TERAZ Magazín Navi
streda 26. november 2014 Obkľúčenie varšavského geta
Magazín

Žraloky sú životne dôležité pre koralové útesy

TASR, 19. septembra 2013 9:30

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že v oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Sydney 19. septembra (TASR) - Austrálski a kanadskí vedci zistili, že žraloky sú životne dôležité pre zdravie koralových útesov, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

V oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul. Špičkoví predátori sú dôležití pre rovnováhu v potravinovom reťazci a umožňujú rast koralového útesu, povedal Mark Meekan z austrálskeho vedeckého morského inštitútu.

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že prudký pokles počtu žralokov spôsobuje nárast populácie ich prirodzenej koristi - predátorov strednej veľkosti, ako je pomec cisársky či ryby z radu ostriežotvaré.

Nárast počtu rýb strednej veľkosti spôsobuje, že lovia viac malých rýb, ktoré sa zvyčajne živia riasami na umierajúcich častiach koralov. Tieto malé ryby sú veľmi dôležité, pretože požieraním rias vytvárajú koralom viac miesta pre ich nový rast.

Meekan pre televíziu Australian Broadcasting Corporation vysvetlil, že žraloky v koralových útesoch by mali byť chránené, aby bola chránená rovnováha potravinového reťazca a koraly sa mohli regenerovať.
Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

včera 12:08

Tipy na vianočné darčeky pre deti
Vianoce sú tu ani sa nenazdáme. Mnohí si nechávame kúpu darčekov na poslednú chvíľu. Nie vždy je to však preto, že by sme nestíhali či mali dosť času. audio

sk
včera 11:00

Takto marihuana rozveselila staré mamy
Najnovšie vydanie Týždňa na webe prináša tieto témy - najlepšie Vine videá roku 2014, Rusko chce vlastnú Wikipediu, tri staré mamy fajčili marihuanu prvýkrát. video

sk
včera 6:15

V S. Arábii môže prerušiť vodné pólo aj modlitba, vraví náš legionár
Portálu Teraz.sk poskytol rozhovor o svojom pôsobení v tejto arabskej krajine, ale aj v iných kútoch sveta, vodnopólový svetobežník Juraj Zaťovič. video

sk