Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

NHL: Halák so shutoutom, Carolina, Pittsburgh a Colorado do play off

Na snímke Jaroslav Halák. Foto: TASR/AP

V drese Bostonu nehral kapitán Zdeno Chára, pri debute v NHL skóroval Zach Sensyshyn.

New York 5. apríla (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák z Bostonu Bruins zaznamenal shutout pri víťazstve 3:0 v stretnutí zámorskej NHL v Minnesote. Pre 33-ročného Haláka, ktorý kryl 26 striel domácich, to bolo v profilige piate čisté konto v sezóne, resp. 47. v kariére. Postup do play off si v noci na piatok zaistili hokejisti Caroliny, Pittsburghu a Colorada.

V drese Bostonu nehral kapitán Zdeno Chára, tréner Bruce Cassidy nechal oddychovať aj hviezdy Davida Krejčího a Brada Marchanda. "Myslím, že sme odohrali celý zápas tak ako sa má. A presne takto chceme odohrať aj záver sezóny. V oboch tímoch chýbalo niekoľko kľúčových hráčov a mohlo to dopadnúť všelijako. Som šťastný, že chalani, ktorí nastúpili hrali skvele," povedal Halák pre klubový web Bruins. Posledný gól strelil do prázdnej bránky Zach Sensyshyn, ktorý tak skóroval pri debute v NHL.

Arizona zvíťazila na ľade Vegas Golden Knights 4:1 aj vďaka gólu slovenského útočníka Richarda Pánika, bol pre neho 14. v sezóne. Hráči Coyotes však po víťazstve nemali radosť, pretože definitívne prišli o šancu postúpiť do play off, kam sa naposledy prebojovali v sezóne 2011/2012. Pánik vyrovnal v 18. minúte na 1:1, keď skóroval len 57 sekúnd po tom, ako domáci Mark Stone otvoril skóre. Slovenský útočník prekonal Marca-Andreho Fleuryho pohotovou strelou spomedzi kruhov. "Hrali sme o nádej, ale vedeli sme, že to bude ťažké. Vegas sa pripravuje na play off, tak si aj skúšal rôzne varianty so zložením útokov. Chalani hrali skvele, som na nich hrdý. Mám ich veľmi rád a je mi ľúto, že to nevyšlo. Je to ťažké preglgnúť, ale treba uznať, že Avs hrali dobre v poslednom období," povedal pre nhl.com tréner Coyotes Rick Tocchet.

Šance Arizony na postup zahatalo Colorado, ktoré si zabezpečilo miestenku vo vyraďovacích bojoch ako posledný tím Západnej konferencie. Avalanche potrebovali na postup bod, napokon získali dva po domácom víťazstve 3:2 po predĺžení nad Winnipegom, hoci prehrávali po prvej tretine 0:2. O víťazstve "lavín" rozhodol Erik Johnson, brankár Philipp Grubauer zastavil 34 striel. "Je to skvelé. Karty sa premiešajú a začíname ako keby odznova. Tešíme sa na play off," povedal Grubauer pre nhl.com.

Pittsburgh zdolal doma Detroit 4:1 a zaistil si trinástykrát za sebou postup do nadstavby. Je to najdlhšia aktívna séria spomedzi všetkých tímov NHL a zároveň klubový rekord Penguins. Dva góly "tučniakov" strelil Phil Kessel, do zostavy sa po osemzápasovej pauze vrátil Jevgenij Malkin. Veterán Pittsburghu Matt Cullen odohral 1515. zápas v NHL, čím prekonal Stevea Yzermana a osamostatnil sa na 19. mieste histórie. Účasť v play off si vo Východnej konferencii vybojovala aj Carolina, ktorá na domácom ľade pokorila New Jersey 3:1 a do play off postúpila prvýkrát od roku 2009. Hurricanes priviedol do vyraďovacích bojov hneď vo svojej prvej sezóne na lavičke Rod Brind'Amour, ktorý ako kapitán doviedol v roku 2006 Carolinu k zisku Stanley Cupu. "Deväť rokov bez play off, to nikto nechce vidieť. Som rád, že zmeny, ktoré sme spravili boli pozitívne. Je tu skvelá atmosféra, mesto si zaslúži tím ako je tento, na ktorý môže byť hrdé," povedal Brind'Amour pre nhl.com.

