Útočník Montrealu Canadiens Tomáš Tatar sa raduje po strelení gólu do siete Floridy Panthers. Foto: TASR/AP

Pre 28-ročného útočníka to boli 24. a 25. gól a 32. asistencia v tejto sezóne. Bodoval aj slovenský obranca Christián Jaroš, ktorý prihrávkou pomohol k výhre Ottawy na vlastnom ľade nad Buffalom 4:0.

New York 27. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar sa v noci na stredu troma bodmi podieľal na víťazstve Montrealu v domácom zápase NHL nad Floridou 6:1. Skóroval dvakrát v prvej tretine, pripísal si aj asistenciu pri piatom zásahu Canadiens.

Tatar otvoril skóre v 7. minúte, druhý presný zásah pridal v 15. minúte, keď zvýšil na 3:0. V druhej tretine sa podieľal asistenciou na góle Phillipa Danaulta na 5:0. "Kontrolovali sme stav zápasu. Napokon, všetko máme vo vlastných rukách, my určujeme náš osud. Brankár Carey Price nás podržal v dôležitých momentoch a dodal nám sebadôveru. Takisto sme hrali dobre v ofenzíve a dostávali sme sa do šancí," uviedol pre portál nhl.com Tatar, ktorý získal v sezóne 57 bodov, čím prekonal svoje sezónne maximum v 9-ročnej profiligovej kariére. Montreal sa stále pevne drží v hre o play off, na pozícii ktorá mu zabezpečuje voľnú kartu. Canadiens odohrajú v noci na piatok proti Columbusu mimoriadne dôležitý zápas v Columbuse, teda u priameho konkurenta v boji o postup do vyraďovacej fázy.

Jaroš odohral takmer 16 minút, získal dve "plusky" a pripísal si desiaty bod v sezóne (1+9), keď jeho strieľanú prihrávku umiestnil v 20. minúte do siete Sabres Brian Gibbons. Brankár Ottawy Craig Anderson zlikvidoval všetkých 35 striel hostí, ktorí prehrali trinásty duel na ľade súpera za sebou. Anderson vychytal druhé čisté konto v sezóne a celkovo 42. v NHL. "Veľmi dobre sme hrali s pukom na hokejkách a vyhrávali sme súboje. Obrancovia hrali výborne, jednoducho. Rýchlo sme sa dostávali z nášho obranného pásma, neboli sme v ňom veľa času," povedal brankár Senators.

Sergej Bobrovskij si pripísal druhý shutout za sebou, keď zastavil 26 striel New Yorku Islanders pri víťazstve Columbusu 4:0. V uplynulých štyroch stretnutiach si udržal čisté konto trikrát a gól neinkasoval 159 minút a 25 sekúnd. "Je to tímový šport a ja som jeho súčasť. Je veľmi dôležité, ako hrajú predo mnou. Ja sa pokúšam urobiť všetko, aby sme víťazili," vyhlásil ruský brankár.

Washington zdolal na svojom ľade Carolinu 4:1, domáci útočník Jevgenij Kuznecov trikrát asistoval. Svoj 49. gól v sezóne strelil kapitán úradujúcich šampiónov Alexander Ovečkin. V 58. minúte sa mohol pokúsiť o jubilejný päťdesiaty, no vo vlastnom obrannom pásme prihral Nicklasovi Bäckströmovi, zostal namiesto neho v defenzíve a švédsky útočník skóroval do prázdnej bránky, i keď pohľadom hľadal Ovečkina na prípadnú prihrávku. "Mal som veľa šancí, využil som jednu. V uplynulých zápasoch sa mi stalo, že som nepremenil niekoľko príležitostí. Bol to však dôležitý gól a som rád, že sme vyhrali," uviedol ruský kanonier. Ten sa môže stať tretím hráčom v histórii NHL, ktorý dá 50 gólov v minimálne ôsmich sezónach.

Ryan Nugent-Hopkins aj Leon Draisaitl z Edmontonu strelili hetrik pri triumfe nad Los Angeles Kings 8:4. Nugent-Hopkins dal všetky tri góly v prvej tretine, Draisaitl pridal k prvému hetriku v NHL aj jednu asistenciu. "Trvalo mi to dosť dlho. Moji spoluhráči z útoku mi veľmi pomohli, predviedli sme krásne akcie a bolo ľahké ich zakončiť gólom," povedal 23-ročný Nemec. Slovenský obranca domácich Andrej Sekera odohral 18:08 min a pripísal si dva plusové body.

