< sekcia Magazín

Parížania bojujú s potkanmi. Výskyt vyznačujú do interaktívnej mapy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Tí Parížania, ktorí nemajú prístup k internetu a k potkanej interaktívnej mape, môžu potkany nahlasovať telefonicky.

Paríž 11. júna (TASR) - V snahe bojovať proti invázii potkanov v Paríži radnica jeho XVII. obvodu iniciovala vytvorenie internetovej mapy, na ktorej môžu ľudia nahlásiť lokality, kde zaznamenali výskyt týchto hlodavcov a žiadať takto zásah príslušných sanitárnych služieb. Informoval o tom v nedeľu denník Le Parisien.

Tí Parížania, ktorí nemajú prístup k internetu a k potkanej interaktívnej mape, môžu potkany nahlasovať telefonicky.

Radnica má v pláne aj rozsiahlu letákovú kampaň, ktorou chce požiadať obyvateľov, aby pomohli zastaviť šírenie potkanov - napríklad aj tým, že nebudú nič odhadzovať na zem a zabezpečia, aby nádoby na komunálny odpad boli uzavreté.

Cieľom starostu Geoffroya Boularda je vyvinúť tlak na parížsku radnicu, ktorá podľa jeho názoru nepostupuje voči potkanom dostatočne efektívne a razantne.

Výskyt nepríjemných hlodavcov je na interaktívnej mape na stránke signalerunrat.paris vyznačený figúrkou potkana, po jeho odstránení sa na mieste zásahu má objaviť lopatka.

Koncom roku 2016 radnica v Paríži začala so sériou opatrení proti potkanom; medzi nimi bolo aj nastražovanie mechanických pascí. V januári tohto roku 2018 sa na asi 100 z celkovo 400 námestí na území Paríža uskutočnili "intenzívnejšie" zásahy proti potkanom. Tieto hlodavce svojho času denník Le Figaro vo svojom tematickom materiáli označil za "verejného nepriateľa číslo jeden" v Paríži.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.