Situáciu si výrazne skomplikoval Montreal, ktorý s Tomášom Tatarom v zostave prehral na ľade víťaza Stanley Cupu Washingtonu 1:2. Canadiens sa delia o druhú voľnú kartu, teda poslednú miestenku na východe, s Columbusom. Oba tímy majú rovnako bodov, ale Blue Jackets ešte čakajú dva zápasy, kým Montreal už len jeden. V prospech Columbusu hrá aj fakt, že má na konte o tri víťazstvá viac ako Montreal. Ak Blue Jackets vyhrajú jeden z posledných dvoch duelov, Montreal nepostúpi. V noci na sobotu sa "modrokabátnici" predstavia v New Yorku na ľade Rangers. "Ešte nie je koniec. Uvidíme ako zvládne Columbus dva posledné zápasy a najmä my musíme v sobotu vyhrať. Verím, že nám osud bude priať," povedal kapitán Montrealu Shea Weber. Tatar nebodoval, na ľade bol takmer 18 minút a pripísal si dve strely. Canadiens sa v poslednom zápase základnej časti stretnú v noci na nedeľu s Torontom. Capitals sa vďaka víťazstvu stali štvrtýkrát za sebou víťazmi Metropolitnej divízie.

Tampa Bay zvíťazila na ľade Toronta 3:1 a ako druhý tím histórie zaknihovala 61. triumf v sezóne. Lightning môžu vyrovnať rekord Detroitu Red Wings zo sezóny 1995/1996, v poslednom zápase základnej časti sa predstavia v Bostone. "Rekordy zvlášť nevnímame, ale hovorí to o našich konzistentných výkonoch, čo nás teší," povedal kapitán Tampy Ryan McDonagh. Líder produktivity NHL Nikita Kučerov uzavrel skóre do prázdnej bránky a dosiahol 40. gól v sezóne. Na konte má 126 bodov, čo je najviac od zavedenia platových stropov. Slovenský obranca "bleskov" Erik Černák nebodoval. Na ľade bol viac ako 21 minút, pripísal si plusový bod, štyri strely a rozdal tri bodyčeky. V domácom drese absentoval zadák Martin Marinčin.

Buffalo zdolalo Ottawu s obrancom Christiánom Jarošom 5:2 a zastavilo sériu ôsmich prehier. Jaroš pre zranenie dolnej časti tela zápas nedohral, odstúpil v 28. minúte. V druhej tretine ho zasiahla do korčule strela Connora Shearyho, puk sa odrazil ku Kyleovi Okposovi a ten vyrovnal na 2:2. Jaroš potom odohral už len jedno striedanie a zamieril do šatne. Tréner Marc Crawford po zápase nepriniesol o stave jeho zranenia bližšie informácie.

"Žraloci" zo San Jose vyhrali Edmontone 3:2, v Pacifickej divízii obsadia druhé miesto a v play off sa stretnú s Vegas. Oba góly Oilers strelil Leon Draisaitl, ktorému tak k dosiahnutiu 50-gólovej méty chýba jeden presný zásah. Center Sharks Joe Thornton zaznamenal 1064. asistenciu v kariére, čím predbehol Stevea Yzermana a dostal sa na ôsme miesto histórie. Obranca Brent Burns zasa ako šiesty hráč v histórii NHL dosiahol métu 80 bodov vo veku 34 a viac rokov. Slovenský obranca Edmontonu Andrej Sekera odohral 15 minút a 10 sekúnd, pripísal si jednu strelu.

Až desať gólov padlo v St. Louis, kde domáci Blues zdolali Philadelphiu 7:3. Divoká bola najmä prvá tretina, ktorú domáci vyhrali 5:3. Flyers inkasovali päť gólov v prvej tretine prvýkrát od 15. marca 1997. Brankár St. Louis Jordan Binnington dosiahol ako nováčik 23. víťazstvo, čím stanovil klubový rekord.

Sumáre:

BUFFALO SABRES - OTTAWA SENATORS 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)

Góly: 9. Olofsson (Dahlin, Eichel), 27. Okposo (Sheary, Ristolainen), 29. Reinhart (Eichel), 52. Eichel (Olofsson, Reinhart), 53. Pominville - 3. Duclair (Ceci, Balcers), 10. Pageau (Bödker, Veronneau). Brankári: Hutton - Daccord, strely na bránku: 40:23, 17.988 divákov.

