< sekcia Magazín

Prevažne (ne)vážny básnik a aforista Milan Lechan má 75 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ján Siman

Humor, najcharakteristickejšia črta tvorby Milana Lechana je nielen neodmysliteľnou súčasťou humoristických či aforistických textov, ale výrazne preniká aj do jeho básnickej tvorby.

Michalovce/Bratislava 16. marca (TASR) - Básnik, aforista, satirik, autor kníh pre deti a mládež Milan Lechan bude mať v piatok 16. marca 75 rokov.

Humor, najcharakteristickejšia črta tvorby Milana Lechana je nielen neodmysliteľnou súčasťou humoristických či aforistických textov, ale výrazne preniká aj do jeho básnickej tvorby. Lechanov literárny prejav vychádza z krátkych humoristicko-satirických foriem, epigramov či aforizmov, ktoré vytvára na základe slovných hračiek, alebo aj logických paradoxov.

Milan Lechan sa narodil 16. marca 1943 v Michalovciach. Maturoval na gymnáziu v Humennom a vysokoškolské štúdiá absolvoval v rokoch 1960-1965 na vtedajšej Filozofickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v Prešove. Od roku 1967 až do roku 1995 pracoval ako redaktor Vydavateľstva Osveta v Martine. Od roku 1996 pôsobí v Knižnom centre v Žiline.

V roku 1970 debutoval Milan Lechan zbierkou aforizmov Čo je láska? O osem rokov neskôr mu vyšla kniha Smiem prosiť, v ktorej sa nachádzajú krátke prózy, aforizmy, humorne a satiricky ladené sentencie, pri tvorbe ktorých využíval aj spájanie porekadiel či prísloví. Po multižánrovej knihe sa v roku 1982 Lechan vrátil k básnickej zbierke, ktorá vyšla pod názvom Žena, ulica, dlaň, kosť. Ani v nej sa nevyhol humorne ladeným kalambúrom, alebo slovným prešmyčkám.

Pre detského čitateľa pripravil Lechan, ako inak, humorne ladenú knihu Učebnica na prestávku, ktorá vyšla v roku 1988 a prináša množstvo vtipov, aforizmov zo školského prostredia. Školskému prostrediu a detskému čitateľovi je venovaná aj zbierka aforizmov, úsmevných príbehov, alebo slovných skomolenín s názvom Žiacka knižka Milana Lechana (2002).

Medzi jeho ďalšie humorne ladené básnické zbierky patria aj Láskovanie s /h/láskou (1998), Mesto, srdce, vysvedčenie, dievča (2003). Známe sú aj zbierky aforizmov Pop diár (1990), Pelé-melé-chan (1991), alebo Vírusy smiechu z roku 2002. Výber z tvorby mu vyšiel pod názvom Slovo robí múza (2005).

Humor Milana Lechana poznajú nielen poslucháči Slovenského rozhlasu, pre ktorý napísal množstvo humoristický pásiem, ale aj čitatelia humoristicko-satirických časopisov.

Milan Lechan, ktorý tvrdí, že píše zľava doprava a pre istotu pomaly, lebo vie, že všetci nevedia rýchlo čítať, žije a tvorí v Martine. Je ženatý a má troch synov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.