< sekcia Magazín

Najväčšiu zbierku mechanických hlavolamov na Slovensku vlastní L. Both

Najväčšiu zbierku mechanických hlavolamov na Slovensku vlastní Lukáš Both (na snímke), študent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Jeho zbierka 215 kusov hlavolamov z celého sveta je od štvrtka 23. novembra zapísaná do Slovenskej knihy rekordov. V Nitre 23. novembra 2017. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Jeho zbierka 215 kusov hlavolamov z celého sveta je od štvrtka zapísaná do Slovenskej knihy rekordov.

Nitra 23. novembra (TASR) – Najväčšiu zbierku mechanických hlavolamov na Slovensku vlastní Lukáš Both, študent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Jeho zbierka 215 kusov hlavolamov z celého sveta je od štvrtka zapísaná do Slovenskej knihy rekordov.

„Najťažšie sa mi do zbierky zháňali hlavolamy zo Spojených štátov amerických a z Číny. Jednak preto, že sa vyrábajú v obmedzenom množstve, ale aj preto, že výrobcovia ich do Európy neposielajú, takže som si ich zháňal rôznymi inými cestami, čo zabralo veľa času,“ povedal Both. Podľa jeho zistení najväčšou zbierkou hlavolamov na svete disponuje mladý Američan, ktorý má vo svojej zbierke vyše 350 exemplárov.

Súčasťou podujatia Svet mechanických hlavolamov na pôde Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU bol aj pokus o najrýchlejšie poskladanie špeciálnej Rubikovej kocky, ktorá bola upravená pre slabozrakých a nevidiacich. „Mechanizmus má rovnaký ako klasická Rubikova kocka, no každá kocka má inú veľkosť, takže pri skladaní mení svoj tvar,“ povedal Both.

Skladanie špeciálnej Rubikovej kocky malo v Nitre svetovú premiéru. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. V kategórii slabozrakých a nevidiacich poskladal najrýchlejší súťažiaci hlavolam za 2 minúty a 20 sekúnd, v kategórii vidiacich potreboval súťažiaci na poskladanie špeciálnej Rubikovej kocky čas 64 sekúnd. Svetový rekord v poskladaní klasickej Rubikovej kocky je v súčasnosti 4,4 sekundy.   

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.