CAROLINA HURRICANES - NEW JERSEY DEVILS 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly: 11. Foegele (Hamilton, Slavin), 22. Faulk (Aho, Teräväinen), 57. Niederreiter (Aho, Williams) - 5. Greene (McLeod, Zacha). Brankári: Mrázek - Schneider, strely na bránku: 25:37, 17.645 divákov.

FLORIDA PANTHERS - NEW YORK ISLANDERS 1:2 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 53. Huberdeau (Yandle, Montembeault) - 22. Nelson (Dal Colle, Bailey), rozh. náj. Nelson. Brankári: Montembeault - Greiss, strely na bránku: 30:36, 13.775 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - DETROIT RED WINGS 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 11. Guentzel (Määttä, Crosby), 19. Kessel (Crosby, Hörnqvist), 36. Kessel (Malkin), 47. Crosby (Kessel, Hörnqvist) - 8. Puempel (Hronek, Hirose). Brankári: Murray - Howard, strely na bránku: 47:34, 18.574 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - TAMPA BAY LIGHTNING 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Góly: 5. Marner (Hyman) - 26. Stamkos (McDonagh), 55. Killorn (Stamkos, Sergačov), 60. Kučerov (McDonagh). Brankári: Andersen - Vasilevskij, strely na bránku: 30:29, 19.400 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - MONTREAL CANADIENS 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Góly: 19. Eller (Connolly, Hagelin), 23. Dowd (Burakovsky) - 20. Weber (Armia, Danault). Brankári: Holtby - Price, strely na bránku: 31:34, 18.506 divákov.

MINNESOTA WILD - BOSTON BRUINS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Góly: 29. Nordström (Acciari, Grzelcyk), 58. Pastrňák (DeBrusk, Carlo), 58. Senyshyn (Johansson, Kampfer). Brankári: Stalock - HALÁK, strely na bránku: 26:35, 19.074 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - VANCOUVER CANUCKS 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)

Góly: 21. Sissons (Bonino, Watson), 56. Bonino (Watson, Ellis), 60. Johansen (Forsberg) - 9. Granlund (Hughes, Pearson), 20. Pearson (Hughes, Spooner). Brankári: Rinne - Markström, strely na bránku: 33:32, 17.669 divákov.

ST. LOUIS BLUES - PHILADELPHIA FLYERS 7:3 (5:3, 1:0, 1:0)

Góly: 3. Barbašev (Steen, Pietrangelo), 4. O'Reilly (Perron, Schenn), 6. Steen (Sundqvist, Pietrangelo), 7. Maroon (Bozak, Thomas), 10. Perron (Pietrangelo, Tarasenko), 34. Schenn (Dunn, Tarasenko), 51. Steen (Barbašev, Fabbri) - 7. Lindblom (Hartman, Laughton), 8. van Riemsdyk, 20. Giroux (Couturier, van Riemsdyk). Brankári: Binnington - Elliott (7. Hart), strely na bránku: 35:29, 18.203 divákov.

COLORADO AVALANCHE - WINNIPEG JETS 3:2 pp (0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)

Góly: 26. Barrie (Zadorov, Wilson), 51. Söderberg (Jost, Girard), 62. Johnson (MacKinnon) - 11. Scheifele (Connor, Byfuglien), 18. Ehlers (Trouba, Perreault). Brankári: Grubauer - Hellebuyck, strely na bránku: 38:36, 18.003 divákov.

EDMONTON OILERS - SAN JOSE SHARKS 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Góly: 3. Draisaitl, 24. Draisaitl (Benning, McDavid) - 9. Sörensen (Thornton, Middleton), 11. Burns (Hertl), 39. Nyquist (Burns, Kane). Brankári: Stolarz - Dell, strely na bránku: 28:27, 18.347 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - ARIZONA COYOTES 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 17. Stone (Šťastný) - 18. PÁNIK (Keller, Dvorak), 29. Stepan (Crouse), 37. Stepan (Crouse, Demers), 53. Garland. Brankári: Fleury - Kuemper, strely na bránku: 38:41, 18.485 divákov.

Richard Pánik (Arizona) 18:31 1 0 1 0 3 0

Erik Černák (Tampa Bay) 21:03 0 0 0 +1 4 0

Tomáš Tatar (Montreal) 17:43 0 0 0 0 2 0

Andrej Sekera (Edmonton) 15:10 0 0 0 0 1 0

Christián Jaroš (Ottawa) 06:06 0 0 0 -1 0 0

Jaroslav Halák (Boston) 59:58 23/23 100,0%

/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/