Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Toronto prepisuje históriu. Eliáš strelil 400. gól, Jágr pridal 716.

Patrik Eliáš. Foto: TASR

New York 7. februára (TASR) - Hokejisti Chicaga Blackhawks ukončili v zámorskej NHL dvojzápasovú sériu prehier, keď v noci na sobotu triumfovali na ľade Winnipegu 2:1 po predĺžení.

Na oboch góloch "čiernych jastrabov" sa podieľal Patrick Kane. Domáci útočník zaznamenal 57. a 58. kanadský bod v sezóne a na čele ligovej produktivity sa vyrovnal Čechovi Jakubovi Voráčkovi z Philadelphie. Kane upravil v druhej časti hry na 1:1 a prelomil tak strelecké suchoty Chicaga, ktoré trvali 149 minút and 25 sekúnd. V dvoch predchádzajúcich dueloch vyšiel tím gólovo naprázdno. "Ten prvý zásah bol dôležitý a príjemný, najmä keď som sa predtým v zakončení trápil," zdôraznil Kane.

Slovenský krídelník Marián Hossa odohral za Chicago 18:03 min, na svoje konto si pripísal dve strely a dve trestné minúty za držanie. Hossa nebodoval už v piatom zápase za sebou, naposledy sa tak stalo 21. januára. V predĺžení rozhodol o triumfe hostí Brandon Saad. Domáci nastúpili už bez útočníka Evandera Kanea, ktorého čaká operácia ľavého ramena a mimo hry bude štyri až šesť mesiacov. Kouč Paul Maurice mal preto problémy v ofenzíve a tak na krídlo poslal obrancu Dustina Byfugliena.

New Jersey zdolalo na domácom ľade Toronto 4:1, druhý presný zásah "diablov" padol z hokejky Patrika Eliáša. Pre českého veterána to bol jubilejný 400. gól v profilige a stal sa 91. hráčom v histórii NHL, ktorý pokoril túto hranicu. Eliáš sa konečne dočkal vstupu do elitného klubu, predtým deväť duelov za sebou vyšiel strelecky naprázdno. "No konečne, chvíľu mi to trvalo," smial sa po zápase Eliáš, ktorý v prebiehajúcej sezóne už dosiahol aj métu 600 asistencií a 1000 bodov v profilige. "Som hrdý, že som dosiahol takéto čísla, vďaka patrí aj všetkým mojim spoluhráčom."

Slovenský útočník Toronta Richard Pánik strávil na ľade 13:43 min, zaznamenal jednu neúspešnú strelu a mínusový bod. Jeho tím prehral už 11. zápas za sebou, čo je negatívny historický rekord klubu. Doteraz najhoršiu desaťzápasovú sériu prehier ťahali "javorové listy" v sezóne 1966/1967, keď sa ale napokon tešili zo zisku Stanleyho pohára, pripomenula agentúra AP. "Toto práve nie je ten typ rekordu, ktorý túžite prekonať. Je to strašné...," povzdychol si Tyler Bozak, ktorý ako jediný dokázal prekonať domáceho gólmana Coryho Schneidera (33 úspešných zákrokov). Najdlhšia séria bez víťazstva v histórii torontského klubu sa v sezóne 1987/1988 zastavila na čísle 15 - kanadský tím vtedy zaznamenal spolu 11 prehier a štyri remízy za sebou.

Columbus doma deklasoval St. Louis 7:1, pod čo sa Nick Foligno podpísal dvoma gólmi a asistenciou. Prvýkrát v kariére sa dostal na hranicu 20 gólov v profilige. Blue Jackets tak ukončili sedemzápasovú sériu výhier St. Louis i jeho rekordnú 13-zápasovú sériu s aspoň jedným bodom. "Ani takýto výsledok nás nemôže uspokojiť. Nie je čas na oddych a relax, ďalej musíme poctivo pracovať," zdôraznil Foligno, ktorého tím uspel po troch prehrách za sebou. Kouč "bluesmanov" Ken Hitchcock iba ťažko hľadal slová: "Úplne nás rozobrali, boli sme veľmi nekoncentrovaní..."

Washington si poradil s Anaheimom 3:2 po predĺžení, keď rozhodujúci nájazd premenil Švéd Nicklas Bäckström. Vo svojom premiérovom dueli v tejto sezóne uspel nemecký brankár Philipp Grubauer, ktorý zneškodnil 21 striel hostí v riadnom čase, dve v predĺžení a dva z troch pokusov v nájazdoch. Calgary vyšlo doma strelecky naprázdno s Pittsburgom, triumf hostí 4:0 režírovali Sidney Crosby (2+1), Chris Kunitz (0+3) a brankár Marc-Andre Fleury, ktorý zlikvidoval všetkých 21 striel súpera a zaznamenal ôsme čisté konto v ročníku. V tejto štatistike figuruje na čele celej NHL a prekonal aj sezónny klubový rekord Toma Barrassa.

NHL - sumáre:
COLUMBUS - ST. LOUIS 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)
Góly: 11. Foligno (Dubinsky, Tropp), 19. Atkinson (Hartnell, Johansen), 26. Johansen (Anisimov), 29. Tropp (Tjutin, Foligno), 37. Foligno (Wisniewski, Dubinsky), 46. Calvert (Johnson, Boll), 56. Hartnell (Johansen) – 32. Šťastný (Bouwmeester, Gunnarsson). Brankári: McElhinney - Elliott (29. Allen), strely na bránku: 33:33, 16.321 divákov

NEW JERSEY - TORONTO 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Góly: 10. Ruutu (Fraser, Tootoo), 22. Eliáš (Zajac, Merrill), 34. Bernier (Larsson, Gomez), 58. Jágr (Larsson) – 52. Bozak (Kessel, Gardiner). Brankári: Schneider - Reimer, strely na bránku: 17:34, 15.594 divákov

WASHINGTON - ANAHEIM 3:2 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 25. Chimera (Kuznecov, Brouwer), 51. Carlson (Kuznecov, Chimera), rozh. nájazd Bäckström – 19. Kesler (Silfverberg, Lindholm), 54. Perry (Kesler). Brankári: Grubauer - Bryzgalov, strely na bránku: 34:25, 18.506 divákov

WINNIPEG - CHICAGO 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 5. Scheifele (Perreault) – 23. Kane (Richards, Sharp), 64. Saad (Kane, Rozsíval). Brankári: Hutchinson - Crawford, strely na bránku: 21:22, 15.016 divákov

CALGARY - PITTSBURGH 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Góly: 6. Perron (Crosby, Kunitz), 19. Sutter (Despres, Scuderi), 32. Crosby (Kunitz, Perron), 46. Crosby (Kunitz, Letang). Brankári: Hiller (46. Ramo) - Fleury, strely na bránku: 21:30, 19.289 divákov