Darcy Kuemper z Arizony si poradil so všetkými 31 strelami Chicaga a bol ústrednou postavou pri víťazstve 1:0. Pre 28-ročného Kuempera to bola štvrtá "nula" v sezóne, pätnásta v profiligovej kariére. Jediný gól stretnutia dal Nick Cousins. Útočník Richard Pánik odohral v drese víťazného tímu viac ako 17 minút, na brankára súpera vyslal štyri strely, no nebodoval. "Kojoti" v Západnej konferencii bojujú o voľnú kartu pre účasť v play off. V noci z piatka na sobotu nastúpia v Denveri proti Coloradu na súboj proti priamemu rivalovi.

Nováčik Sam Steel strelil svoj prvý hetrik v NHL a výraznou mierou sa podieľal na víťazstve Anaheimu nad Vancouverom 5:4. "Je to niečo špeciálne. Dokázal som to a góly prispeli k víťazstvu, čo je skvelé. Začiatok sezóny nebol z mojej strany ideálny. Teraz som nadobudol sebadôveru a myslím si, že môžem pokračovať v hre na takejto úrovni," povedal 21-ročný Kanaďan.

NHL - sumáre:

COLUMBUS BLUE JACKETS - NEW YORK ISLANDERS 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
6. Dzingel (Werenski, Jenner), 43. Panarin (Atkinson, Duchene), 52. Bjorkstrand, 60. Atkinson (Duchene, Jones). Brankári: Bobrovskij - Greiss, strely na bránku: 33:26, 17.928 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - CAROLINA HURRICANES 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
17. Oshie (Kuznecov, Hagelin), 45. Ovečkin (Wilson, Kuznecov), 52. Carlson (Orlov, Kuznecov), 58. Bäckström (Ovečkin, Carlson) – 36. Hamilton (Williams, Niederreiter). Brankári: Holtby - Mrázek, strely na bránku: 28:28, 18.506 divákov.

MONTREAL CANADIENS - FLORIDA PANTHERS 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
7. TATAR (Shaw, Petry), 13. Kulak (Kotkaniemi, Weal), 15. TATAR (Weber, Gallagher), 23. Lehkonen (Shaw, Kulak), 33. Danault (Mete, TATAR), 52. Domi – 42. Vatrano (Malgin, Trocheck). Brankári: Price - Reimer (15. Montembeault), strely na bránku: 27:34, 21.029 divákov.

OTTAWA SENATORS - BUFFALO SABRES 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
18. Duclair (Lindberg, Chabot), 20. Gibbons (JAROŠ), 46. Balcers (Ryan, Chabot), 48. Pääjärvi (Wolanin, Gibbons). Brankári: Anderson - Hutton, strely na bránku: 31:35, 12.074 divákov.

EDMONTON OILERS - LOS ANGELES KINGS 8:4 (5:1, 2:3, 1:0)
4. Nugent-Hopkins (Chiasson), 5. Draisaitl (Klefbom, Koskinen), 11. Kassian (Larsson, Klefbom), 15. Nugent-Hopkins (Nurse, Chiasson), 20. Nugent-Hopkins (Klefbom, McDavid), 32. McDavid (Draisaitl, Larsson), 35. Draisaitl (McDavid, Nurse), 59. Draisaitl (McDavid, Gambardella) – 3. Iafallo (Kopitar, Brown), 28. Doughty (Kopitar, Brown), 37. Brown (Kopitar, Toffoli), 40. Grundström (Amadio, Walker). Brankári: Koskinen - Quick (21. Campbell), strely na bránku: 32:38, 18.347 divákov.

ARIZONA COYOTES - CHICAGO BLACKHAWKS 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól:
46. Cousins (Ekman-Larsson). Brankári: Kuemper - Crawford, strely na bránku: 29:31, 15.055 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - ANAHEIM DUCKS 4:5 (2:1, 0:2, 2:2)
13. Virtanen (Schaller, Beagle), 19. Edler (Leivo, Stecher), 54. Leivo, 55. Pearson (Stecher, Horvat) – 10. Steel, 33. Steel (Sherwood), 40. Steel (z tr. strieľania), 48. Rakell (Henrique, Terry), 52. Sherwood. Brankári: Markström - Gibbson, strely na bránku: 32:24, 17.663 divákov.

Christián Jaroš (Ottawa) 15:42 0 1 1 2 0 0
Richard Pánik (Arizona) 17:10 0 0 0 0 4 0
Andrej Sekera (Edmonton) 18:08 0 0 0 2 1 2
Tomáš Tatar (Montreal) 19:17 2 1 3 3 3 2