Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia MS v hokeji 2018

USA porazili Nórsko a upevnili si pozíciu na čele skupiny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Herning 13. mája (TASR) - Hokejisti USA zvíťazili v šiestom zápase na MS v Dánsku nad Nórskom 9:3, čím si upevnili prvú priečku v herninskej B-skupine. Američania rozhodli o svojom víťazstve už v prvej tretine, po ktorej viedli 3:0, a aj v ďalšom priebehu boli dominantnejší tím.

Nóri sú s tromi bodmi na predposlednej 7. priečke a v pondelok od 16.15 h na nich čaká dôležitý zápas o zotrvanie v A-kategórii s Kórejskou republikou. Američania nastúpia v utorok o 12.15 h proti Fínsku.

B-skupina (Herning):

Nórsko - USA 3:9 (0:3, 1:4, 2:2)

Góly: 27. Forsberg, 47. K. A. Olimb (Bonsaksen, Holös), 48. M. Olimb (Lindström, Bull) - 9. Kane (McAvoy, Atkinson), 13. Kane (DeBrincat, Atkinson), 16. McAvoy (DeBrincat), 22. Larkin, 31. Martinez (Larkin), 37. Lee (Larkin, Gaudreau), 40. Atkinson (Jensen, Kane), 43. White (Bonino, Murphy), 58. Pionk (Bonino, Kreider). Rozhodcovia: Gofman (Rus.), Wehrli (Švaj.) - Lhotský (ČR), Suominen (Fín.), vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Thompson (USA) 10 min OT za útok na hlavu, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0

Nórsko: Haugen (31. Haukeland) - Holös, Bonsaksen, Johannesen, Bull, Espeland, Sörvik, Sveum - K. A. Olimb, M. Olimb, Salsten - Olsen, Bastiansen, Haga - Lindström, Forsberg, Thoresen - Kristiansen, Roest, Röymark

USA: Kinkaid (40. Darling) - Murphy, Martinez, McAvoy, Butcher, Jensen, Pionk, Hughes - Kane, Bonino, Atkinson - Gaudreau, Larkin, Lee - DeBrincat, White, Kreider - Gibbons, Ryan, Coleman

Američania od prvých minút potvrdzovali, prečo sú bez prehry lídri svojej skupiny. Nóri mali problémy s ich pohybom, Američania nápadito kombinovali a severania ich v prvej tretine trikrát zastavili iba faulom. Prvé dve presilovky využil Kane, na 3:0 zvýšil McAvoy a pokračujúcu presilovku zužitkoval v úvode druhej časti Larkin - 0:4.

Forsberg síce v 27. minúte znížil na 1:4, no ofenzívne hrajúci Američania strelili ešte v druhej časti ďalšie tri góly zásluhou Martineza, Leeho a Atkinsona - 1:7. Nóri v tretej tretine zdvihli hlavy a zlepšenou hrou potešili svojich fanúšikov.

V 43. minúte síce inkasovali kuriózny gól od Whitea, ale bratia Ken Andre a Mathis Olimbovci v 47. a 48. minúte upravili na 3:8. Nóri boli v tretej časti dôstojnejší súper pre Američanov, ale na presvedčivom víťazstve zámorského tímu to nič nezmenilo.

Patrick Kane, útočník USA: "Máme v tíme veľa hráčov, ktorých hra je na vysokej úrovni, ale aj tvrdých 'robotníkov'. Tí pracujú pre mužstvo. Je dobré, že k našim víťazstvám prispievajú všetci hráči, ktorí tým potvrdzujú svoju kvalitu. Nie je to zásluha jedného alebo dvoch hráčov ale celého tímu."