< sekcia MS v hokeji 2019

Lotyši vyhrali súboj o piate meisto v B-skupine

Lotyšskí hokejisti sa tešia po strelení gólu počas zápasu základnej B-skupiny Lotyšsko - Nemecko na MS v ľadovom hokeji v dánskom meste Herning 12. mája 2018. Foto: TASR/AP

Priamy súboj o 5. miesto priniesol ofenzívny hokej. V prvej tretine mali strelecky jasne navrch Lotyši, ale do vedenia išiel súper zásluhou Lindströma, ktorý výstavne trafil nad lapačku Merzlikinsa.

Bratislava 21. mája (TASR) - Hokejisti Lotyšska zdolali vo svojom záverečnom zápase na 83. MS Nórsko 4:1 a v bratislavskej B-skupine obsadili so ziskom deviatich bodov piatu priečku. V súboji dvoch tímov, ktoré stratili šancu na postup už predtým, rozhodli o svojom víťazstve tromi gólmi v tretej tretine. Nóri skončili so šiestimi bodmi na 6. mieste.

Priamy súboj o 5. miesto v skupine priniesol od úvodu ofenzívny hokej. V prvej tretine mali strelecky jasne navrch Lotyši, ale do vedenia išiel súper zásluhou Lindströma, ktorý výstavne trafil nad lapačku Merzlikinsa. Pobaltský tím pokračoval v aktivite a dočkal sa v 23. min. takisto v presilovke, o vyrovnanie sa postaral Indrašis.

Lotyšský nápor narastal, výborné zákroky však predvádzal Haukeland, ktorý držal "vikingov" v hre. Odolával až do 47. min., keď ho v rýchlom slede prekonali Jaks a Marenis. Výhru poistil v 55. minúte gólovou dorážkou Keninš.

Andreas Martinsen, útočník Nórska: "Pred štartom sme vedeli, že to bude ťažký turnaj. Museli sme zdolať Rakúsko a Taliansko, to boli pre nás kľúčové zápasy a tie sme zvládli. Samozrejme, chceli sme zvíťaziť aj nad Lotyšmi, no oni boli v tomto zápase skrátka lepší. Majú dobrý tím."

Teodors Blugers, útočník Lotyšska: "Je to dobrý pocit zakončiť šampionát víťazstvom. Škoda, že sme nedokázali naplniť náš cieľ. Mali sme možnosť vyhrať o trochu viac zápasov, urobili sme však pár chýb, ktoré nás stáli lepší výsledok. Celkovo sme počas turnaja ukázali niekoľko svetlých momentov."

Nórsko - Lotyšsko 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Góly: 16. Lindström (Holös, Martinsen) – 23. Indrašis (Balcers, Blugers), 47. Jaks (Balinskis, Indrašis), 48. Marenis (Kulda, Balcers), 55. Keninš (Indrašis). Rozhodovali: Nikolic (Rak.), Rantala (Fín.) - Lazarev (Rus.), Malmqvist (Švéd.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 8965 divákov.

Nórsko: Haukeland - Bonsaksen, Holös, Lesund, Espeland, Johannesen, Bull, Kaasastul - Thoresen, Olimb, Olden - Röymark, Haga, Trettenes - Martinsen, Lindström, Reichenberg - Forsberg, Roest

Lotyšsko: Merzlikins - Freibergs, Cibulskis, Jaks, Balinskis, Kulda, Sotnieks, Zile – Darzinš, Bluegers, Balcers - Rob. Bukarts, Indrašis, Keninš - Meija, Bičevskis, Rih. Bukarts - Dzierkals, Gegeris, Marenis