< sekcia Magazín

VIDEO: Sojuz a traja kozmonauti sa vrátili na Zem

Ruský pristávací modul Sojuz MS 02 s tromi členmi posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) americkým astronautom Robertom Shaneom Kimbroughom a ruskými kozmonautmi Andrejom Borisenkom a Sergejom Ryžikovom pred pristátím neďaleko kazašského mesta Žezkazgan 10. apríla 2017. Foto: TASR

Americký veliteľ kozmickej misie, astronaut Robert Kimbrough, a ruskí letoví inžinieri Sergej Ryžikov a Andrej Borisenko odštartovali na kozmickú misiu vlani 19. októbra.

Moskva 10. apríla (TASR) - Trojica astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) - Američan Robert Kimbrough a Rusi Sergej Ryžikov a Andrej Borisenko - sa dnes vrátila na Zem po 173 dňoch v kozme. Sú "späť na Zemi", oznámila dnes na Twitteri Európska vesmírna agentúra (ESA).

Členovia pozemného personálu pózujú fotografom s posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) zľava americkým astronautom Robertom Kimbroughom a rukými kozmonautmi Sergejom Ryžikovom a Andrejom Borisenkom po pristátí neďaleko kazašského mesta Žezkazgan 10. apríla 2017.
Foto: TASR


"Na Zemi je o troch ľudí viac," potvrdil Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Tím, ktorý pristál v kazašskej stepi, pracoval na ISS od októbra minulého roka.

Deň pred odletom z ISS Kimbrough odovzdal velenie stanice svojej krajanke Peggy Whitsonovej, ktorej pobyt vo vesmíre minulý týždeň predĺžili o tri mesiace až do septembra.

Pozemný personál nesie amerického astronauta Roberta Kimbrougha po pristátí pristávacieho modulu Sojuz MS-02 pred pristátím neďaleko kazašského mesta Žezkazgan 10. apríla 2017.
Foto: TASR


Whitsonová je na svojom treťom dlhodobom pobyte na ISS a mala by 24. apríla dosiahnuť rekord v celkovom počte dní, ktoré ktorýkoľvek americký astronaut strávil v kozme. V daný deň prekoná rekord 534 dní vo vesmíre, ktorý dosiahol Jeff Williams. Päťdesiatsedemročná astronautka už je držiteľkou rekordu pre väčšinu výstupov do kozmu vykonaných ženou.

Na ISS sa oficiálne začala Expedícia 51.

Whitsonová spoločne s letovými inžiniermi Olegom Novickým z Ruska a Thomasom Pesquetom z ESA budú prevádzkovať ISS až do príletu dvoch ďalších členov posádky neskôr tento mesiac.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.