Magazín

Skalický maxitrdelník meria 208 centimetrov, väčší sa upiecť nedal

TASR, 17. mája 2014 17:55, aktualizované 17. mája 19:07

Na výrobu sa spotrebovalo 3,5 kilogramu cesta, príprava trvala zhruba 2,5 hodiny.

Tradičný, už desiaty Trdlofest s pokusom o prekonanie vlastného slovenského a svetového rekordu o najdlhší trdelník bol 17. mája 2014 v Skalici súčasťou oficiálneho otvorenia letnej turistickej sezóny s ponukou bezplatnej návštevy historických pamiatok mesta. Nový rekord maxitrdelníka má hodnotu 208 centimetrov, čo je o 1,5 centimetra viac ako vlani. Na snímke komisár Knihy slovenských rekordov meria maxitrdelník. Foto: TASR/ Lukáš Grinaj
Skalica 17. mája (TASR) – Deň plný trdelníka, dobrého vína a nálady pripravili nadnes v Skalici. Tradičný, už desiaty Trdlofest s pokusom o prekonanie slovenského a svetového rekordu o najdlhší trdelník bol súčasťou oficiálneho otvorenia letnej turistickej sezóny s ponukou bezplatnej návštevy historických pamiatok mesta.

Nový rekord maxitrdelníka má hodnotu 208 centimetrov, čo je o 1,5 centimetra viac ako vlani. Bežný trdelník má okolo 30 centimetrov. "Je to nateraz maximum, čo môžeme dosiahnuť, lebo na trdle, ktoré máme, už väčší urobiť nejde. Pred desiatimi rokmi sme začínali so 104,5 centimetrami, máme rok na to, aby sme vymysleli ako ďalej," povedal po dopečení Ľudovít Bránecký zo správy mestského majetku, kam pekáreň pravého skalického trdelníka patrí. Na výrobu rekordného trdelníka sa spotrebovalo 3,5 kilogramu cesta, príprava trvala zhruba 2,5 hodiny. Po upečení sladký koláč s dierou rozkrájali a predávali návštevníkom Trdlofestu. Výťažok z predaja putuje do skalického detského domova.

Okrem toho pripravili Skaličania pre domácich i cezpoľných návštevníkov viaceré hudobné vystúpenia, novinkou je Záhorácky miniveľtrh na nádvorí Vinotéky u františkánov. Sprievodným programom bola výstava v Záhorskom múzeu Pán Prváčik. V Galérii u františkánov bola zase autorská výstava Jozefa Chrenu.

V Skalici sa trdelník udomácnil koncom 18. storočia, keď do mesta prišiel bývať maďarský generál a básnik József Gvadányi a jeho sedmohradský kuchár. Ten stál podľa historických prameňov na začiatku trdelníkovej tradície. Skaličania nedávno dosiahli, že trdelník má certifikát Európskej únie. Podľa smernice sa originálny trdelník pečie iba "vo vymedzenom území Slovenskej republiky ohraničenom zo severu štátnou hranicou s Českou republikou, západnú hranicu vymedzenej oblasti tvorí rieka Morava, južnú hranicu tvorí rieka Myjava a východnú hranicu od mesta Senica po štátne hranice s Českou republikou tvorí rieka Teplica".Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 22:07

Facebook bojuje proti nenávistným odkazom, týždenne ich zmaže tisíce
Facebook dodal, že nasledujúci rok si na skúmanie odkazov plánuje najať ďalších 3000 ľudí. Tí sa pridajú k 4500 ľuďom, ktorí už v súčasnosti odkazy preverujú.

sk
včera 20:57

Samsung opäť začne predávať vynovenú verziu telefónu Galaxy Note 7
Koncern zažil so svojou bývalou vlajkovou loďou Note 7 bezprecedentné fiasko.

sk
včera 19:16

Vo Vysokých Tatrách pribudlo 138 mláďat kamzíkov, celkovo ich je menej
Sčítanie kamzičej zveri je spojené aj s pozorovaním mnohých iných živočíšnych druhov, najmä veľkých šeliem, ich pobytových znakov a samotný monitoring územia.

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac