Magazín

Slovenským Otcom roka 2017 je P. Lazor, má päť detí

TASR, 19. júna 2017 18:21, aktualizované 19. júna 20:35

Otec roka je najstaršou časopiseckou anketou na Slovensku.

Na snímke držiteľ 27. titulu Otec roka Peter Lazor z Markušoviec s rodinou počas slávnostného odovzdávania ocenenia v Bratislave 19. júna 2017. Foto: TASR/Dano Veselský
Bratislava 19. júna (TASR) - Peter Lazor z Markušoviec (okres Spišská Nová Ves) sa stal držiteľom 27. titulu Otec roka a získal putovné žezlo - dreveného koníka. Na dnešnom vyhlásení výsledkov v bratislavskom Zichyho paláci si ocenenie Mediálny otec roka 2017 prevzal manažér hudobnej skupiny Desmod Michal Kožuch.

Laureát Peter Lazor je teraz na materskej dovolenke pri najmladšom, dvojročnom synovi Ferkovi. V Markušovciach pôsobí ako dedinský fotograf a s manželkou, učiteľkou sú redaktormi časopisu Pokoj a dobro, ktorý vydáva miestna farnosť, Peter je aj členom hospodárskej rady farnosti. Pôvodným povolaním je kuchár, ale pracoval i na pošte a tvrdí, že všetky svoje doterajšie pracovné skúsenosti sa mu zišli v rodine, aj ako profesionálnemu rodičovi. Okrem vlastných piatich detí sa určitý čas staral o osem ďalších z detského domova, ktoré nemali šťastie na vlastných rodičov.O víťazovi prostredníctvom SMS a internetového hlasovania na stránke www.otecroka.sk rozhodli čitatelia týždenníka Slovenka, ktorý je vyhlasovateľom ankety a uverejnil otcovské príbehy. Okrem 42-ročného laureáta sa do užšej nominácie súťaže Otec roka spomedzi prihlásených dostali ďalší výnimoční otcovia: 43-ročný Vojtech Benko z Brezna, Ivan Moravčík (27, Bratislava), Pavol Tkáčik (53, Nitra) a František Namešpetra (66, Kojatice). Všetci finalisti získali malého koníka, ktorý pracovitosťou, svedomitosťou a chlapčenstvom je symbolom ankety. Na väčšom putovnom koníkovi sú napísané mená všetkých 27 laureátov.

"Dostali sme šesťkrát viac hlasov ako v minulosti, čo svedčí o zvýšenej sledovanosti ankety. Jej zámerom je zviditeľnenie postavenia otca a cez neho aj rodiny v našej spoločnosti. U nás mnoho párov žije nezosobášených a pri určitých problémoch často dochádza k ich rozchodu. Po sobáši to nie je také jednoduché, rodina je pevnejšie puto. Projekt vzdáva poctu otcom. Vznikol v redakcii Slovenky, ktorá sa pričinila aj o to, že Deň otcov, v tretiu júnovú nedeľu, sa stal súčasťou slovenského kalendára sviatkov," povedala Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva Star production, ktoré vydáva spomínaný týždenník.

Otec roka je najstaršou časopiseckou anketou na Slovensku. Pri jej začiatkoch bola redaktorka Ľudmila Grodovská, pre ktorú sa táto súťaž stala srdcovou záležitosťou. "Vyzvali sme deti, aby navrhli svojich otcov. Dostali sme stovky nádherných príbehov. Bola to aj určitá sociologická vzorka i všeobecná osveta na novú problematiku, preto sme pokračovali. Deň otcov sa dostáva čoraz viac do povedomia. Na dedinách sa robievajú špeciálne omše, organizujú rôzne podujatia," konštatovala Grodovská.

Podľa šéfredaktorky Slovenky Márii Mikovej je potrebné, aby sme sa zaoberali ľuďmi na okraji spoločnosti, ktorí potrebujú pomoc. "Všetci nominovaní sa obetavo a príkladne starajú o deti, zaslúžia si verejné uznanie," zdôvodnila Miková.

Okrem rôznych darov od sponzorov oceneným pripravili s deťmi organizátori pestrý kultúrny program. Nad slávnostným podujatím prevzali záštitu primátor hlavného mesta SR Ivo Nesrovnal a starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:06

V Štiavnici osadia psie toalety, psičkárov chcú informovať letákmi
Hygienické stanice pre štvornohých domácich miláčikov sa samospráva rozhodla umiestniť v troch lokalitách, jednu na Križovatke a dve na sídlisku Drieňová.

sk
dnes 14:54

Napoludnie naposledy zazneli zvony Big Benu. Ozvú sa až o štyri roky
Posledné zvonenie pred plánovanou rekonštrukciou si prišli vypočuť stovky poslancov a zamestnancov britského parlamentu, novinári i turisti a náhodní okoloidúci. video

sk
dnes 11:09

Príbeh monackej kňažnej Grace Kelly: Rozprávka so smutným koncom
Na vrchole slávy opustila Hollywood a vydala sa za monacké knieža Rainiera. Mala svadbu storočia, podobne ako Diana, s ktorou mala veľa spoločného.

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac