Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Slovenský hokejista Jaroslav Halák z New Yorku Islanders Foto: TASR/AP

Halák kryl 34 striel Blue Jackets, jeho slovenský spoluhráč a obranca Ľubomír Višňovský prispel k výhre jednou asistenciou.

New York 15. februára (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák priviedol jeho New York Islanders k domácej výhre 6:3 nad Columbusom v nočnom zápase zámorskej NHL. Halák kryl 34 striel modrokabátnikov, jeho slovenský spoluhráč a obranca Ľubomír Višňovský prispel k výhre jednou asistenciou. Pre Višňovského ho je to deviata asistencia v sezóne, pre Haláka už 31. výhra v ročníku.

Islanders vyhrali štvrtý zápas za sebou, keď húževnatý Columbus zlomili v tretej tretine. Po dvoch dejstvách bol stav vyrovnaný 3:3, ale v záverečnej časti skórovali len domáci hokejisti. Duel vyšiel najmä prvej formácii, ktorá strelila štyri góly. Bilanciou 2+2 sa zaskvel kapitán John Tavares, Josh Bailey dal dva góly a pridal asistenciu a Anders Lee zaznamenal štyri asistencie. Slovenský brankár Jaroslav Halák vychytal 31. víťazstvo v sezóne a už len jedno ho delí od vyrovnania klubového rekordu, ktorý vlastnia Billy Smith (1981–82), Rick DiPietro (2006–07) a Chris Osgood (2001–02). "Proti takýmto tímom sa hrá ťažko. Nemajú čo stratiť a hrajú bez zábran. Trvalo kým sme ich zlomili, ale v tretej tretine chalani poriadne pridali a nedali im šancu," povedal pre zámorské médiá Halák, ktorý nastúpil na 12. z posledných 14 duelov. V treťom góle "ostrovanov", ktorým Ryan Strome dostal svoj tím do vedenia 3:2, mal prsty Ľubomír Višňovský. Slovenský obranca spomedzi kruhov bez prípravy vypálil, brankár Anton Forsberg jeho strelu vyrazil na hokejku Stromea, ktorý úspešne dorazil. Islanders v najbližšom zápase hostia v noci na utorok v derby Rangers.

Obhajca titulu Los Angeles Kings na domácom ľade zdolal Washington 3:1, asistenciou, už 16. v ročníku, k tomu prispel aj slovenský útočník Marián Gáborík. Ten oslávil svoje 33. narodeniny asistenciou na víťazný gól. Slovenský útočník hneď v úvode tretej tretiny vo veľkej rýchlosti vletel do útočného pásma a v situácii dvoch proti jednému perfektne predložil puk Trevorovi Lewisovi, ktorý v 17. sekunde posledného dejstva dostal Kings do vedenia 2:0. Gáborík bodoval vo štvrtom z posledných piatich dueloch a pripísal si 16. asistenciu v sezóne. O necelé dve minúty síce Alexander Ovečkin svojim 34. presným zásahom v sezóne znížil, ale posledné slovo mal Jarret Stoll a Los Angeles vyhrali štvrtýkrát za sebou. "Hrali sme perfektne v obrane a v oslabeniach a tým sme položili základ úspechu," povedal tréner Darryl Sutter, ktorý dosiahol 123. víťazstvo na lavičke Kings a v klubovej histórii sa dostal na 4. miesto, keď predbehol Larryho Robinsona.

O víťazstve Winnipegu v Detroite 5:4 po nájazdoch rozhodol Drew Stafford, ktorý odohral druhý zápas za Jets po výmene z Buffala. Red Wings viedli v druhej tretine 3:1, ale hostia skóre otočili a napokon aspoň predĺženie zachraňoval svojim druhým gólom v zápase ruský útočník Pavel Dacjuk. "Neudržali sme puk v útočnom pásme, jednoducho sme ho strácali a preto prišlo k obratu," povedal tréner Detroitu Mike Babcock. Z dvojice slovenských hokejistov bodoval len Tatar, ktorý zaznamenal dve asistencie a na konte ich má už 18. Celkovo má na konte 41 bodov a je tretím najproduktívnejším hráčom tímu. Jurčo hral vo štvrtej formácii a pripísal si mínusku. V bránke Detroitu nastúpil od začiatku prvýkrát po viac ako mesiace Jimmy Howard a zaznamenal 34 zákrokov. Okrem Stafforda sa presadil aj ďalší hráč z Buffala - obranca Tyler Myers zaznamenal dve asistencie a stal sa prvou hviezdou duelu.

Kanadský súboj dvoch tímov z originálnej šestky vyhral Montreal, keď zdolal Toronto 2:1 po nájazdoch. Na jediný gól hostí prihral slovenský útočník Richard Pánik, keď spätnou prihrávkou našiel voľného Daniela Winnika a ten presnou strelou spomedzi kruhov otvoril v 12. minúte skóre. Domáci však bleskovo vyrovnali a po úspešnej dorážke Brendana Gallaghera v presilovke bolo 1:1. Canadiens prišli v prvej tretine o skúseného ruského obrancu Sergeja Gončara, ktorého narazil na mantinel Daniel Clarkson a dostal trest do konca zápasu. Pri Gončarovej absencii hrali domáci len na päť obrancov a dvaja z nich mali "ice-time" cez 30 minút. Andrej Markov bol na ľade 31 minút a 57 sekúnd, P.K. Subban dokonca 35:21, čo je jeho osobný rekord, ale aj rekord v prebiehajúcej sezóne. "Fyzická kondícia je pre mňa veľmi dôležitá, som v dobrom stave a zvládnem aj takúto porciu," povedal Subban. Predtým bol v tejto sezóne na ľade najviac obranca NY Rangers Dan Girardi (34:50). V nájazdoch rozhodol David Desharnais.

Minnesota zdolala Carolinu 6:3 a bodovala v 10. zápase za sebou, čím vyrovnala klubový rekord. Ďalšie víťazstvo vychytal Devan Dubnyk, ktorá má po výmene z Arizony bilanciu 10-1-1. Až štyrmi strelami ho ohrozil slovenský obranca Hurricanes Andrej Sekera, ale nebodoval. Prvou hviezdou zápasu bol rakúsky útočník Wild Thomas Vanek, ktorý dal dva góly a na jeden prihral.

Nashville potvrdil povesť najlepšieho domáceho tímu, ale na piate víťazstvo za sebou sa nadrel. Predators zlomili odpor New Jersey až v závere, keď v 57. minúte strelil gól na 2:1 Colin Wilson a o minútu neskôr poistil víťazstvo Craig Smith. Nashville vyhral doma 24 duelov a 13 z posledných 14. Fínsky brankára Pekka Rinne zaznamenal 21 zásahov a tešil sa z 33. víťazstve v sezóne, v čom je najlepší v NHL.

Alain Vigneault sa stal 21. trénerom, ktorý dosiahol v NHL 500. víťazstiev. Významný míľnik dosiahol kormidelník na ľade Arizony, kde jeho tím New York Rangers vyhral 5:1. Víťazný gól dal najlepší strelec NHL Rick Nash a dal svoj 35. gól v sezóne. Colorado zastavilo sériu štyroch prehier a zdolalo doma Dallas 4:1. Stars chýbali piati hráči vrátane kanoniera Tylera Seguina, ktorý má zranené koleno. Calgary Flames zdolali v súboji dvoch tímov z Pacifickej divízie Vancouver 3:2.

Sumáre NHL:

OTTAWA - EDMONTON 7:2 (1:1, 4:1, 2:0)

Góly: 8. Michálek (Hoffman, Karlsson), 21. Ceci (Condra, Chiasson), 21. Turris (Stone, Michálek), 24. Michálek (Turris, Stone), 39. Chiasson (Condra, Karlsson), 55. Hoffman (Zibanejad, Ryan), 56. Legwand (Wiercioch, Ryan) – 16. Roy (Hamilton, Jakupov), 24. Fayne (Petry, Ference).
Brankári: Fasth (21. Bachman) - Lehner,
strely na bránku: 42:27,
17.160 divákov.

