< sekcia Magazín

Vedcov na Antarktíde prekvapil počet tučniakov po sčítaní

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo/Tony Karacsonyi

Vedci zrátali tučniaky za pomoci satelitov, ale zistený počet ich prekvapil.

Sydney 13. apríla (TASR) - Medzinárodný tím vedcov zrátal tučniaky obrovské v Antarktíde za pomoci vesmírnych satelitov. Nová technológia odhalila, že ich na ľadovom kontinente žije skoro 600.000, čo takmer dvojnásobne prevyšuje doterajšie odhady.

"Nepochybne išlo o prvé komplexné sčítanie živočíšneho druhu z vesmíru," uviedla pre agentúru Reuters Barbara Wienecke, austrálska špecialistka na výskum morského vtáctva.

Analýza podrobných satelitných máp s vysokým rozlíšením ukázala, že v Antarktíde žije približne 595.000 tučniakov obrovských. Predchádzajúce výskumy za využitia tradičných metód odhadovali ich počet len na 270-350.000. Vedci sa totiž často nemohli dostať k niektorým tučniačím kolóniám pre neprístupný terén a extrémne klimatické podmienky.

Satelitné mapy však súčasne odhalili, že niektoré dlhodobé kolónie tučniakov úplne zanikli v dôsledku rýchlo prebiehajúcich zmien podnebia, predovšetkým topenia pobrežných ľadov, čo vyvoláva otázniky nad budúcnosťou tohto živočíšneho druhu v Antarktíde.

Na sčítaní sa zúčastnili výskumníci z Austrálie, Británie a USA. Svoje zistenia publikovali v odbornom časopise PLoS ONE.

Vedci zdôrazňujú, že okrem presnosti mal ich výskum oproti doterajším aj tú výhodu, že nijako neohrozil životné prostredie Antarktídy ani tučniačie kolónie, uviedla agentúra Reuters.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.