TERAZ Magazín Navi
sobota 22. november 2014 Deň vďakyvzdania v USA
Magazín

Žraloky sú životne dôležité pre koralové útesy

TASR, 19. septembra 2013 9:30

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že v oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Sydney 19. septembra (TASR) - Austrálski a kanadskí vedci zistili, že žraloky sú životne dôležité pre zdravie koralových útesov, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

V oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul. Špičkoví predátori sú dôležití pre rovnováhu v potravinovom reťazci a umožňujú rast koralového útesu, povedal Mark Meekan z austrálskeho vedeckého morského inštitútu.

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že prudký pokles počtu žralokov spôsobuje nárast populácie ich prirodzenej koristi - predátorov strednej veľkosti, ako je pomec cisársky či ryby z radu ostriežotvaré.

Nárast počtu rýb strednej veľkosti spôsobuje, že lovia viac malých rýb, ktoré sa zvyčajne živia riasami na umierajúcich častiach koralov. Tieto malé ryby sú veľmi dôležité, pretože požieraním rias vytvárajú koralom viac miesta pre ich nový rast.

Meekan pre televíziu Australian Broadcasting Corporation vysvetlil, že žraloky v koralových útesoch by mali byť chránené, aby bola chránená rovnováha potravinového reťazca a koraly sa mohli regenerovať.
Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

včera 11:09

Tipy na víkend: Tomáš Klus vystúpi na Slovensku
TABLET.TV vám prináša tipy, ako stráviť tento víkend. video

sk
včera 11:05

Sotheby's vydražila modrý diamant za rekordných vyše 32 mil. USD
Konečná cena je zhruba dvakrát vyššia, než sa očakávala pred začatím aukcie.

sk
včera 8:57

Dno pod parížskym mostom Pont-Neuf ukrývalo tajomnú sochu
Odborníci zatiaľ nemali dostatok času na identifikáciu veku sochy a jej pôvodu, nevedia ani to, ako dlho mohla ležať na dne rieky.

sk