Magazín

VIDEO: Ledecký a Johanson uvedú vo svetovej premiére muzikál Iago

TASR, 18. januára 2016 12:57

Svetovú premiéru muzikálu Iago uvedie Divadlo Nová scéna 15. a 16. septembra.

Na snímke americký režisér Robert Johanson (vľavo) a Janek Ledecký počas stretnutia v Bratislave, 18. januára 2016. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 18. januára (TASR) - Česká hudobná hviezda Janek Ledecký a americký režisér Robert Johanson chystajú na bratislavskej Novej scéne svetovú premiéru nového muzikálu. Po úspešnom Hamletovi predstavia najprv divákom na Slovensku, a v slovenčine, muzikálový prepis ďalšej Shakespearovej drámy Othello, ktorá sa stala symbolom lásky zničenej diabolskými intrigami a chorobnou žiarlivosťou. William Shakespeare napísal túto tragédiu pre divadlo Globe v roku 1603. Od tých čias hru inscenovali v stovkách divadiel na celom svete a dočkala sa aj šiestich slávnych filmových spracovaní. Zatiaľ jediným úspešným zhudobnením tejto drámy je Verdiho klasická opera z roku 1887.

Ledecký a Johanson nechceli prerozprávať klasickú drámu len hudbou, prišli s novým pohľadom. "Zistili sme, že nás bude najviac baviť, keď túto slávnu drámu posunieme do rýdzej súčasnosti. Za posledných desaťtisíc rokov sa vyvíjali len technológie, ľudské vášne - láska, nenávisť, túžba po moci, žiarlivosť zostávajú rovnaké ako na úsvite dejín," zdôvodnil dnes v Bratislave na stretnutí s médiami český skladateľ a textár Janek Ledecký, ktorý stojí aj za úspešným muzikálovým projektom Hamlet. Ten vyrazil na svoju víťaznú púť v roku 1999 v Prahe a okrem USA zbiera trofeje v Európe i Ázii. Počet jeho repríz sa blíži k dvom tisíckam a počet divákov prekročil jeden milión.V novom muzikáli prináša ďalšiu Shakespearovu drámu, ako už názov Iago naznačuje, z pohľadu najslávnejšieho zloducha. Navyše tvorcovia Othellov príbeh premiestnili z Benátok do Ženevy. "Je to veľmi dobré miesto na konšpirácie a plánovanie tajných vojnových operácií, pretože v tom našom poňatí je Othello, bývalý dôstojník americkej armády, ktorý má za sebou vojnu v zálive," objasnil Ledecký s tým, že jeho muzikálová novinka vyvrcholí na Strednom východe. "Kulisy a mantinely tejto lokácie nám všetky emócie, jednanie a pohnútky výborne akcelerujú. Na Strednom východe sa dodnes nevera trestá ukameňovaním," doplnil k príbehu zasadenému do vymyslenej pevnosti Citadel. "Dovolili sme si na konci oproti Shakespearovi vsunúť taký malý happy end. Nespočíva v tom, že by to Desdemona prežila, ale v tom, že to na Iaga nepraskne, čo mi pripadá veľmi súčasné. V tom našom predstavení Iago v závere triumfuje," prezradil Ledecký, ktorý v týchto dňoch vyberá na Novej scéne spolu s americkým režisérom a dramatikom Robertom Johansonom uchádzačov o hlavné postavy do muzikálu Iago.

"Bol som šokovaný, všetci, čo prišli na konkurz boli prijateľní, mali nádherné hlasy, a boli tam aj dievčatá, ktoré mali len 14, latku nasadili skutočne vysoko," uviedol Johanson. "Zistili sme, že môžeme zobrať ktoréhokoľvek z nich. Teraz máme pred sebou výzvu vybrať z výborných tých úplne najlepších," priznal režisér a dramatik."Tu je to skutočne iná liga, všetci zaspievali akceptovateľne, niektorí spievali lepšie a niektorí mimoriadne, nastavili perfektný štandard," povedal pre TASR Janek Ledecký. Spokojnosť vyjadril i s pohybovou zdatnosťou uchádzačov. "Všetci to predviedli, vôbec neviem, kde tu na to chodíte."

Svetovú premiéru muzikálu Iago uvedie Divadlo Nová scéna 15. a 16. septembra. "Budeme ho prevádzkovať minimálne jednu sezónu a potom sme dohodnutí v rámci spolupráce s Divadlom Hybernia v Prahe, ktoré bude tento projekt prevádzkovať v českej verzii," informovala riaditeľka Novej scény Ingrid Fašiangová.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:53

Trump a dcéra Ivanka blahoželali astronautke Whitsonovej k rekordu
Súčasná veliteľka ISS Whitsonová dnes prekonala rekord Jeffa Williamsa, ktorý strávil vo vesmíre celkovo 534 dní. Vo veku 57 rokov je táto astronautka aj najstaršou ženou, ktorá letela do kozmu.

sk
dnes 18:33

Laureátom ceny za európsku literatúru 2017 je Nór Karl Ove Knausgard
Laureát prestížnej ceny začal v roku 2009 s prácou na monumentálnom šesťdielnom románovom cykle Môj boj, ktorého prvé dve časti sú k dispozícii aj v slovenčine a v českom jazyku.

sk
dnes 18:13

VIDEO: Takto si dopestujete hubu večnej mladosti. Je mimoriadne vzácna
Táto huba patrí medzi najliečivejšie druhy húb na svete. V Číne, Japonsku či vo Vietname ju údajne využívajú pri liečbe až 250 druhov chorôb.

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac