Magazín

Žraloky sú životne dôležité pre koralové útesy

TASR, 19. septembra 2013 9:30

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že v oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Sydney 19. septembra (TASR) - Austrálski a kanadskí vedci zistili, že žraloky sú životne dôležité pre zdravie koralových útesov, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

V oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul. Špičkoví predátori sú dôležití pre rovnováhu v potravinovom reťazci a umožňujú rast koralového útesu, povedal Mark Meekan z austrálskeho vedeckého morského inštitútu.

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že prudký pokles počtu žralokov spôsobuje nárast populácie ich prirodzenej koristi - predátorov strednej veľkosti, ako je pomec cisársky či ryby z radu ostriežotvaré.

Nárast počtu rýb strednej veľkosti spôsobuje, že lovia viac malých rýb, ktoré sa zvyčajne živia riasami na umierajúcich častiach koralov. Tieto malé ryby sú veľmi dôležité, pretože požieraním rias vytvárajú koralom viac miesta pre ich nový rast.

Meekan pre televíziu Australian Broadcasting Corporation vysvetlil, že žraloky v koralových útesoch by mali byť chránené, aby bola chránená rovnováha potravinového reťazca a koraly sa mohli regenerovať.
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 10:49

Janina Ochojska laureátkou Honour of Ekotopfilm 2015
Poľská aktivistka zorganizovala poľské misie pomoci do Kosova, Čečenska, Iraku, Iránu, Libanonu, na Srí Lanku, do Afganistanu, Sudánu, Darfúru a Palestínskej autonómie.

sk
včera 10:42

Ekotopfilm – Envirofilm 2015 vstupuje do druhej polovice
Ak sa chcete aktívne zapojiť a podporiť myšlienku festivalu, stále môžete priniesť svoj starý nepotrebný mobilný telefón či starý kuchynský olej priamo na festival, kde sú na to určené zberné nádoby.

sk
včera 10:14

Slováci priviezli z MS v love rýb zlato, striebro aj bronz
Na šampionáte v Severnom Írsku sa chytalo na jazere, čo nedáva objektívny obraz o kvalite rybárov.

sk
Pustite si rádio Rocková republika TU >>