Hossa sa vrátil na ľad, odniesol si to Detroit

Marián Hossa skóruje Foto: TASR/AP

Marián Hossa bol hlavnou hviezdou zápasu Chicaga s Detroidom. Po prestávke, ktorú mu spôsobilo zranenie, bol na ľade k neudržaniu. Jeho dve asistencie a gól položili červené krídla na lopatky.

New York 17. marca (TASR) -Slovenský útočník Marián Hossa sa vrátil do kolotoča NHL vo veľkom štýle, keď sa v noci na pondelok gólom a dvoma asistenciami podieľal na domácom víťazstve svojho Chicaga nad Detroitom 4:1.

Hossa, ktorý sa vrátil do diania po päťzápasovej absencii spôsobenej bližšie nešpecifikovaným zranením v hornej časti tela, tak zveľadil svoju bilanciu v aktuálnom ročníku na 53 bodov za 25 presných zásahov a 28 asistencií. Hossa utrpel zranenie 1. marca v súboji pod otvoreným nebom proti Pittsburghu. "Chvíľu mi trvalo, kým som sa do toho dostal. Keď ste vynechali päť zápasov, tak sa na začiatku snažíte urobiť niekoľko rýchlych striedaní a znova do toho naskočiť. Potom som sa už na ľade cítil lepšie," povedal skúsený krídelník, ktorý pomohol ubrániť aj tri presilovky súpera a vyhlásili ho za prvú hviezdu duelu.

Hossa nahrával

"Myslím si, že dnes sme hrali všetci výborne. Aj keď ten začiatok nebol najlepší, dokázali sme hrať náš systém a našli sme cestu, ako zvíťaziť," dodal Hossa. Jeho spoluhráč Michal Handzuš strávil na ľade 15:05 minút a do štatistík si zapísal tri zblokované strely. V drese Detroitu odohral takmer 18 minút Tomáš Tatar, no duel mu príliš nevyšiel a zaznamenal dve trestné minúty a dve "mínusky".

V bránke Washingtonu odchytal víťazné stretnutie Jaroslav Halák, keď Caps zdolali Toronto 4:2. Slovenský brankár kryl 27 z celkového počtu 29 striel, zaznamenal 93,1-percentnú úspešnosť zákrokov a dosiahol tretie víťazstvo v piatich dueloch po príchode z Buffala.

Hossa skóroval

Washington položil základ triumfu v úvodnej tretine, ktorú vyhral 3:1, pričom už v 9. minúte si vypracoval trojgólový náskok. "Takéto začiatky by sme chceli mať častejšie. Využili sme ich pomalý štart a vypracovali sme si dobrý náskok," uviedol jeden zo strelcov Capitals Jason Chimera. Hokejisti z hlavného mesta dosiahli druhé víťazstvo v rade a dotiahli sa na miestenky zaručujúce play off. Washington figuruje na 9. priečke Východnej konferencie, pričom na 8. miesto stráca iba dva a na 6. len tri body.

Na ňom sa usadili hokejisti Philadelphie, ktorí vyhrali na ľade Pittsburghu 4:3. Svojho súpera tak zdolali už druhýkrát v priebehu 24 hodín, keď mu v sobotu nedovolili streliť ani gól a zvíťazili doma 4:0. Pod triumf "letcov" sa výraznou mierou podpísal krídelník Wayne Simmonds, ktorý k dvom gólom pridal aj jednu asistenciu. S tromi kanadskými bodmi sa tak stal prvou hviezdou zápasu. "Myslím, že nám to dodá sebavedomie. Vždy, keď sa vám podarí zdolať dvakrát Pittsburgh, je to veľmi povzbudzujúce. Je to veľký tím s dobrými hráčmi," povedal tréner "letcov" Craig Berube.

Hossa opäť nahrával

San Jose vyhralo šiesty zápas v rade, tentoraz triumfovalo nad New Yorkom Rangers tesne 1:0. Pod víťazstvo sa v prvom rade podpísal vynikajúci brankár Antti Niemi, ktorý kryl všetkých 41 striel súperov. "Bol neuveriteľný, niektoré zo zákrokov, ktoré dnes predviedol, boli neskutočné. Asi to bol jeho najlepší zápas sezóny," pochválil fínskeho gólmana kapitán "žralokov" Joe Thornton. "On je dôvod, prečo sme dnes vyhrali. Bol perfektný," pridal sa strelec jediného gólu zápasu Logan Couture.

Čisté konto zaznamenal aj dvadsaťštyriročný gólman Dustin Tokarski, ktorý dostal v bránke Montrealu prednosť pred Petrom Budajom a svoj tím priviedol k víťazstvu nad posledným tímom ligy Buffalom 2:0. Tokarski zneškodnil všetkých 29 striel súperov a vyslúžil si prvý shutout svojej kariéry v NHL. "Nebudem klamať, cítil som sa dobre. Najdôležitejšie sú dva body pre tím, shutout je len čerešnička na torte," uviedol.

Menej šťastia mal brankár Buffala Jhonas Enroth, ktorý v druhej tretine za stavu 0:2 utrpel zranenie v dolnej časti tela a duel nedohral.

