Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Na snímke vpravo slovenský útočník LA Kings Marián Gáborík oslavuje víťazstvo 5:2, vľavo jeho spoluhráč v bránke Jonathan Quick v zápase hokejovej NHL Washington Capitals - Los Angeles Kings v noci na 1. decembra 2017. Foto: TASR/AP

Slovenského hokejistu Mariána Gáboríka vyhlásili za prvú hviezdu zápasu.

New York 1. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Marián Gáborík si otvoril strelecký účet v prebiehajúcej sezóne NHL. V noci na piatok dvoma gólmi pomohol Los Angeles k víťazstvu 5:2 na ľade Washingtonu a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. Spomedzi Slovákov skóroval aj Tomáš Tatar, jeho gól ale nezabránil prehre Detroitu s Montrealom 3:6.

"Králi" v zápase prehrávali 1:2, v polovici druhej tretiny však po góloch Jonnyho Brodzinského a Jussiho Jokinena otočili skóre. Oba zásahy od seba delilo iba deväť sekúnd. V treťom dejstve potom hostia uzavreli výsledok dvoma gólmi do prázdnej bránky, pričom ten prvý strelil Marián Gáborík strelou z vlastného obranného pásma. Slovenský útočník tak nadviazal na svoj gól z prvej tretiny, ktorým vyrovnal na priebežných 1:1. K tomuto zásahu mu pomohlo aj šťastie, pretože jeho odrazenú strelu po samostatnom nájazde si do vlastnej siete zrazil vracajúci sa útočník domácich Tyler Graovac. "Gáborík bol úžasný a to aj v predchádzajúcich troch dueloch," povedal tréner LA John Stevens pre oficiálny web ligy a dodal: "Zdá sa, že spolu s Adrianom Kempeom majú dobrú chémiu. Dnes sa dokázali presadiť v ťažkom a tvrdom zápase." Gáborík po návrate po zranení dosiahol štvrtý bod (2+2) v štyroch zápasoch, už iba dva presné zásahy mu chýbajú k dosiahnutiu 400-gólovej hranice v NHL. Zároveň ho iba dva body delia od 800-bodovej méty v profilige.

Montreal natiahol šnúru víťazných zápasov na štyri. V jeho bránke sa počas nich po trojtýždňovej pauze zavinenej zranením opäť predstavil Carey Price a s jeho návratom začali "Habs" víťaziť. Tomáš Tatar síce strelil Priceovi ôsmy gól v sezóne počas presilovej hry, brankár hostí však v ďalšom priebehu pokryl 28 súperových striel a vyhlásili ho za druhú hviezdu zápasu. "S návratom Careyho do bránky vzrástla aj naša sebadôvera. Vieme, že ak dáme nejaké góly, tak on nám vzadu pomôže k víťazstvu," povedal pre nhl.com útočník Montrealu Alex Galchenyuk.

Vancouver triumfoval na ľade Nashville 5:3, v drese Canucks sa darilo dvojčatám Sedinovcom. Henrik zaznamenal tri asistencie, Daniel si pripísal gól a dve asistencie a dosiahol významný kariérny míľnik, keď prekonal magickú hranicu 1000 bodov v NHL. "Až do tohto zápasu som na to ani nepomyslel," priznal švédsky krídelník, ktorému k dosiahnutiu míľnika pomohol jeho brat Henrik asistenciou. "Je neuveriteľné, že sme spolu odohrali tak veľa zápasov v jednom tíme," dodal Daniel Sedin. Dvojičky draftoval Vancouver už v roku 1999, v profilige hrajú od roku 2000. Daniel Sedin sa vďaka druhej asistencii v zápase prehupol do druhej tisícky a aktuálne má na konte 1001 bodov. Je 87. hráč v histórii NHL, ktorý prekonal tisícbodovú hranicu, na jej prekonanie potreboval 1251 stretnutí v základnej časti.

V zápase Edmontonu Oilers s Torontom Maple Leafs (4:6) videli diváci kuriózny gól v sieti domácich. Za stavu 4:4 si minútu a päť sekúnd pred koncom strelil obranca Kris Russell vlastný gól. Russell po odrazenej strele Patricka Marleaua v snahe odpáliť puk do bezpečia prekonal vlastného brankára Laurenta Brossoita. Nakoniec sa to ukázal byť víťazný gól "javorových listov".

