Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Michal Kováč

P. Demeš: Michal Kováč zohral zásadnú úlohu pri modernizácii Slovenska

Na archívnej snímke prezident SR Michal Kováč ( druhý sprava ) počas návštevy Slovenskej akademickej informačnej agentúry v Bratislave 24. februára 1998. Vpravo je Pavel Demeš, riaditeľ SAIA, a vľavo programová manažérka pre akademické programy Hyacinta Draganovská. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bývalá vedúca oddelenia hospodárskej politiky Kancelárie prezidenta SR v roku 1993 Brigita Schmögnerová si myslí, že reprezentoval demokratický variant vývoja

Bratislava 9. októbra (TASR) – Podľa bývalého riaditeľa Odboru zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta SR v rokoch 1993–1996 Pavla Demeša zohral exprezident SR Michal Kováč zásadnú úlohu pri modernizácii Slovenska. Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.



Rovnako dôležitú úlohu zohral podľa neho aj pre vstup Slovenska do modernej, civilizovanej Európy a zamedzil tomu, aby bolo Slovensko vyradené z civilizačného okruhu strednej Európy. V tejto súvislosti je presvedčený, že by Slovensko bez Michala Kováča nemohlo v roku 2004 vstúpiť do Európskej únie. Zároveň ale pripomína, že odkaz exprezidenta Kováča by mal byť odkazom, aby sa pri výkone štátnej služby vedelo odsegregovať to, čo je súkromné a to, čo je verejné. "Michal Kováč založil tradíciu verejnej služby ako nikto iný," doplnil Demeš.

Nevyhol sa však ani prípadu únosu Michala Kováča ml. Považuje totiž za zásadné, aby sme nad tým nerozmýšľali ako nad metafyzickou kategóriou, ale nad právnou a pozreli sa na to politicky, právne i morálne a dotiahli to do konca. "Jednoducho treba zrušiť Mečiarove amnestie, tento prípad došetriť, aby sa vedelo, ako to je. Ak sme to nestihli za života Michala Kováča, ešte žije prvá dáma Emília Kováčová a myslím si, že by stálo za to, aby sa to, jednoducho, doriešilo," zdôraznil Demeš. Je totiž presvedčený, že "ak sa na začiatku štátnosti udial štátny teroristický akt, o ktorom vieme, ako sa udial, kto ho spravil, ale obštrukciami, na začiatku ktorých je Vladimír Mečiar, ktorý udelil amnestie na došetrenie únosu a s ním spojených vecí, tak, ak na začiatku je jed alebo čosi, čo kontaminuje zrod štátu, tak bez došetrenia tohto sa jednoducho ten štát zdravo vyvíjať nebude."

Bývalá vedúca oddelenia hospodárskej politiky Kancelárie prezidenta SR v roku 1993 Brigita Schmögnerová si zasa myslí, že bez Kováča by minimálne boli tie roky, ktoré štát musel dobiehať, aby sa dostal do iných vzťahov s EÚ, keďže sa následne začali urýchlene konať rokovania o vstupe krajiny, omnoho dlhšie. "Pretože Michal Kováč sa snažil vytvárať predsa len odlišný obraz Slovenskej republiky doma, pretože reprezentoval demokratický variant vývoja a to, samozrejme, bolo akceptované v zahraničí, to bolo vítané," povedala Schmögnerová. Zároveň podotkla, že bývalý prezident SR pomohol aj tomu, aby v roku 1998 došlo k zmene vlády, čím sa vývoj SR začal uberať konečne iným smerom. "Od veľkej izolácie k otvorenosti a k novým perspektívam, ktoré sa, postupne, krok za krokom, podarilo aj naplniť," dodala.

V roku 1947 sa narodila BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ, bývalá viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) v Londýne, bývalá výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve, exministerka financií a bývalá podpredsedníčka vlády SR.
Foto: TASR/ Tomáš Halász