< sekcia Magazín

Na oblohe vrcholí nebeské ´rande´ Venuše a Jupitera

Ilustračné fotoFoto: TASR/AP

Žiarivejšiu Venušu a susedný Jupiter možno vidieť na západo-juhozápade už krátko po západe Slnka, neďaleko seba budú po celý zvyšok marca.

Bratislava 12. marca (TASR) - Pozorovatelia nočnej oblohy sa môžu v tomto období kochať "nebeskou láskou" Venuše a Jupitera. Obe planéty sú vedľa seba jasne viditeľné voľným okom a popri Mesiaci na oblohe dominujú.

Vesmírne "rande" planét nazvaných podľa antických bohov vyvrcholí 13.-14. marca, keď budú v konjunkcii.Napriek tomu, že v skutočnosti sú od seba nesmierne vzdialené, bude ich na oblohe deliť len pár stupňov - zhruba dva prsty merané vystretou rukou. Následne sa dvojica rozlúči a bude sa od seba vzďaľovať.

Žiarivejšiu Venušu a susedný Jupiter možno vidieť na západo-juhozápade už krátko po západe Slnka, neďaleko seba budú po celý zvyšok marca.

Záujemcom o vesmír ponúka toto obdobie viaceré lákadlá. Pred týždňom bola napríklad planéta Mars najbližšie k Zemi za viac ako dva roky. Vo februári sa Mesiac pripojil k nebeskému tancu Venuše a Jupitera, čo sa zopakuje koncom marca.

Najočakávanejšou planetárnou udalosťou tohto roka bude prechod Venuše cez Slnko, ku ktorému dôjde začiatkom júna, uviedla spravodajská webstránka BBC.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.