< sekcia

Argentínsky Senát hlasoval proti legalizácii interrupcií

Protesty v Buenos Aires. Foto: TASR/AP

Výsledok hlasovania prišiel po 15-hodinovej rozprave, kým za legalizáciu interrupcií sa vyslovilo 31 a proti bolo 38 poslancov.

Buenos Aires 9. augusta (TASR) - Argentínsky Senát odmietol vo štvrtok návrh zákona, ktorý by legalizoval umelé prerušenie tehotenstva do jeho 14. týždňa. Informuje o tom agentúry AP a DPA.

Výsledok hlasovania prišiel po 15-hodinovej rozprave, kým za legalizáciu interrupcií sa vyslovilo 31 a proti bolo 38 poslancov. Davy stúpencov i odporcov návrhu zákona napriek silnému dažďu sledovali priebeh rozpravy na veľkoplošných obrazovkách nainštalovaných pred budovou Kongresu v Buenos Aires.

Predmetná otázka rozdelila rodnú krajinu pápeža Františka. Dolná komora Kongresu totiž toto opatrenie už v júni prijala a konzervatívny argentínsky prezident Mauricio Macri zároveň naznačil, že by ho aj podpísal.

Na podporu legalizácie interrupcií v Argentíne vyšli v stredu do ulíc stovky ľudí aj v Mexiku a Kostarike.

Argentína v súčasnosti povoľuje umelé prerušenie tehotenstva výlučne v prípade znásilnenia či ohrozenia života a zdravia ženy alebo dieťaťa. Podľa odhadov ministerstva zdravotníctva sa však napriek tomu v Argentíne každoročne vykoná viac než 350.000 nelegálnych interrupcií. Zhruba 50.000 žien ročne hospitalizujú so zdravotnými komplikáciami po takýchto zákrokoch.

V prípade vykonania zákroku sú okrem lekárov trestne stíhané aj ženy, ktoré ho podstúpia. Medzi rokmi 2007 a 2016 odsúdili v súvislosti s nelegálnymi interrupciami v krajine 63 ľudí.