Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia

V dôchodkových fondoch je viac ako 5,20 miliardy eur

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Vyplýva to z týždenných štatistík Asociácie DSS (ADSS). Najviac peňazí majú sporitelia stále v akciových fondoch, teda pôvodných rastových, a to 3,11 miliardy eur.

Bratislava 15. augusta (TASR) - Slováci mali uložené v štyroch fondoch dôchodkových správcovských spoločností (DSS) k 10. augustu tohto roka takmer 5,20 miliardy eur. Vyplýva to z týždenných štatistík Asociácie DSS (ADSS).

Najviac peňazí majú sporitelia stále v akciových fondoch, teda pôvodných rastových, a to 3,11 miliardy eur. Aktuálna hodnota dôchodkovej jednotky sa však vo všetkých DSS pohybuje na nízkych úrovniach, konkrétne od 0,035560 do 0,037301 eura. Tieto fondy zaznamenávajú najnižšie zhodnotenie od ich vzniku, niektoré menej ako jedno percento.

Čistá hodnota zmiešaných, pôvodne vyvážených fondov bola 1,40 miliardy eur. Hodnota dôchodkovej jednotky sa nachádzala na úrovni 0,036237 až 0,037966 eura. V bývalých konzervatívnych, teraz dlhopisových fondoch si Slováci uložili 687,89 milióna eur s aktuálnou hodnotou dôchodkovej jednotky od 0,039675 do 0,040814 eura. Práve tieto fondy majú od svojho vzniku najvyššie čísla zhodnotenia, do 3 %.

V novovzniknutých indexových fondoch sa nachádzalo takmer 3,11 milióna eur s hodnotou dôchodkovej jednotky od 0,034829 do 0,035632 eura, pričom sporiteľov evidovali všetky dôchodkové spoločnosti. Tieto fondy kopírujú svetové indexy. Fond môže byť zložený z ľubovoľného počtu indexov a na ich základe má DSS nakupovať cenné papiere.

Slováci si môžu vybrať spomedzi šiestich spoločností, ktoré ponúkajú tento druh sporenia na starobu. Sú to Aegon, d. s. s., Allianz-Slovenská, d. s. s., AXA, d. s. s., DSS Poštovej banky, d. s. s., ING, d. s. s. a VÚB Generali, d. s. s.

Petícia za druhý pilier sa blíži ku koncu, chýba ešte 10.000 podpisov

Petícia na podporu druhého piliera by mala byť úspešne zavŕšená už začiatkom septembra. Predpokladá to predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, podľa ktorého sa pod dokument podpísalo doteraz približne 90.000 ľudí. Aby sa petíciou musel zaoberať parlament, je potrebných aspoň 100.000 podpisov.

"Je to otázka načasovania, či ju predložíme na septembrovej alebo na októbrovej schôdzi. Pre nás sú dôležité aj ďalšie veci, a to podanie schválenej novely zákona o sociálnom poistení, ktorá znižuje príspevky do druhého piliera na Ústavný súd SR a zároveň dohoda na ústavnom znení zákona, ktorý bude stabilizovať celý dôchodkový systém. K tomu si chceme sadnúť začiatkom septembra," povedal Kaník pre TASR.

Samotná petícia je podľa jeho slov sprievodným javom, ktorý má poukázať na to, že nikomu neprospieva, ak je zákon o sociálnom poistení predmetom politického boja a stáva sa z neho trhací kalendár.

Kaník zároveň tvrdí, že SDKÚ-DS špeciálnu kampaň, aby sporitelia z druhého piliera po jeho otvorení od septembra húfne neodchádzali, nechystá. "Nebude treba. Sme presvedčení, že ľudia majú dostatok rozumu a vedia, že najistejší majetok sú peniaze na vlastnom účte. Aj keď je znížený príspevok z deviatich na štyri percentá, stále sú to vlastné peniaze. Som presvedčený, že nehrozí masívny odchod," dodal.

Petíciu na ochranu druhého piliera sa poslanci SDKÚ-DS pokúsili predložiť už na ostatnej schôdzi NR SR. Keďže ju však dovtedy parafovalo len 80.000 občanov, parlament zákonnú povinnosť o nej rokovať nemal. Poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) sa tak aspoň pokúsil v rámci rozpravy prečítať mená všetkých signatárov. Takouto formou obštrukcie chcela SDKÚ-DS zabrániť prijatiu novely zákona o sociálnom poistení.

Voči vystúpeniu Štefanca po zhruba dvadsiatich minútach zakročil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). "Odkedy ste začali čítať, mal som už niekoľko telefonátov. V nich ľudia, ktorí svoje ústavné petičné právo využili v dobrej vôli, namietajú a žiadajú ma, aby som zabránil tomu, čo robíte," zdôraznil Paška. "Rozumiem vašej nervozite, ktorú vyvoláva zoznam ľudí, ktorí podpísali petíciu, viem, že sa to zle počúva, ale chcem pokračovať v tomto zozname," reagoval Štefanec. Podľa neho zverejnenie mien bez ďalších údajov neporušuje súkromie signatárov.