< sekcia Magazín

Tehotné ženy nemusia riešiť núdzu potratom, vedia im pomôcť aj inak

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Občianske združenie Fórum života, ktoré sa gravidným ženám a matkám s deťmi v núdzi snaží pomáhať projektom Zachráňme životy, ponúka budúcim matkám záchrannú ruku.

Bratislava 17. decembra (TASR) - Mnohé ženy uvažujú pre ťažkú životnú situáciu o interrupcii. Potrat však nie je jediným východiskom z tohto problému, existujú organizácie, ktoré pomáhajú tehotným ženám v núdzi. Upozorňuje na to občianske združenie Fórum života, ktoré sa gravidným ženám a matkám s deťmi v núdzi snaží pomáhať projektom Zachráňme životy.

Združenie prostredníctvom spomínaného programu pomáha už desať rokov. "A podarilo sa nám zachrániť život 128 detí, ktorých mamy pre zložitú životnú situáciu uvažovali o interrupcii," povedala Mária Demeterová, koordinátorka projektu.

Program núka ženám a ich deťom finančnú i materiálnu pomoc. "Mesačný príspevok má podporiť tehotnú ženu, ktorá sa ocitla v krajnej životnej situácii a je zaskočená neplánovaným a nechceným tehotenstvom," vysvetlila Demeterová.

Do projektu prispievajú menší aj väčší darcovia, doteraz sa vyzbieralo vyše 305.000 eur, podarilo sa takto poskytnúť pomoc 141 ženám v niektorej z 34 spolupracujúcich organizácií. Tie ženám a matkám v kríze poskytujú pomoc cez ubytovanie, stravovanie či balík sociálnych, zdravotných a poradenských služieb.

"Pracovníci projektu spolu doposiaľ riešili 2140 prípadov žien uchádzajúcich sa o určitý druh pomoci súvisiaci s ich ťažkou situáciou," povedala Demeterová.

Zaradenie príjemcov finančnej pomoci do systému navrhujú poskytovatelia pomoci a služieb, ale aj gynekológovia, pediatri, iní lekári či sociálni pracovníci. O pomoc môžu požiadať aj priamo ženy. Príjemcovia pomoci majú svoje osobné číslo a anonymné meno, pod ktorým sa prezentujú.

Viac informácií možno nájsť na webe zachranmezivoty.sk.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.