Magazín

Zvyknete sa pohybovať v koľajisku? Môže vás to stáť život

TASR, 17. júla 2017 15:05, aktualizované 17. júla 15:06

Uplynulý týždeň malo dôjsť podľa ŽSR k viacerým takýmto nebezpečným prípadom. Napríklad osobný vlak zachytil v blízkosti zastávky Staškov ženu, ktorá sa pohybovala v koľajisku.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 17. júla (TASR) - Ľudia na železnici nemajú čo robiť na miestach mimo vyhradený priestor. V opačnom prípade ide o život ohrozujúce situácie, verejnosť musí byť opatrná. Upozorňujú na to Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

Uplynulý týždeň malo dôjsť podľa ŽSR k viacerým takýmto nebezpečným prípadom. Napríklad osobný vlak zachytil v blízkosti zastávky Staškov ženu, ktorá sa pohybovala v koľajisku, s ľahkými zraneniami ju odniesli do nemocnice.

"Na železničnej stanici v Bratislave zase cestujúci naskočil do odchádzajúceho InterCity vlaku a zaveseného na držadlách vozňa ho vlak vliekol približne 50 metrov od nástupiska," povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. V úseku Margecany – Gelnica napríklad rušňovodič nahlásil ženu s taškami, ktorá sa pohybovala v koľaji.

"Apelujeme na všetky osoby pohybujúce sa v blízkosti železničnej trate, aby boli opatrné a do koľajiska vstupovali len na miesta na to určené, pretože zrážky s vlakom bývajú často a väčšinou tragické," upozornila Pavliková.

Platiť to podľa nej má i pre vodičov. Uplynulý týždeň došlo totiž v úseku Bratislava Petržalka – Rusovce k bočnému nárazu osobného auta do nákladného vlaku. Upozorňuje i na opatrnosť na železničných priecestiach. "Treba sa vždy presvedčiť, či možno bezpečne prejsť," povedala Pavliková.

Na železničných priecestiach označených dopravnou značkou "Stoj, daj prednosť v jazde!", treba zastaviť na takom mieste, z ktorého má vodič rozhľad na trať. Musí ale dbať na to, aby auto nezasahovalo do priechodného prierezu koľaje, kde by mohlo byť zachytené vlakom.

Ak vodič uviazne na priecestí, musí zavolať na číslo 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia (JIČ) umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného značenia. "Ak sa spustí svetelná výstraha a zatvoria sa závory, treba ich bez váhania preraziť," radí Pavliková.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:15

Chystáte sa na dovolenku? Toto si bezodkladne skontrolujte
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomína dobrovoľnú registráciu na jeho stránke pred vycestovaním.

sk
dnes 8:18

Spevák Alice Cooper objavil v sklade dielo Warhola za milióny dolárov
Červenú sieťotlač na plátne s názvom Little Electric Chair dostal Cooper ako dar pred vyše 40 rokmi od vtedajšej partnerky, ktorá dielo kúpila od Warhola za zhruba 2500 dolárov.

sk
dnes 6:54

FOTO: Povodeň na Zélande:Divé králiky sa zachránili kurióznym spôsobom
Ferg Horne povedal, že farmárstvu sa venuje od svojich 15 rokov, keď skončil školu, ale nikdy nič podobné nevidel.

sk

Najčítanejšie Magazín


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac