TERAZ Magazín Navi
Magazín

Žraloky sú životne dôležité pre koralové útesy

TASR, 19. septembra 2013 9:30

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že v oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Sydney 19. septembra (TASR) - Austrálski a kanadskí vedci zistili, že žraloky sú životne dôležité pre zdravie koralových útesov, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

V oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul. Špičkoví predátori sú dôležití pre rovnováhu v potravinovom reťazci a umožňujú rast koralového útesu, povedal Mark Meekan z austrálskeho vedeckého morského inštitútu.

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že prudký pokles počtu žralokov spôsobuje nárast populácie ich prirodzenej koristi - predátorov strednej veľkosti, ako je pomec cisársky či ryby z radu ostriežotvaré.

Nárast počtu rýb strednej veľkosti spôsobuje, že lovia viac malých rýb, ktoré sa zvyčajne živia riasami na umierajúcich častiach koralov. Tieto malé ryby sú veľmi dôležité, pretože požieraním rias vytvárajú koralom viac miesta pre ich nový rast.

Meekan pre televíziu Australian Broadcasting Corporation vysvetlil, že žraloky v koralových útesoch by mali byť chránené, aby bola chránená rovnováha potravinového reťazca a koraly sa mohli regenerovať.
Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

včera 11:05

Krv nie je voda. Ale pri darovaní sa napiť treba!
Darovali ste už krv? Ak nie, stále máte príležitosť. Jubilejný 20. ročník Študentskej kvapky krvi Slovenského červeného kríža trvá do 17. novembra. Školení zdravotníci za vás dozrú aj na pitný režim.

sk
včera 11:00

Facebook odkazuje: Tehotenstvo si nechajte na neskôr
Príbeh 114-ročnej Američanky a jej facebookového klamstva. Selfie fotku si už spravíte aj tlesknutím rúk. Emócie tak, ako ich nepoznáte – podľa vzoru smajlíkov. video

sk
včera 8:53

Zomrel módny návrhár Oscar de la Renta
Na inauguračné plesy svojich manželov si jeho modely obliekli prvé dámy USA Laura Bushová a Hilary Clintonová. Obliekal aj Jacqueline Kennedyovú a Nancy Reaganovú.

sk

Najčítanejšie Magazín