Magazín

Ohrozené sysle pasienkové sa prebudili zo zimného spánku neskôr

TASR, 27. marca 2017 16:13

Za posledné dva roky sa podarilo v rámci projektu LIFE Energia obnoviť populácie sysľov na dvoch lokalitách v Slovenskom krase.

Syseľ pasienkový, archívne foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 27. marca (TASR) - Sysle pasienkové sa tento rok prebudili zo zimného spánku neskôr. "Pre dlhšie trvajúcu zimu sa prebrali trochu neskôr – minulý rok to bolo už koncom februára, tento rok sa prvé sysle prebrali 3. marca," hovorí Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku. V minulosti bežný druh je v súčasnosti na Slovensku ohrozený. Za posledné dva roky sa podarilo v rámci projektu LIFE Energia obnoviť populácie sysľov na dvoch lokalitách v Slovenskom krase.

Syseľ predstavuje veľmi dôležitú korisť pre orla kráľovského a sokola rároha. "Patrí medzi druhy, ktoré zimu prečkávajú tzv. pravým zimným spánkom (hibernáciou) – pred zimou sa poriadne vykŕmia a chladné dni s nedostatkom potravy prespia vo svojich norách. Prvé jarné lúče zobudili zatiaľ 80 sysľov v Gemerskej Hôrke a desať sysľov v Hrhove, postupne budú vstávať ďalšie. Aj túto sezónu budeme pokračovať v potrebných opatreniach tak, aby sme obe populácie stabilizovali," povedal Hapl.

Na oboch spomínaných lokalitách rozširujú od roku 2015 rozlohu, kde môžu sysle žiť. "Jednak vyčistením plochy od náletov drevín a krovín a tiež kosením s použitím špeciálneho traktora zakúpeného v rámci projektu. Sysle tiež prikrmujeme – najmä pred zimou alebo na jar, keď sa preberú zo zimného spánku. V prípade Gemerskej Hôrky sme prišli doslova v poslednej chvíli – bolo tu už len posledných pár jedincov, ktoré by bez pomoci človeka s najväčšou pravdepodobnosťou v nasledujúcich dvoch – troch rokoch vyhynuli," skonštatoval Hapl.

Projekt LIFE Energia podporila Európska únia prostredníctvom programu LIFE. Projekt realizujú od septembra 2014 do decembra 2019 organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a. s., Západoslovenská distribučná, a. s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:42

Burger a víno? Táto kombinácia vás príjemne prekvapí
Nebojte sa zaexperimentovať, netradičné spojenie týchto chutí vám spríjemní stretnutie s priateľmi.

sk
dnes 9:41

Galéria Tri vody Malinovo otvára prvé prevádzky
Centrum rezidenčného projektu Tri vody v Malinove neďaleko Bratislavy má svoju finálnu podobu. audio

sk
dnes 8:00

Peniaze späť z každého nákupu? S cashbackom Tipli realitou
Nie ste práve milovníkmi nákupných centier? Ponorte sa do víru online nakupovania. Všetko potrebné vybavíte z pohodlia domova a navyše ušetríte nemalé peniaze.

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac