< sekcia MS v hokeji 2018

V semifinále MS sa stretnú Švédsko a USA,Slovensko v renkignu nekleslo

Na archívnej snímke slovenskí fanúšikovia počas zápasu v Kodani. Foto: TASR/Martin Baumann

V celkovom poradí šampionátu v Dánsku skončili na 5. mieste Fíni, za nimi Rusi, Česi a na 8. priečke sú Lotyši.

Kodaň 18. mája (TASR) - V semifinále hokejových MS sa v sobotu v Kodani stretnú najprv Američania so Švédmi (16.15) a o štyri hodiny neskôr je na programe úvodné buly zápasu Kanada - Švajčiarsko. V celkovom poradí šampionátu v Dánsku skončili na 5. mieste Fíni, za nimi Rusi, Česi a na 8. priečke sú Lotyši.

Pobaltský tím účasťou vo vyraďovačke získal cenné body do rebríčka IIHF, ktorého aktuálna verzia bude známa v nedeľu po finále a oficiálne vyjde v pondelok. Už teraz je však isté, že Lotyši sa posunuli o dve priečky za Slovensko, ktoré si udržalo 10. pozíciu. Isté je tiež, že na čele renkingu zostane Kanada a druhé Rusko, pravda "javorový list" môže prípadným titulom odletieť od "zbornej" na 140 bodov (pri zisku 4090 b.). Štvrtí sú už Američania, ktorí predstihnú Fínsko i Česko a môžu atakovať aj tretie Švédsko.

Od nového rebríčka sa odvodzuje aj kľúč prideľovania do základných skupín nasledujúceho šampionátu. Podľa predbežného renkingového "polotovaru" Slovensko figuruje v reťazci 2-3-6-7-10-11-14-15. Jeho hokej by sa mal o rok na domácich MS konfrontovať v základnej skupine s Ruskom, Českom, Lotyšskom, Rakúskom a Talianskom. O zostávajúcich dvoch súperoch rozhodne záver vyraďovacej fázy prebiehajúceho svetového šampionátu v Dánsku. Dva tímy sa vygenerujú z dvojíc Nemecko/Švajčiarsko a Švédsko/USA. Rozdelenie skupín podľa daného kľúča však podlieha možnosti úprav v prospech marketingových a fanúšikovských priorít a ak sa oficiálne potvrdia informácie o košickom pôsobisku domácej reprezentácie, rakúsky tím by sa pravdepodobne vymenil s Francúzskom a išiel by do Bratislavy, teda "na skok" od hraníc svojej krajiny. Podobný variant by sa núkal aj na výmenu Česka za Fínsko.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.