Magazín

Slovenské rekordy prvého polroku 2016: Niektoré vás prekvapia

TASR, 27. decembra 2016 6:00

Teraz.sk prináša prehľad rekordov, ktoré boli dosiahnuté na Slovensku v prvom polroku 2016.

Na kombosnímke rekordy prvého polroku 2016. Foto: TASR
Bratislava 27. decembra (TASR) - TASR vydáva výberovú chronológiu rekordov, ktoré boli dosiahnuté na Slovensku v roku 2016. Pozrite, aký bol prvý polrok roku 2016.

1. polrok - JANUÁR – JÚN 2016
JANUÁR4. januára - V novej knihe najpestrejších svetových rekordov Guinness World Records (GWR) 2016 je uvedený jediný Slovák, silový žonglér Milan Roskopf. Tento Bratislavčan, známy ako "muž s tromi guľami", je držiteľom dvoch kurióznych rekordov: s tromi 4,5 kg bowlingovými guľami žongloval 28,69 sekundy a s tromi 7,25 kg vrhačskými kovovými guľami 52,05 sekundy.

Bratislavský silový žonglér Milan Roskopf, známy ako chlap s troma guľami. Foto: TASR/MTI


FEBRUÁR20. februára – Obec Nemce sa pýši rekordérkou v zbierke zvoncov a zvončekov. Jarmila Hudecová, ekonómka obecného úradu, ich má okolo 2300 kusov z 95 krajín sveta.


MAREC26. marca – Tatranci prekonali rekord v počte kraslíc zavesených na strome. Zdobenie stromu sa konalo v rámci projektu Veľkonočné mestečko. Na strome viselo 900 kusov kraslíc.

Na snímke kraslicami vyzdobený veľkonočný strom vo veľkonočnom mestečku v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách 26. marca 2016. Foto: TASR - Oliver Ondráš


27. marca – Slovenská kniha rekordov má od tohto dňa nového rekordéra. Je ním najväčšie slovenské slepačie vajce. Zniesla ho sliepka Dagmar Hamranovej z obce Bystričany v okrese Prievidza.

30. marca – Na oddelení urgentného príjmu (OUP) Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava (DFNsP) lekári počas veľkonočných sviatkov ošetrili rekordný počet malých pacientov. Lekársku starostlivosť potrebovalo celkovo 1057 detí.


APRÍL3. apríla – Cyklotrasou BikeKia, ktorá spája hradné dominanty horného Považia, hrady Budatín a Strečno, prešlo rekordných 964 cyklistov v oboch smeroch.

9. aprílaČeská speváčka Lucie Bílá počas dvoch koncertov na Zimnom štadióne O. Nepelu v Bratislave vydala zo seba totálne všetko a dosiahla vlastný rekord. Zaspievala 75 pesničiek a 22-krát sa prezliekala.13. apríla – Propagátorka ľudovej kultúry mikroregiónu Monika Miškovičová Savová z Rybníka vystavovala v Tekovskom múzeu v Leviciach výstavu Krojované bábiky z čilejkárskeho regiónu. Celkovo 128 bábik poskytlo na výstavu 57 majiteľov z deviatich obcí čilejkárskeho mikroregiónu. Počas výstavy si prevzala certifikát o novom slovenskom rekorde, najväčšom počte krojovaných bábik z jedného regiónu, sústredených na jednom mieste. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že na vytvorení rekordu sa podieľalo viacero obcí, čo sa v rámci rekordov zatiaľ nestalo.


MÁJ3. mája – Na treťom ročníku vínneho festivalu Vínšpacírka v Banskej Bystrici návštevníci zdegustovali vyše 3000 fliaš vína. Vypredané podujatie trhlo rekord.

6. mája – Pekárom z hlavného mesta sa podarilo vytvoriť nový slovenský rekord. Upiekli 11-metrový pivný koláč, ktorý si mohli vychutnať návštevníci Bratislavského majálesu.10. mája – Viac ako 60-členný tím dobrovoľníkov prekonal predpoludním v jednej z nízkotatranských dolín postihnutej kalamitou neďaleko hornoliptovskej obce Malužiná svoj vlastný rekordný zápis vysadením 7000 nových sadeníc stromčekov za jeden deň.


JÚN4. júna – Najdlhšiu slovenskú štrúdľu dlhú 79,41 metra upiekli a vyskladali v Kláštore pod Znievom, čím vytvorili ustanovujúci slovenský rekord.

16. júna – Bublinami vypúšťanými z bublifukov boli pokrstené nové priestory Školy u Filipa (ŠUF), ktoré vznikli v uvoľnenom trakte Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Netradičnou časťou krstu bolo vytvorenie slovenského rekordu v počte ľudí vypúšťajúcich bubliny z bublifukov. Zúčastnilo sa ho 256 školákov, rodičov a pedagógov.

18. júna - Rekord vo výrobe najdlhšej syrovej nite pokorili pri Ivachnovej v okrese Ružomberok. Niť zo syra s dĺžkou 651 metrov vytvorili skupiny návštevníkov celoslovenského syrárskeho jarmoku na Kozom vŕšku.21. júna – Takmer 50 známych osobnostní sa zmenilo na cyklokuriérov. Do bratislavských ulíc vyrazili na bicykloch, aby v rámci charitatívneho podujatia Misia 05 cez doručené certifikáty získali čo najviac peňazí na pomoc chorým deťom. Spoločne sa im podarilo vyzbierať sumu 10.721 eur a prekonali rekord.

Na snímke účastníci charitatívneho projektu Misia 05 - známe osobnosti vyrazili do ulíc na bicykloch, na Magio pláži v Bratislave 21. júna 2016. Foto: TASR/Jakub Kotian


23. júna - Približne 1300 účinkujúcich a divákov sa zúčastnilo na Hlavnej ulici v Košiciach na podujatí Veselá karička. Účastníkom sa podarilo tancovaním ľudovej karičky prekonať rekord v počte bráničiek. Presne 980 tancujúcich vytvorilo 490 bráničiek.

27. júna – V metropole Spiša počas celosvetového Dňa objatí známeho ako Hug Day rozdali dobrovoľníci 17.083 objatí a postarali sa o vytvorenie slovenského rekordu.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 10:12

Slovakia Chips mení obal i logo
Známy snack, ktorý je súčasťou rodinných osláv či posedení s priateľmi, mení svoje logo i obal. audio

sk
včera 6:30

Klenot filatelistického sveta Modrý Maurícius sa zrodil pred 170 rokmi
Modré aj červené exempláre známok boli vydané v počte 500 kusov. Išlo o prvé poštové známky britskej koloniálnej ríše vydané mimo Británie.

sk
včera 6:30

Židia na celom svete začínajú sláviť Nový rok 5778
Židia na celom svete vrátane Slovenska 21. septembra oslavujú príchod Nového roka 5778, ktorý sa nazýva Roš Hašana, čo znamená Hlava roka.

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac