< sekcia Magazín

Ruská televízia uvedie seriál o Trockom

Lev Trockij Foto: wikimedia.org

Producent seriálu Alexander Čekalo netajil, že ide po 100 rokoch o náročnú tému, avšak zdôraznil, že tvorcovia sa pokúsili o seriál opierajúci sa o skutočné udalosti.

Moskva 18. septembra (TASR) - Hlavnou postavou osemdielneho televízneho seriálu, ktorý odvysiela Pervyj kanal ruskej verejnoprávnej televízie pri príležitosti 100. výročia Októbrovej revolúcie od začiatku novembra, bude jedna z jej najkontroverznejšie vnímaných postáv, Lev Trockij.

Ako zdôraznil podľa francúzskych médií Konstantin Ernst, generálny riaditeľ spomínanej televíznej stanice, pôjde o prvý seriál o Trockom v ruskej televíznej histórii. Na rozdiel od Lenina išlo o "skutočného rokenrolového hrdinu", mienil Ernst zdôrazniac útek Trockého z väzenia, jeho účasť na revolúcii, vynútené vyhnanstvo a napokon fyzickú likvidáciu hrdinu, o ktorú sa v roku 1940 postaral v Mexiku istý Španiel v službách bývalej sovietskej NKVD.

Vynikajúci rečník a teoretik marxizmu stál spoločne s Leninom pri začiatkoch revolúcie z roku 1917, pri zrode Červenej armády a zohral nezanedbateľnú úlohu i pri víťazstve boľševikov v občianskej vojne v rokoch 1918-1921. Keď sa však vzoprel Stalinovi, diktátor ho nechal vylúčiť z vlády i štátostrany a vyhostil z bývalého ZSSR. Trockij sa usadil po medzizastávkach v Turecku či Francúzsku v ďalekom Mexiku.

Ak kohosi v 30. rokoch minulého storočia obvinili v ZSSR z "trockizmu", rovnalo sa to takmer trestu smrti.

Producent seriálu Alexander Čekalo netajil, že ide po 100 rokoch o náročnú tému, avšak zdôraznil, že tvorcovia sa pokúsili o seriál opierajúci sa o skutočné udalosti.

V hlavnej úlohe diváci uvidia Konstantina Chabenského, rodáka z niekdajšieho Leningradu, dnešného Petrohradu, ktorý je známy i ďaleko za hranicami Ruska vďaka kreáciám v snímkach ako Nočná hliadka, Denná hliadka či Admirál.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.