< sekcia Magazín

Modelka a filmová herečka Andie MacDowellová má narodeniny

Na snímke herečka Andie MacDowellová. Foto: Youtube/Screenshot

Herečka Andie MacDowellová žije na farme v Montane, kde sa stará o svoje tri deti: syna Justina a dve dcéry Rainey a Sarah Margaret.

Gaffney/Bratislava 21. apríla (TASR/Teraz.sk) – Americká herečka a modelka s podmanivým úsmevom Andie MacDowelová začala svoju filmovú kariéru úlohou nežnej Jane v Tarzanovi. Svoj herecký talent potvrdila v Soderberghovom debute Sex, lži a video. Neskôr zažiarila aj v komerčne úspešnej snímke Štyri svadby a jeden pohreb. Herečka bude mať v sobotu 21. apríla 60 rokov.  

Rosalie Anderson MacDowellová sa narodila 21. apríla 1958 v malom mestečku Gaffney v americkom štáte Južná Karolína. Nevyrastala v ideálnom rodinnom prostredí, rodičia žili oddelene, matka prepadla alkoholu a ich finančná situácia bola viac než kritická. V roku 1982 matka zomrela na infarkt a mladá Andie MacDowellová sa musela čoskoro sama postaviť na vlastné nohy. Ako 20-ročná prerušila štúdium na vysokej škole a odišla do New Yorku, kde začala pracovať ako modelka v agentúre Elite Model. Neskôr, v roku 1986, sa vydala za známeho módneho návrhára Paula Qualleya.

Napriek tomu, že v modelingu bola úspešná, rozhodla sa skúsiť šťastie aj pred filmovou kamerou. Svoj herecký debut absolvovala ešte v roku 1984, keď ju obsadil do filmu Tarzan režisér Hugh Hudson. V snímke tvorila pár s hereckým kolegom Christopherom Lambertom.

Nebývalý úspech dosiahla účinkovaním v režisérskom debute Stevena Soderbergha Sex, Lies, and Videotape (Sex, lži a video, 1989). Silná intímna štúdia partnerských vzťahov a prepracované dialógy zaujali aj odbornú kritiku. Film zarobil veľký balík a ako tvrdí herečka, od základov zmenil jej cestu, ktorou sa predtým uberala. Komorná dráma prevažne s tematikou sexu pojednávajúca o neúprimnom priateľstve a intrigách štyroch mladých ľudí značne prekvapila filmových fanúšikov. Uznanie zaznamenal aj herecký výkon Andie MacDowellovej, ktorá získala Cenu Asociácie losangeleských filmových kritikov a bola nominovaná na Zlatý glóbus.

Druhú nomináciu na Zlatý glóbus nadobudla hneď o rok. Zahrala si totiž aj v romantickej komédii Green Card (Zelená karta, 1990) so sympatickým Francúzom Gérardom Depardieu v hlavnej úlohe. Snímka radostne zachováva kliošoidnú tému: najskôr sa nechcú, postupne sa poznávajú a napokon sympatická hlavná dvojka rozohrá svoj vzťah so štipkou humoru.

S ďalšou veľkou hereckou hviezdou Bruceom Willisom hrala Andie MacDowellová v roku 1991 v akčnej komédii Hudson Hawk. Samú seba si zahrala vo filme Roberta Altmana The Player (Hráč, 1992). V roku 1993 prijala hlavnú rolu v thrilleri Ruby Cairo.

V tomto období sa herečka objavila ešte v dvoch filmoch. Opäť sa stretla s režisérom Altmanom v snímke Short Cuts (Krátke strihy, 1993). Svetová kinematografia nemá mnoho tak dômyselne vytvorených diel, obsahujúcich prieniky do rôznych úrovní spoločnosti, aby postihla spôsob života, hodnotový systém a pocity človeka ku koncu 20. storočia ako bol príbeh zo života obyčajných ľudí z mesta Los Angeles.

 Filmových divákov si herečka podmanila aj v komerčne úspešnej snímke Four Weddings and a Funeral (Štyri svadby a jeden pohreb, 1994) v réžii Mike Newella a s hitom od skupiny Wet Wet Wet Love is all around.

V roku 2017 sa dostal do kín film o obrovskom požiari s názvom Only the Brave, v ktorom sa krok po kroku odohráva tragický, ale zároveň dojemný príbeh hrdinov, odkazujúci na skutočné udalosti, ktoré sa odohrali v Arizone počas letných mesiacov v roku 2013.

Herečka Andie MacDowellová žije na farme v Montane, kde sa stará o svoje tri deti: syna Justina a dve dcéry Rainey a Sarah Margaret. Je zástankyňou zdravej stravy a venuje sa ajurvéde. Americká herečka tvrdí, že mohla mať veľkú filmovú kariéru ako napríklad Nicole Kidmanová, ale ona sa rozhodla pre "normálny" život s rodinou.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.