< sekcia

V berlínskej ZOO spomínali na Knuta, ktorý pred rokom uhynul

KnutFoto: TASR/AP

Zviera, ktoré bolo prvým ľadovým medveďom narodeným v berlínskej ZOO po viac ako 30 rokoch, prilákalo za štyri roky života do zariadenia 11 miliónov návštevníkov.

Berlín 18. marca (TASR) - Pondelkové prvé výročie úhynu mimoriadne obľúbeného ľadového medveďa Knuta si už dnes prišlo do ZOO v Berlíne pripomenúť stovky ľudí. Viacerí z nich priniesli k jeho niekdajšiemu "príbytku" kvety a fotografie.

Zviera, ktoré bolo prvým ľadovým medveďom narodeným v berlínskej ZOO po viac ako 30 rokoch, prilákalo za štyri roky života do zariadenia 11 miliónov návštevníkov. "Knutmánia" prepukla tak v Nemecku, ako aj za jeho hranicami po jeho narodení v decembri 2006, keď ho chovatelia museli kŕmiť, pretože ho matka odvrhla. Knut sa dokonca objavil na titulnejh stránke časopisu Vanity Fair.

Knut sa 19. marca 2011 utopil v jazierku vo svojej ohrade. Videozáznam, zachytávajúci posledné minúty života obľúbeného zvieraťa, zaznamenal Knuta, ako sa na skale najprv točí v kruhu a napokon nekontrolovane padá do vody. Experti si lámali hlavu nad príčinami, po detailnom preskúmaní však zistili, že dôvodom bolo ochorenie Knutovho mozgu vírusového charakteru.V predajniach so suvenírmi si záujemcovia mohli za 12 eur kúpiť pamätnú striebornú mincu vydanú pri príležitosti smutného prvého výročia a súčasne 775. výročia založenia Berlína. Na jej jednej strane je tak zobrazený pripravovaný Knutov pamätník, na druhej symbol nemeckej metropoly, ktorým je medveď.

Knutovu sochu, ktorú pripravuje istý umelec z Norimbergu a ktorá zachytí ľadového medveďa ako mláďa, by mali odhaliť v júni.

Berlínska pobočka svetoznámeho Múzea Madame Tussaudovej nevylúčila, že práve Knutova vosková figurína by mohla v prípade pretrvávajúceho záujmu návštevníkov rozšíriť súčasnú expozíciu a stať sa tak vôbec prvým zvieracím exponátom tohto múzea nemeckej metropoly.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.