Magazín

Ochranári v Tatrách vlani sledovali tri medvede, rekordérom je Iwo

TASR, 20. januára 2016 20:27

Výskyt tohto medveďa bol zaznamenaný na takom veľkom území, že jeho plocha sa rovná približne polovičnej výmere územia Slovenskej republiky.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Vysoké Tatry 20. januára (TASR) – Ochranári z Tatranského národného parku (TANAP) v týchto dňoch vyhodnotili pohyb troch medveďov, ktorých sledujú vďaka špeciálnym obojkom. „Medveďovi Iwovi sme ho založili v poľských Tatrách, mal 4,5 roka a 80 kilogramov. Telemetricky je sledovaný od mája 2014. Za dva kalendárne roky sledovania je oblasť jeho výskytu taká rozsiahla, že číselné hodnoty o vzdialenostiach, čo prekonal, patria do knihy rekordov,“ informoval riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.

Výskyt tohto medveďa bol zaznamenaný na takom veľkom území, že jeho plocha sa rovná približne polovičnej výmere územia Slovenskej republiky. Za celé doterajšie obdobie sledovania sa pohyboval na území štyroch štátov - Slovenska, Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Len na Slovensku sa vyskytoval vo viac ako sto poľovníckych revíroch. „V roku 2015, po zimnom spánku, sa do konca apríla pohyboval najskôr v slovenskej časti Tatier, no už od konca apríla do konca septembra sme u neho zaznamenali takú výraznú časopriestorovú aktivitu, že počas tohto obdobia každá jeho nová pozícia prinášala úžasné informácie predovšetkým o tom, aké vzdialenosti prekonával a kde všade sa vyskytoval,“ zdôraznil Majko.

V roku 2015 medveď Iwo na Ukrajine v rámci Karpatského oblúka prešiel z oblasti Západných Karpát do oblasti Východných Karpát a naopak, čo podľa Majka potvrdilo veľmi významnú skutočnosť, ktorá bola ešte donedávna striktne negovaná mnohými európskymi, a teda aj slovenskými odborníkmi na veľké šelmy. „A to skutočnosť, že napr. medvede žijúce v oblasti severného Slovenska komunikujú s medveďmi z oblasti severného Rumunska,“ objasnil Majko.

Ďalší sledovaný medveď je Filip, ktorý sa za osem mesiacov telemetrického sledovania, od apríla do novembra 2015, pohyboval v Poľsku aj na Slovensku po území veľkom približne 780 kilometrov štvorcových. Na Slovensku sa vyskytoval v rámci orografických celkov Oravská Magura, Oravská vrchovina, Skorušinské vrchy, Chočské vrchy, či Západné a Východné Tatry a Podtatranská brázda. „Len na Slovensku bol v tom čase zdokumentovaný v 16 poľovníckych revíroch,“ doplnil Majko. Vlani na jar však prestal jeho obojok spoľahlivo fungovať a kontakt s medveďom sa natrvalo prerušil. Filip však podľa Majka žije a je v poriadku, naposledy bol nasnímaný fotopascou minulý rok v októbri v okolí Oravíc.

Posledným z trojice sledovaných medveďov bol Eryk, ktorý mal v čase odchytu 24 až 27 rokov. Počas telemetrického sledovania od apríla 2014 do apríla 2015 bol podrobne dokumentovaný v Poľsku a na Slovensku, pričom oblasť jeho výskytu mala rozlohu približne 46.000 hektárov. Na Slovensku sa vyskytoval v Prešovskom kraji v okresoch Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. V tomto období bol jeho výskyt zdokumentovaný v desiatich poľovníckych revíroch. Až do jeho odchodu na zimovisko v poľských Tatrách, potom počas celej jesene v Spišskej Magure, navštevoval niekoľko desiatok krmovísk určených pre poľovnú raticovú zver. V roku 2015, po zimnom spánku, sa už začiatkom apríla aktívne zapájal do ruje v poľských Tatrách a v Bielovodskej doline.

„Na rujovisku v oblasti Podbanského sa však predčasne skončilo jeho telemetrické sledovanie, pretože iný medveď mu pravdepodobne počas súboja strhol obojok. Neskôr v doline Jaworzynka približne 15 metrov od turistického chodníka objavili poľskí kolegovia ležať živého medveďa, ktorý sa nehýbal, bolo potrebné ho utratiť. V poľskom Vroclave pitva odhalila šokujúcu informáciu, medveď mal v oblasti krčnej chrbtice poloplášťový projektil z dlhej guľovej zbrane a toto poranenie nebolo čerstvé. Zároveň sa potvrdilo, že šlo o Eryka. Vďaka pomerne presne určenému veku preukázateľne išlo o zatiaľ najstaršieho zdokumentovaného voľne žijúceho medveďa z oblasti Poľska a Slovenska. Medveď Eryk sa narodil medzi rokmi 1987 až 1990, no na nešťastie pre okolnosti, za ktorými stál človek, musel byť vlani utratený,“ uzavrel Majko.

Prečítajte si aj:

19. januára 2016 9:48

S príchodom zimy sa znížila aktivita pstruhov v TANAP pred kamerou
Ryby prijímajú stále čoraz menej potravy a pripravujú sa na zimnú hibernáciu. V tomto období sa zhromažďujú v hlbších partiách vôd pri dne s dostatkom kyslíka.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 10:16

Snehové správy: Cez víkend bude otvorených okolo 25 stredísk
Dnes ráno bolo na horách prevažne zamračené, miestami hmlisto.

sk
dnes 6:00

Pripadajú vám oblaky obyčajné? Spoznajte ich význam pre klímu
Každý rok 23. marca WMO a jej 191 členských štátov vrátane Slovenska slávi Svetový meteorologický deň na osobitnú tému.

sk
včera 21:00

Pošta vydáva známku a otvára výstavu Pocta obetiam holokaustu
Jej motívom je detail prúžkovaného odevu so žltou hviezdou a štítkom s dátumom 25. 3. 1942, ktorý pripomína deň prvého transportu žien židovského pôvodu zo Slovenska.

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac