Magazín

Žraloky sú životne dôležité pre koralové útesy

TASR, 19. septembra 2013 9:30

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že v oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Sydney 19. septembra (TASR) - Austrálski a kanadskí vedci zistili, že žraloky sú životne dôležité pre zdravie koralových útesov, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

V oblastiach, kde ľudia žraloky intenzívne lovili, koralový útes uhynul. Špičkoví predátori sú dôležití pre rovnováhu v potravinovom reťazci a umožňujú rast koralového útesu, povedal Mark Meekan z austrálskeho vedeckého morského inštitútu.

Štúdiou severozápadného pobrežia Austrálie tím vedcov zistil, že prudký pokles počtu žralokov spôsobuje nárast populácie ich prirodzenej koristi - predátorov strednej veľkosti, ako je pomec cisársky či ryby z radu ostriežotvaré.

Nárast počtu rýb strednej veľkosti spôsobuje, že lovia viac malých rýb, ktoré sa zvyčajne živia riasami na umierajúcich častiach koralov. Tieto malé ryby sú veľmi dôležité, pretože požieraním rias vytvárajú koralom viac miesta pre ich nový rast.

Meekan pre televíziu Australian Broadcasting Corporation vysvetlil, že žraloky v koralových útesoch by mali byť chránené, aby bola chránená rovnováha potravinového reťazca a koraly sa mohli regenerovať.
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 13:05

Dcéra Whitney Houstonovej sa prebudila z umelého spánku
Podľa skorších informácií stanice CNN dýchala Brownová len za pomoci respirátora.

sk
včera 11:00

Koza dostávala od strachu kŕče a padala na zem
Nielen psy a mačky zvyknú žiť v nevhodných podmienkach. Občas aj farmári zabúdajú, čo pre život potrebujú ovce a kozy. V zúboženom stave čakajú na svoju záchranu. video

sk
včera 9:05

Príjemné leto aj u Vás doma
Všetci sme iste šťastní, že sa konečne ukázalo slniečko a jarné počasie na seba nenechalo dlho čakať.

sk

Najčítanejšie Magazín

Pustite si rádio Rocková republika TU >>