MONTREAL - TORONTO 2:1 pp a sn (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 12. Gallagher (Plekanec, Subban), rozh. náj. Desharnais – 12. Winnik (PÁNIK, Polák).
Brankári: Price - Bernier,
strely na bránku: 32:29,
21.287 divákov.

DETROIT - WINNIPEG 4:5 pp a sn (1:1, 2:2, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 17. Krönwall (Zetterberg, Nyquist), 22. Helm (TATAR, Dacjuk), 26. Dacjuk (Helm, TATAR), 54. Dacjuk (Smith, DeKeyser) – 3. Thorburn (Trouba, Byfuglien), 28. Wheeler (Myers, Little), 30. Stafford (Myers, Frolík), 45. Ladd (Little, Byfuglien), rozh. náj. Stafford.
Brankári: Howard - Hutchinson,
strely na bránku: 29:38,
20.027 divákov.

NY ISLANDERS - COLUMBUS 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)

Góly: 2. Bailey (Lee, Tavares), 9. Bailey (Tavares, Lee), 28. Strome (VIŠŇOVSKÝ, Nielsen), 42. Nielsen (Hickey, Grabovskij), 48. Tavares (Lee, Strait), 52. Tavares (Bailey, Lee) – 16. Dubinsky (Calvert, Ťutin), 20. Atkinson, 40. Foligno (Hartnell, Wisniewski).
Brankári: HALÁK - Forsberg,
strely na bránku: 46:37,
15.678 divákov.

NASHVILLE - NEW JERSEY 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 9. Cullen (Smith, Weber), 57. Wilson (Bartley, Ribeiro), 58. Smith (Cullen, Fisher) – 38. Bernier (Gelinas, Gomez).
Brankári: Rinne - Schneider,
strely na bránku: 38:22,
17.333 divákov.

MINNESOTA - CAROLINA 6:3 (3:1, 1:2, 2:0)

Góly: 2. Vanek (Granlund, Fontaine), 9. Vanek (Fontaine, Suter), 16. Schroeder (Scandella, Spurgeon), 23. Prosser (Vanek, Granlund), 44. Haula (Brodziak, Veilleux), 59. Parise (Spurgeon, Koivu) – 20. Nestrašil (McClement, Faulk), 26. Skinner (J. Staal, Jordán), 27. Lindholm (Faulk, McClement).
Brankári: Dubnyk - Chudobin,
strely na bránku: 24:27,
19.220 divákov.

ARIZONA - NY RANGERS 1:5 (0:0, 1:1, 0:4)

Góly: 27. Vermette (Ekman-Larsson, Lessio) – 21. Kreider (Stepan, Klein), 42. Nash (Klein, Brassard), 52. Hayes, 55. Staal (Stepan, St. Louis), 58. Stempniak (Girardi, D. Moore).
Brankári: Smith - Talbot,
strely na bránku: 35:32,
14.719 divákov.

COLORADO - DALLAS 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Góly: 12. Landeskog (McKinnon, O'Reilly), 26. Tanguay (Everberg, Guenin), 44. Iginla (Stuart, Duchene), 60. Everberg (Tanguay, Mitchell) - 50. Spezza (Jamie Benn, Jokipakka).
Brankári: Varlamov - Enroth,
strely na bránku: 30:25,
18.087 divákov.

CALGARY - VANCOUVER 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Góly: 27. Monahan (Gaudreau, Hudler), 32. Monahan (Hudler, Engelland), 42. Bouma (Jones, Wideman) – 17. Kenins (Hansen, Horvat), 38. Vey (Higgins).
Brankári: Ramo - Miller,
strely na bránku: 34:30,
19.289 divákov.

LOS ANGELES - WASHINGTON 3:1
(0:0, 1:0, 2:1)

Góly: 30. King (Toffoli, Carter), 41. Lewis (GÁBORÍK, Kopitar), 48. Stoll (Brown, Williams) – 43. Ovečkin (Kuznecov).

Jaroslav Halák (Islanders) 60:00 3/37 91,9

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/