< sekcia Magazín

Nepál si pripomína 1. výstup na Everest a neplánuje obmedziť povolenia

Mount Everest. Foto: TASR/AP

Novozélanďan Edmund Hillary a nepálsky šerpa Tenzing Norgay pokorili vrchol Mount Everestu 29. mája 1953.

Káthmandu 29. mája (TASR) - Nepál si v stredu pripomína 66. výročie prvého výstupu na najvyššiu horu sveta Mount Everest. Píše o tom agentúra AP s tým, že súčasná sezóna je poznačená vysokým počtom úmrtí a debatou o obmedzení počtu povolení na výstup.

Novozélanďan Edmund Hillary a nepálsky šerpa Tenzing Norgay pokorili vrchol Mount Everestu 29. mája 1953.

Počas tohtoročnej sezóny prišlo na Čomolungme - ako sa Everest nazýva v tibetčine - o život 11 ľudí, čo je najvyšší počet úmrtí za posledné štyri roky.

Nepál vydal pre túto jarnú sezónu rekordných 381 povolení na výstup. Horolezci podľa AP opisujú zápchy a spomalenia, ktoré spôsobujú vyčerpaní menej zdatní lezci. Zdržania v tzv. "zóne smrti", kde sa míňajú zásoby kyslíka a zvyšuje riziko vyčerpania, však môžu mať smrteľné následky.

Americká stanica CNN uviedla, že nepálska vláda, ktorá je vo finančnej tiesni, udeľuje príliš vysoký počet povolení. Výnosy z nich dosiahli vlani podľa nepálskeho ministerstva pre cestovný ruch v prepočte viac ako 4,6 milióna eur, uvádza na svojej webovej stránke časopis National Geographic.

Nepálski vládni predstavitelia v stredu na spomienkovej slávnosti pri príležitosti prvého výstupu uviedli, že počet vydaných povolení neplánujú obmedziť.

Ministerstvo pre komunikačné a informačné technológie poprelo zlé hospodárenie v súvislosti s výstupmi na Mount Everest a dodalo, že problémom by mohla byť nedostatočná úroveň prípravy horolezcov na výkon.