< sekcia Magazín

Pred 140 rokmi predstavil Thomas Alva Edison svoj fonograf

Na ilustračnej snímke fonograf značky Edison Foto: TASR/AP

Skutočný fonograf predstavil až o niekoľko dní a to 29. novembra toho roku. Bol ním valec pokrytý kovovou fóliou.

New York/Bratislava 21. novembra (TASR) - Americký vynálezca Thomas Alva Edison sa preslávil množstvom objavov v elektrotechnike, spojovacej technike, mechanike, letectve a chémii. Pred 140 rokmi 21. novembra 1877 oboznámil verejnosť so svojím vynálezom - fonografom, prístrojom zaznamenávajúcom a reprodukujúcom ľudský hlas a hudbu.

Skutočný fonograf predstavil až o niekoľko dní a to 29. novembra toho roku. Bol ním valec pokrytý kovovou fóliou. Otáčal sa kľukou a na fóliu sa ihlou zaznamenávali pohyby membrány, ktorú rozochvievali zvuky – reč, spev alebo hudba. Ihla sa pohybovala po špirále.

Edison prezentoval svoj vynález v redakcii časopisu Scientific American Magazine. Ohromenej spoločnosti sa z fonografu ozvalo: Dobrý deň, ako sa máte? Páči sa vám môj fonograf?

Zo zachovaných Edisonových patentov a dokladov vyplýva, že sa zamýšľal aj nad tým, použiť namiesto valca plochý disk, tu by však nastali problémy s rýchlosťou otáčania a tak valec zvíťazil.

K fonografu sa Edison dopracoval počas experimentov s telefónom Grahama Bella. Skúmal prenos zvuku membránou, pokúsil sa ho zaznamenať a potom spätne prehrať. Keď sa vynález ozval jeho vlastným hlasom, utrpel najväčší šok v živote.

Experimentovanie so záznamom zvuku Edison zanechal a vrátil sa k nemu až o desať rokov, keď založil spoločnosť Edison Phonograph Corporation na výrobu a predaj fonografov. Fonograf sa stal najrozšírenejším prístrojom na počúvanie reprodukovanej hudby koncom 19. storočia. Edison chcel využiť fonograf aj v hračkách. Malý fonografček umiestnil do bábiky a očakávaný hit bol na svete. Strojček hovoriacej bábiky sa musel naťahovať kľukou, bábika však bola drahá a na trhu sa neujala.

Okrem zábavy, fonograf našiel svoje využitie aj v kanceláriách, slúžil ako dnešný diktafón. Jeho vylepšené verzie, keď bola kovová fólia nahradená voskom, sa používali údajne až do roku 1947.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.