Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia MS v hokeji 2018

Nemci prekvapivo vyhrali nad Fínskom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V predĺžení mohol o víťazstve Fínska rozhodnúť Kapanen, ale svoju šancu nepremenil a z následného protiútoku sa po spolupráci s Kahunom presadil Eisenschmid.

Herning 13. mája (TASR) - Hokejisti Nemecka zvíťazili v nedeľnom zápase B-skupiny na MS v Dánsku nad Fínskom 3:2 po predĺžení. Severania boli v zápase strelecky aktívnejší, v závere tretej časti im v presilovke aspoň bod zachránil Sebastian Aho, ktorý vyrovnal na 2:2. V predĺžení rozhodol po úniku Markus Eisenschmid. Fíni zostali na druehj priečke, Nemci sú na šiestom mieste.

Nemci odohrajú posledný zápas v B-skupine v utorok od 16.15 h proti Kanade, na Fínov čaká v rovnaký deň od 12.15 h boj o prvé miesto proti USA.

B-skupina (Herning):

Nemecko - Fínsko 3:2 pp (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 26. Tiffels (Y. Seidenberg, Michaelis), 39. Krupp (Hager, Eisenschmid), 62. Eisenschmid (Kahun) - 3. Tolvanen (Riikola), 58. Aho (Granlund, Teräväinen). Rozhodcovia: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - Fluri (Švaj.), Lazarev (Rus.), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 5077 divákov

Nemecko: Niederberger - Y. Seidenberg, M. Muller, Holzer, D. Seidenberg, Krupp, J. Muller, Mebus - Eisenschmid, Hager, Plachta - Draisaitl, Kahun, Ehliz - Michaelis, Tiffels, Noebels - Hofflin, Pietta, Krammer

Fínsko: Husso - Pokka, Heiskanen, Nutivaara, Koivisto, Honka, Kivisto, Riikola - Rantanen, Granlund, Kapanen - Savinainen, Aho, Teräväinen - Tolvanen, Manninen, Jormakka - Anttila, Pesonen, Maenalanen

Favorizovaní Fíni išli do vedenia už v 3. minúte, keď Tolvanen úspešne zakončil individuálnu akciu - 0:1. Tento gól dodal Fínom sebaistotu a tí boli v prvej časti lepší. Granlund však po efektnej akcii druhý gól nepridal, v ojedinelej šanci Nemcov Pietta netrafil bránku.

Fínom sa nedarilo pridať druhý gól a Nemci v 26. minúte vyrovnali, keď sa pred bránkoviskom presadil dôrazný Tiffels - 1:1. Aj v druhej tretine boli strelecky aktívnejší Fíni, Nemci hrozili najmä v presilovkách, no druhý gól dosiahli pri vyrovnanom počte hráčov. V 39. minúte vyťažil obranca Krupp zo zakrytého výhľadu brankára Hussa a od modrej čiary namieril presne - 2:1.

Nemci dlho bránili tesný náskok a v tretej tretine hrozili najmä z brejkov. Fíni sa viackrát usadili v útočnom pásme, no dlho sa im nedarilo prekvapiť defenzívu súpera. Ich šanca na vyrovnanie sa zvýšila v presilovke pri vylúčení Tiffelsa v 57. minúte. Fínov v nej zachránil od prehry Aho, ktorý vyrovnal na 2:2.

hlasy (IIHF):

Mathias Niederberger, brankár Nemecka: "Mal som veľa zásahov, takže som sa neustále zameriaval na hru. Pre mňa ako brankára to dnes bol dobrý zápas. Celý náš tím bojoval. Síce sme nemali veľa šancí, ale tie, ktoré sme mali, boli veľmi nebezpečné."

Mikko Rantanen, útočník Fínska: "Ich brankár predviedol mnoho úžasných zákrokov a výborne sa pohyboval. Bol to ich najlepší hráč.