V dobrých výkonoch pokračujú hráči posledného tímu Západnej konferencie Edmontonu. "Olejári" v noci na pondelok zdolali Carolinu tesne 2:1 a pripísali si deviate víťazstvo z posledných 15 duelov. Pod oba góly sa podpísal útočník Justin Schultz, ktorý v 7. minúte pripravil pozíciu pre úvodný gól Hendricksa a v 50. sám rozhodol o triumfe. "Perron vybojoval puk pri mantineli a prihrali mi. Chalani výborne clonili, tak som vystrelil a aj keď to nebola najtvrdšia rana, našla si cestu do siete," opísal gól. Pod kvalitný defenzívny výkon hostí sa podpísal aj dvadsaťdvaročný slovenský obranca Martin Marinčin, ktorý odohral takmer 20 minút a zblokoval štyri strely. Najvyťaženejším hráčom Caroliny bol s vyše 24 minútami na ľade Andrej Sekera, dvadsaťsedemročný bek si do štatistík zapísal aj tri strely na bránku, dva bloky a jeden hit.

Winnipeg v priamom súboji o postupové priečky na Západe rozstrieľal Dallas 7:2 a ukončili tak šesťzápasovú sériu bez víťazstva. "Hviezdy" figurujú na ôsmej priečke tabuľky, no jedenásty Winnipeg na nich stráca už len štyri body. Pod zaslúžené víťazstvo sa veľkou mierou podpísali útočník Blake Wheeler, ktorý asistoval na štyri góly, a obranca Dustin Byfuglien jeden presný zásah sám dal a na ďalšie dva prihral.

Sumáre:
PITTSBURGH - PHILADELPHIA 3:4 (1:3, 2:1, 0:0)
Góly: 18. Orpik (Bortuzzo, Vitale), 26. Niskanen (Scuderi, Jokinen), 37. Megna (Gibbons) - 3. B. Schenn (Simmonds, Lecavalier), 7. Simmonds (Timonen, Giroux), 14. Simmonds (Giroux, Voráček), 33. Read (L. Schenn). Brankári: Zatkoff (45. Fleury) - Mason, strely na bránku: 23:35.

FLORIDA - VANCOUVER 3:4 po sn (1:2, 0:0, 2:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 17. Hayes (Gilbert, Pirri), 45. Trocheck (Howden), 59. Hayes (Campbell, Pirri) - 18. Hamhuis (Burrows, H. Sedin), 19. Jensen (Burrows, H. Sedin), 46. Burrows (Edler, Bieksa), rozh. nájazd: Jensen. Brankári: Luongo - Läck, strely na bránku: 29:32.

WASHINGTON - TORONTO 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)
Góly: 4. Brouwer (Johansson, Bäckström), 7. Chimera (Ward, Alzner), 9. Ward (Penner, Kuznecov), 60. Brouwer (Alzner) - 18. Bodie (Raymond, Phaneuf), 29. Phaneuf (Gunnarsson, Lupul). Brankári: HALÁK - Reimer, strely na bránku: 33:29.

CAROLINA - EDMONTON 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 20. Jor. Staal (E. Staal, Faulk) - 7. Hendricks (Gordon, Schultz), 50. Schultz (Perron, Hall). Brankári: Chudobin - Scrivens, strely na bránku: 30:33.

NY RANGERS - SAN JOSE 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 12. Couture. Brankári: Lundqvist - Niemi, strely na bránku: 41:29.

OTTAWA - COLORADO 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Góly: 60. Zibanejad (Karlsson, Ryan) - 36. Benoit (Bordeleau, Duchene), 44. Holden (McGinn, Duchene), 58. Mitchell (Landeskog, MacKinnon). Brankári: Lehner - Varlamov, strely na bránku: 39:22.

BUFFALO - MONTREAL 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Góly: 15. Weise (Galchenyuk, Desharnais), 17. Gallagher (Plekanec, Jemelin). Brankári: Enroth (30. Lieuwen) - Tokarski, strely na bránku: 29:32.

CHICAGO - DETROIT 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Góly: 29. Leddy (HOSSA, Smith), 40. Smith (Keith, Kane), 47. HOSSA (Sharp, Keith), 58. Toews (HOSSA) - 16. Nyquist (Alfredsson, Kronwall). Brankári: Crawford - Howard, strely na bránku: 30:20.

WINNIPEG - DALLAS 7:2 (3:2, 2:0, 2:0)
Góly: 4. Trouba (Wheeler), 12. Frolík (Enström), 18. Enström (Wheeler, Cormier), 21. Jokinen (Wheeler, Byfuglien), 37. Byfuglien (Jokinen, Enström), 44. Byfuglien (Wheeler, Jokinen), 48. Kane - 7. Chiasson (Goligoski, Eakin), 8. Seguin (Ničuškin, Jam. Benn). Brankári: Montoya - Thomas (21. Nilstorp), strely na bránku: 34:27.

Marián Hossa (Chicago) 17:03 1 2 3 2 3 0
Michal Handzuš (Chicago) 15:05 0 0 0 0 0 0
Tomáš Tatar (Detroit) 17:49 0 0 0 -2 0 2
Andrej Sekera (Carolina) 24:02 0 0 0 0 3 0
Martin Marinčin (Edmonton) 19:24 0 0 0 0 0 0
Jaroslav Halák (Washington) 60:00 2/29 93,1

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/