dramaturgička projektu Kultúrne dedičstvo Olga Valentová.

Propagačné filmy a fotografie by podľa nej mali na Slovensko prilákať hlavne ľudí zo zahraničia, práve z krajín EHP – Nórska, Islandu a Lichtenštajnska. "Aby sme zvýšili počet turistov a ukázali im, aké je Slovensko prekrásne. V rámci nášho projektu sme urobili ešte minulý rok tri výstavy v Nórsku. Na Slovensku sme urobili výstavy v Hronskom Beňadiku, v Smoleniciach a tretia je v Žiline," uviedla dramaturgička projektu Kultúrne dedičstvo.

Pripomenula, že Nórsko, Island a Lichtenštajnsko spoločne podporujú obnovu a zachovanie kultúrneho a historického dedičstva na Slovensku prostredníctvom fondov EHP a Nórskeho fondu od roku 1994. "Slovensko vďaka grantom, podporujúcim revitalizáciu a ochranu kultúrnych pamiatok, získalo za 10 rokov niekoľko desiatok miliónov eur. Spoločnosť Mirafilm vytvorením filmov a fotografií prezentuje, ako sa takto získané prostriedky používajú, a tiež, aká cenná je táto pomoc pri ochrane nášho kultúrneho dedičstva," doplnila Valentová.

Podotkla, že na Slovensku sa rekonštruovali z grantov EHP historické objekty, ktoré by inak chátrali a navždy sa stratili. „Tím fotografov z dvoch krajín – Slovenska a Nórska - umeleckým spôsobom zdokumentoval rekonštruované objekty. Cieľom je zobraziť krásu rekonštruovanej historickej pamiatky v kontexte jej súčasného života. Umelci sa sústredili na rozmanité kultúrne formy – napríklad divadlo, poéziu, výtvarné umenie či hudbu, realizované lokálnymi umelcami a ľuďmi zo znevýhodnených skupín," dodala dramaturgička projektu Kultúrne dedičstvo.

"Z celého projektu sme nakrútili 26-minútový dokumentárny film, ktorý zachytil spoluprácu dvoch skupín fotografov z dvoch rôznych krajín, rôzne spôsoby práce režisérov a kameramanov a rôzne názory a pohľady na históriu, na umeleckú výpoveď. Zachytil aj prípravu a realizáciu kultúrnych a umeleckých aktivít pri fotografovaní a nakrúcaní," uzavrela Valentová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.