Magazín

Žraloky sú životne dôležité pre koralové útesy

TASR, 19. septembra 2013 9:30

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že v oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Sydney 19. septembra (TASR) - Austrálski a kanadskí vedci zistili, že žraloky sú životne dôležité pre zdravie koralových útesov, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

V oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul. Špičkoví predátori sú dôležití pre rovnováhu v potravinovom reťazci a umožňujú rast koralového útesu, povedal Mark Meekan z austrálskeho vedeckého morského inštitútu.

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že prudký pokles počtu žralokov spôsobuje nárast populácie ich prirodzenej koristi - predátorov strednej veľkosti, ako je pomec cisársky či ryby z radu ostriežotvaré.

Nárast počtu rýb strednej veľkosti spôsobuje, že lovia viac malých rýb, ktoré sa zvyčajne živia riasami na umierajúcich častiach koralov. Tieto malé ryby sú veľmi dôležité, pretože požieraním rias vytvárajú koralom viac miesta pre ich nový rast.

Meekan pre televíziu Australian Broadcasting Corporation vysvetlil, že žraloky v koralových útesoch by mali byť chránené, aby bola chránená rovnováha potravinového reťazca a koraly sa mohli regenerovať.
Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

včera 11:27

VIDEO: Reportáž okrášlená nadávkami našich predkov? Boha jeho, tu je!
Slováci dokážu vyjadrovať svoje emócie nekonečným množstvom variácií troch najvulgárnejších výrazov. Pritom slovenčina ponúka pestrú paletu krásnych archaických a nárečových zvratov. Pozrite si VIDEO. video

sk
včera 11:26

Na zdravé ďasná má vplyv aj cukrovka
Prevencia paradentózy spočíva v pravidelnom a efektívnom odstraňovaní zubného povlaku.

sk
27. januára 14:52

Osvienčim oslobodili pred 70 rokmi
27. januára si celý svet pripomína 70. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz–Birkenau. Išlo o jeden z nemeckých koncentračných a vyhladzovacích táborov zriadených nacistami. video

sk
Pustite si rádio Rocková republika TU!