Špecifický zápas odchytal v noci na piatok Mike Smith. Brankár Calgary prišiel do tímu tento rok v júni z Arizony a proti bývalým spoluhráčom sa vytiahol k brilantnému výkonu, ktorým prispel k výhre Flames 3:0. Chytil všetkých 28 striel súpera a udržal si čisté konto, druhýkrát v sezóne a 35-krát v profiligovej kariére. "Shutout ma samozrejme teší. Ale viac ma teší spôsob, akým sme dosiahli víťazstvo," povedal Smith pre nhl.com.

Chicago nestačilo na Dallas, ktorému podľahlo 3:4 po predĺžení. "Hviezdy" zvíťazili v druhom zápase po sebe na ľade súpera. O ich triumfe rozhodol v predĺžení Švéd Mattias Janmark, ktorý sa strelecky presadil aj v riadnom hracom čase. Slovenský útočník v službách Blackhawks Richard Pánik strávil na ľade 12 minút a 21 sekúnd, pripísal si jednu mínusku.

NHL - sumáre:

WASHINGTON CAPITALS – LOS ANGELES KINGS 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
5. Kuznecov (Orlov), 22. Kuznecov – 12. GÁBORÍK (Lewis, Kempe), 31. Brodzinski (MacDermid), 31. Jokinen (Lewis, MacDermid), 60. GÁBORÍK, 60. Toffoli (Pearson, Shore). Brankári: Holtby - Quick, strely na bránku: 29:27, 18.506 divákov.

DETROIT RED WINGS - MONTREAL CANADIENS 3:6 (2:1, 0:3, 1:2)
6. Mantha (Ouellet), 16. TATAR (Nyquist, Kronwall), 58. Nielsen (Mantha, Larkin) – 5. Gallagher (Pacioretty, Carr), 25. Hudon (Plekanec, Gallagher), 26. Shaw (Danault), 38. Galchenyuk (Byron, de La Rose), 49. Gallagher (Petry, Plekanec), 56. Pacioretty (Petry, Danault). Brankári: Howard - Price, strely na bránku: 31:25, 19.515 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - VANCOUVER CANUCKS 3:5 (0:0, 3:2, 0:3)
23. Smith (Irwin), 25. Forsberg (Smith), 37. Bonino – 23. Boeser (Horvat), 35. Eriksson (D. Sedin, H. Sedin), 51. D. Sedin (Boeser, H. Sedin), 55. Boeser (Goldobin, Hutton), 60. Eriksson (D. Sedin, H. Sedin). Brankári: Rinne - Nilsson, strely na bránku: 32:32, 17.113 divákov.

MINNESOTA WILD – VEGAS GOLDEN KNIGHTS 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)
38. Granlund (Reilly, Zucker), 46. Niederreiter (Brodin, Winnik), 53. Staal (Dumba), 60. Staal – 43. McNabb (Matteau), 45. Marchessault (Karlsson). Brankári: Dubnyk - Subban, strely na bránku: 32:31, 19.084 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS – DALLAS STARS 3:4 pp (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)
15. DeBrincat (Hartman, Murphy), 22. Anisimov (Kane, Schmaltz), 45. Kane (Forsling, Schmaltz) – 15. Janmark (Smith), 18. Faksa (tr. strieľanie), 35. Elie (Faksa, Pitlick), 61. Janmark (Seguin, Klingberg). Brankári: Crawford - Bishop, strely na bránku: 22:35, 21.589 divákov.

CALGARY FLAMES - ARIZONA COYOTES 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
23. Jankowski (Jágr, Bennett), 51. Backlund (Tkachuk), 53. Jankowski (Bennett). Brankári: Smith - Wedgewood, strely na bránku: 44:28, 18.093 divákov.

EDMONTON OILERS - TORONTO MAPLE LEAFS 4:6 (1:3, 2:1, 1:2)
13. Letestu (Khaira, Kassian), 27. Kassian (Khaira, Letestu), 38. McDavid (Russell, Nurse), 43. Russell (Nurse, Letestu) – 3. Matthews (Nylander, Gardiner), 6. Moore, 14. Martin (Moore, Nylander), 39. Nylander (Gardiner, Matthews), 59. Marleau, 60. Kadri. Brankári: Brossoit - Andersen, strely na bránku: 45:36, 18.347 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 13:03 2 0 2 +1 2 0
Tomáš Tatar (Detroit) 16:12 1 0 1 +1 2 0
__________________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/