< sekcia Magazín

skCube je už v Holandsku, slovenskí vedci za ňou musia vycestovať opäť

skCube je už v Holandsku, slovenskí vedci za ňou musia vycestovať opäť Foto: TABLET.TV

Zahraničný satelit, ktorý leží vo vypúšťacom kontajneri vedľa prvej slovenskej družice skCube, má technické problémy.

Bratislava 2. mája (TABLET.TV) - Slovenskí konštruktéri doručili osobne koncom apríla prvý slovenský satelit skCube do holandskej prepravnej spoločnosti ISL. V súčasnosti sa tu združujú viaceré zahraničné satelity v rámci posledných fáz prípravy pred vložením do vypúšťacích kontajnerov. Vedci zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity tu strávili dva dni a družicu naposledy skontrolovali.

„Otestovali sme, či satelity do seba zapadajú aj po geometrickej a mechanickej stránke, či sú priechodné celým vypúšťacím kontajnerom, či sú tam dostatočné tolerancie a potom došlo už k samotnej integrácii“, vysvetlil predseda SOSA Jakub Kapuš a líder projektu skCube.Technické problémy nastali pri jednom zo zahraničných satelitov, s ktorým zdieľame spoločný priestor vypúšťacieho kontajnera. Okrem slovenskej družice je v ňom umiestnená ešte španielska a francúzska sonda. „Bohužiaľ, kvôli problémom jedného zo zahraničných tímov, sa budeme musieť vrátiť ešte o dva týždne, ale náš satelit už je v tejto chvíli bezpečne uložený v Holandsku, otestovaný, skontrolovaný a pripravený na štart“, dodáva Kapuš.

Z Holandska prevezú vypúšťacie kontajnery do USA, kde ich nosná raketa Falcon 9 z vojenskej základne Vandenberg vynesie na obežnú dráhu Zeme. Raketa s prvou slovenskou družicou na palube by ma odštartovať začiatkom leta. Toto medziobdobie chcú mladí vedci využiť na finálnu úpravu softvérov určených na príjem informácií zo sondy skCube.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.