< sekcia Magazín

Na Orave nazbieralo 1539 ľudí takmer 154.000 lykožrútov

Na snímke detail na napadnutie kmeňa stromu lykožrútom. Foto: TASR/Michal Svítok

Pokus o ustanovujúci rekord v premiestnení lykožrúta bol súčasťou podujatia Drevorubač 2012.

Námestovo 5. augusta (TASR) – Účastníci víkendového podujatia Drevorubač 2012 v Námestove nazbierali od piatkového (3.8.) rána do dnešnej 14. hodiny 153.900 lykožrútov. Pričinilo sa o to 1539 "zberačov", ktorí sa zároveň postarali o zapísanie tohto výkonu do Knihy slovenských rekordov ako ustanovujúceho rekordu.

Ako dnes TASR informoval Igor Svítok zo spoločnosti Slovenské rekordy, pôvodným zámerom bolo nazbierať desať litrov lykožrúta, podarilo sa ho však nezbierať iba 3,85 litra. "Šlo to pomalšie, ako sme si mysleli, je to dosť náročné. Záujem ľudí bol ale veľký, ešte chceli zbierať, no pokus sme podľa pôvodného harmonogramu museli o 14.30 ukončiť," doplnil Svítok s tým, že vyzbieraných lykožrútov lesníci zlikvidujú štandardným spôsobom – spálením.

Pokus o ustanovujúci rekord v premiestnení lykožrúta bol súčasťou podujatia Drevorubač 2012. "Úlohou bolo premiestniť lykožrúta smrekového z lapača alebo z napadnutého stromu. Do 2,5-mililitrovej odmerky sa zmestí 100 lykožrútov. Chceme poukázať na to, že napríklad od roku 2008 sme nazbierali 1700 litrov lykožrúta. A to je len 30 percent z populácie, ktorá je v prírode," ozrejmil riaditeľ pretekov Jozef Herud.

Ako dodal, oravskí lesníci bojujú s lykožrútom intenzívne už od roku 2008, kedy začali so systematickým zberom tohto škodca. Potešiteľným je podľa neho fakt, že ich práca začína prináša svoje ovocie a lykožrút je na Orave na ústupe. Kým v roku 2008 ich nazbierali asi 35 miliónov, v minulom roku to už bolo len asi desať miliónov.